Skocz do zawartości
  • 0

Sposób na odblaski


seele

Pytanie

Kupiłem 3x Barlowa firmy Bresser - tak pisało na pudełku na soczewce już nie. Niestety nie ma on gwintu T2. Zamawiając miałem nadzieje, że uda się same soczewki przykręcić do "kołnierza" Barlowa x2 który ma te T2. Niestety nic z tego nie wyszło bo różnią się gwintami (zewnętrzny - wewnętrzny). Użyłem przelotki do projekcji okularowej w którą włożyłem tą soczewkę 3x. Przez wizjer optyczny (lustrzanka) obraz był lepszy niż w soczewce 2x - ostrość, czystość. Niestety po zrobieniu zdjęcia i filmiku zobaczyłem mocne pojaśnienie w centrum kadru, które jak myślę jest wywołane odblaskami wewnętrznymi. W trybie LV też był ten odblask w wizjerze optycznym nie - wie ktoś dlaczego? Doradzicie mi jak się tego pozbyć?.

Przykład poniżej

IMGP8655_odblask2x.jpg

IMGP8662_odblask3x.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Nie jestem w stanie rozwiązać Twojego problemu, ale mialem kiedyś podobny problem z barlowem 2" 2x gso (spadek kontrastu, choć nie aż tak dramatyczny jak u Ciebie) i znalazlem na jakimś forum, że pomaga dorobienie diafragmy z czarnego kartonu z przodu soczewki. Osobiscie zauważyłem też, że spadek kontrastu był zależny od odległości barlowa od matrycy (im bliżej tym wada była mniejsza). Może to nakieruje Cię na rozwiazanie. 

 

Edit: Przypomniałem sobie że miałem kiedyś ten sam efekt (prawie bialy okrąg na środku) kiedy próbowałem robić zdjęcia księżyca przez projekcję okularową z okularem 10mm (z 25mm nie było problemu).

Edytowane przez WojtasSP320
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

może coś świeciło w wizjer?

miałeś założoną zaślepkę na wizjer?

 

gdyby odblaski pochodziły od Barlowa np. od kiepskiego wyczernienia (tor optyczny lub brzegi soczewek) to pojawiałyby się w ciemnych partiach, a nie na środku i powodowałyby ogólne pogorszenie kontrastu

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za odpowiedzi.

Zastanawiające jest to że przez wizjer tego nie widać. Może coś jest na rzeczy z tą odległością od matrycy.

Wieczorem spróbowałem tego barlowa "na Jowiszu". Było lepiej, niestety jak to u nas nad morzem seeing był kiepski czyli nieostro i ciemnawo.

Zdjęcie z 22.09.2021r.  - stak z ok 3400 klatek .

 

AS_stack_check_settings_222ab.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wracam do tematu odblasków. Jak widać udało się je znacznie zmniejszyć. Różne przelotki, przejściówki pokryte są tzw, anodowanym aluminium. Są czarne ale błyszczą się jak... lakier czarnej limuzyny. Do tego powłoka bardzo się łuszczy i jej okruchy pokrywają optykę i matrycę zwłaszcza na początku użytkowania. 

Przy takim powiększeniu przez barlowa 3x trudno jest wyostrzyć. Macie jakieś sposoby na dobre ostrzenie?

IMGP9100_odblask4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Niestety nie mam maski na średnicę 90 mm. a najjaśniejszą gwiazdą był właśnie Jowisz.

 

Jak wyżej napisałem winny był odblask w przejściówce do projekcji okularowej. Wyłożyłem jej wnętrze paskami z czarnego matowego brystolu, odblask jest dalej ale znacznie mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minuty temu, seele napisał:

Niestety nie mam maski na średnicę 90 mm. a najjaśniejszą gwiazdą był właśnie Jowisz.

 

Jak wyżej napisałem winny był odblask w przejściówce do projekcji okularowej. Wyłożyłem jej wnętrze paskami z czarnego matowego brystolu, odblask jest dalej ale znacznie mniejszy.

możesz użyć maski albo mniejszej, albo i większej. nie ma to znaczenia tak długo jak minimum 3/4 średnicy obiektywu będzie pokryte maską. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.