Skocz do zawartości

Meteoryty


Lukasz_S

Rekomendowane odpowiedzi

>JUTRO, INSTYTUT FIZYKI UMCS, Sala FII, Godzina 17:15

>Prelekcja K.Niedźwieckiej "JAK OBSERWOWAĆ METEORY" cz. II.

 

 

Witam,

 

Zainteresowala mnie postac Pani Niedzwieckiej. W internecie znalazlem informacje, ze jest ona autorka nowego poradnika do obserwacji meteorow. Mozna go gdzies znalezc i zapoznac sie z nim?

 

Pozdrawiam,

krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest opinia tylko i wylacznie tego pana dr teoretyka. W praktyce tak byc nie moze, bo nikt swiadomy by sie nie przyznal, ze spadl mu meteoryt na pole. W takiej sytuacji raczej wywiozl by go za granice zeby od razu "uplynnic". Pozytywny przyklad z zycia - meteoryt Baszkowka, za ktory uczciwie zaplacono znalazcy i mozna teraz podziwiac okaz w Muzeum PIG w Warszawie (choc czlowiek tez mial propozycje dewizowe). Inne rozwiazania wg mnie sa nie do przyjecia, bo sie po prostu nie sprawdza. Popatrz sobie na archeologow, jak psiocza patrzac na niemiecki ebay. A gdyby placili uczciwie znalazcom mieli by pelne muzea pekajace w szwach i znalazcy byliby sklonni do wspolpracy. Wprowadzenie glupiego prawa i "zastraszenie" nie wyeliminuje problemu. Metoda marchewki dziala duzo lepiej, przydklad Muzeum Historii Naturalnej w Londynie - znaczna czesc prezentowanych tam skarbow pochodzi z prywatnych znalezisk.

Tylko czy nas na to stac???

Wszyscy czekamy na "prawo meteorytowe" w Pl ale znajac rzeczywistsc obawiam sie, ze po jego wprowadzeniu pozostanie nam juz tylko przeniesc sie na pustynie.

Ty tez wolal bys zeby nasze meteoryty rdzewialy w ziemi? Panstwo tfu tfu nie troszczy sie o wlasnych obywateli a co dopiero mowic o meteorytach. Zreszta moze zobaczysz jak bedzie wygladac okolica Rezerwatu Morasko za kilka lat i wtedy wspomnij moje slowa...

Co do prawa, potrzebny jest raczej zloty srodek, marzy sie prawo podobne jak w Anglii, bo z tego wynika wspolpraca miedzy naukowcami (na poszukiwania jak i na badania nie maja w tej chwili pieniedzy) a kolekcjonerami pasonatami, ktorzy meteoryty znajduja... Do tego jednak tez potrzebne sa pieniadze, wiec pewnie i w tym przypadku nastapi "zablokowanie".

To jest moj punkt widzenia - czlowieka, ktory wspiera polska nauke dostarczajac materialu do badan i ktory moze zostac skazany, bo wykopal w dlugi weekend monetke poszukujac meteorytow wykrywaczem metalu. Paranoja.

 

Święte słowa. I ja się pod tym podpisuję. Ja, chociaż jestem naukowcem, jestem po tej samej stronie. Chciałem tylko przestrzec. Prawo powinno być dla ludzi, a nie dla oszołomów z Wiejskiej.

 

PS. Znalazłem też chyba pewną furtkę. W prawie geologicznym piszą, że tym wszystkim regulacjom (koncesje, pozwolenia na eksploatacje itp) nie podlega zbieranie okazów w celach kolekcjonerskich.

http://www.wug.gov.pl/PGG.htm

"Art. 4. Ustawy nie stosuje się do:

...

3) pozyskiwania okazów minerałów, skał i skamielin w celach naukowych, kolekcjonerskich i dydaktycznych, które następuje bez wykonywania robót górniczych,..."

A więc chyba nie ma się czym przejmować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

4 i 5 czerwca w Krakowie na Akademii Górniczo-Hutnicznej odbędzie się najbliższa giełda minerałów (meteoryty ?)

 

patrz: http://republika.pl/jba1/gieldy.htm

 

XXIV Międzynarodowa Wystawa i Giełda Minerałów, Skamieniałości i Wyrobów Jubilerskich

24th International Exhibition and Fair of Minerals, Fossils and Jewelry

 

od 9.30 do 18.00

 

Organizator:

Muzeum Geologiczne WGGiOŚ AGH, Remigiusz Molenda, 30-059 Kraków, Al. Mickiewicza 30, (12)6172365, (12)6173246, e-mail muzeum@geolog.geol.agh.edu.pl

 

Czy ktoś będzie ?

Edytowane przez Marek Substyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.