Skocz do zawartości

Jupek z dzisiaj


Adam Tomaszewski

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj będzie sie działo na Jowiszu. O godz.20.56 pojawi się cień Europy na tle chmur jowiszowych wędrując aż do godz.23.27. Wcześniej bo o 21.45 ten księżyc zakończy tranzyt na tle planety. O godz. 23.01 Jo rozpocznie tranzyt na tle Jowisza, a po 51 minutach pojawi sie jego cień (23.52). Po północy, o 2.12 Jo opuści tło Jowisza, a jego cień uczyni to samo o godz. 2.02. Oby pogoda i seeing dopisały.

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie warunki dobre tylko nic nie widze z opisanych zdarzeń . Pewnie brak mi doświadczenia . Widziałem jak Europa wychodziła z tarczy Jowisza , cienia nie zauważyłem . Widziałem jak Io nachodził na Jowisza . Na pow. 150x nic , na 65x nic . :Boink: Może jakieś filtry ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie warunki dobre tylko nic nie widze z opisanych zdarzeń . Pewnie brak mi doświadczenia . Widziałem jak Europa wychodziła z tarczy Jowisza , cienia nie zauważyłem . Widziałem jak Io nachodził na Jowisza . Na pow. 150x nic , na 65x nic .  :Boink:  Może jakieś filtry ?

Zawsze mowię,że sugestia zabija.Po podpowiedzi zawsze wyobrażamy sobie dużo więcej.Spokojna obserwacja i analiza to najlepszy sposób!Modliłem się dzisiaj żeby pogoda w końcu pozwoliła na obserwacje.I stało się!!! Nawet seeng był łaskawy! :notworthy: Nagrałem trochę materiału i myślę,że coś ciekawego z tego powstanie!Mam nadzieję,że nowa kupiona przezemnie ToUcam 840K się spisała!Ale to już po ocenie szacownego grona astro-forumowiczów!Szkoda tylko,że już bez Janusza bo on zawsze pozytywnie nastawiał mnie do rzeczy!

W najbliższym czasie biorę się za obróbkę avików.Pozdrawiam!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie same księzyce na tle Jowisza trudno wypatrzeć za wyjątkiem Kallisto który jest bardzo ciemny niemal jak jego cień, ale teraz jest okres kiedy ten księżyc przechodzi ponad planetą. Cienie są bardzo czarne i widać je zawsze wyraźnie, więc chyba było już pozejściu cienia Europy. Trzeba znać dokładnie kiedy co się zaczyna i kończy bo te zjawiska trwają max. ok 2 godzin jak się nie mylę. Ja obrabiam właśnie materiał i kilka zdjęć zara pokarzę, ale tylko z Europą, gdyż na czas tranzytu cienia Jo wlazły mi znowu chmury. Warunki jak zwykle bez rewelacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam trzy zdjęcia od momentu zejścia Europy z tarczy Jowisza, z lewej strony Jo szykuje się do wejścia, a na tle Jowisza cień Europy. Kiedy wieje z północy to najgorsze co może być dla mojego balkonu jako miejsca obserwacji, a tej wiosny ta tendencja utrzymuje się za długo jak na mój gust. To hobby uczy cierpliwości jak wędkowanie.

J120505A.jpg

J120505D.jpg

J120505G12.jpg

Edytowane przez lemarc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Bogdanie !

pragnę dodać że Waldzi focił przez Maka 210 a nie apo , no ale to i tak większa średnica a za razem zdolność rozdzielcza :Salut:

PS twoje foty też robią spore wrwżenie :helo:B)

 

sory focił APO !!!!!

mój błąd :blink::blink::blink:

Edytowane przez }AURORA{
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja swoje aviki obrabiam jak prawie każdy w programie RegiStax.

Stosowana przezemnie wersja to RegiStax2.Czas trwania procesów obróbki jest zależny od ilości klatek.Jeżeli masz zamiar stckować np.100klatek będzie to trwało parę minut.Ja na przykład dzisiaj wpakowalem do programu 4000 klatek(czasami eksperymentuję z RegiStaxem na różne sposoby)i proces trwa już dobre 3 godziny.Dodatkowo zwiększyłem resampling co powoduje,że zwiększa się ilość pikseli w obrazach.Pozwala to na dokładne wyrównanie klatek ale czas procesu znacznie się wydłuża.No i nie wiadomo co z tego wszystkiego wyjdzie. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopiero po zakończeniu procesów wyrównania klatek,ich optymalizacji a następnie nakładania,zakończone processingiem otrzymujemy efekt pojedynczego zdjęcia. Po zastosowaniu szeregu różnych czynności takich jak suwaki warstw,kontrastu i jaskrawości,krzywa gamma i sporo innych opcji może ale nie musi przynieść oczekiwany efekt.

Tak na prawdę to trzeba spędzić mnóstwo czasu na próbowaniu z registaxem.Nie bez znaczenia oczywiście na efekt końcowy ma wartośc nagranego materiału do obróbki.Tutaj liczy się oczywiście teleskop oraz seeng.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.