Skocz do zawartości
  • 0

Lornetka DO 15x70 ED i aberracje chromatyczne


Mar05A

Pytanie

Witam

 

Kupiłem parę dni temu lornetkę Delta Optical Extreme 15x70 ED. Po zrobieniu kilku testów nie podoba mi się poziom aberracji chromatycznej. W większości recenzji i opinii, które przejrzałem przed zakupem wynikało, że ta lornetka powinna mieć prawie niezauważalne aberracje. Ja zaś je widzę bardzo dokładnie są filetowe i żółte. Widać je na kominach, antenach, liściach, na księżycu. Szczególnie na liściach nie powinny być widoczne, zaś na księżycu powinny być niewielkie. Gwiazd jeszcze nie oglądałem bo pogoda nie pozwala, obawiam się, że będę widział tylko fioletowe plamki.

Czy ktoś z szanownych forumowiczów ma tę lornetkę i czy może napisać jak to u niego wygląda?

Coś mi się wydaje, że ten filtr ED to chyba trochę ściema.

Niski poziomo aberracji był jednym z kryteriów wyboru tej loretki, przy cenie tego sprzętu miałem nadzieje że będzie wszystko OK. Do pozostałych parametrów nie mam żadnych zastrzeżeń. Poza tą aberracją obraz jest świetny, ostry i wyrazisty.

Może tylko mi trafił się jakiś felerny egzemplarz? Mam jeszcze czas na zwrot więc proszę też o opinię jak to jest z lornetkami w tej półce cenowej?

Może moje oczekiwania do tego sprzętu były za bardzo wygórowane? Mam też lornetkę Bresser 10x50, kupioną za grosze w supermarkecie i aberracje na niej są w mojej ocenie niezauważalne.

Edytowane przez Mar05A
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ze 2 tygodnie temu kupiłem 2 sztuki w teleskopach, 7x50 i 15x70. Zero abberki w dzień. W nocy tylko na księżycu i to cieniutka tęczowa obwoluta(15x70). Przy pełni, a wali po oczach, że strach-tak jasno. 

Jedyne do czego mogę się przyczepić to własne oczy. Uważam, że można poprawić kolimację i tak zamierzam zrobić. Dawałem wielu osobą do obejrzenia i jestem jedynym, który to widzi. Uznaje więc, że to nie wina lornetki tylko wzroku. Zresztą zawsze tak miałem.

Jowisz i Saturn z miasta doskonale widoczne, ze wsi się iskrzą więc dorobię sobie coś do zmniejszania apertury.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oczywiście że ten model posiada aberrację, pamiętam że też mnie zaskoczyła w dzień na dachach i kominach, w nocy za to pokazuje pazur. Nie przejmuj się tylko obserwuj niebo, na pocieszenie powiem Ci, że droższe modele apm też mają aberrację choć nie tak widoczną.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam DO Extreme 15x70 ED, w nocy na Księżycu widzę minimalnie AC tylko na skraju pola, w centrum brak. W dzień nic mi nie przeszkadza, ale każdy ma inną tolerancję, więc to też kwestia indywidualna.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
16 minutes ago, Łukasz Wieczorek said:

Wczoraj super się oglądało nią:neat: Kurcze, w newtonie się wkurzałem na księżyc i mnie nudził, w lornetce nie mogę wzroku oderwać:hysterical:

Ja parę dni temu oglądałem księżyc z delikatymi chmurami to też nie mogłem oderwać oczu. Rożnica między lunetą, a tą lornetą to jak muzyka między mono, a stereo :) Tylko ta widoczna aberacja trochę mnie irytowała, fioletowa obwódka nie była cienka jak na mój gust. Zamówiłem drugi egzeplarz lornetki na teleskopy.pl więc porównam aberacje, może trafił mi jakiś wadliwy egzeplarz. Jak będzie to samo to zastanowie się czy nie zrócić tego sprzętu i szukać czegoś innego o mniejszych aberacjach, tylko będzie mi szkoda tej  jasności i ostrości obrazu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
46 minut temu, Łukasz Wieczorek napisał:

Wczoraj super się oglądało nią:neat: Kurcze, w newtonie się wkurzałem na księżyc i mnie nudził, w lornetce nie mogę wzroku oderwać:hysterical:

A ile miałeś teleskop i ile masz lornetkę? Wszystko się nudzi, kwestia czasu :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
36 minut temu, Mar05A napisał:

... Jak będzie to samo to zastanowie się czy nie zrócić tego sprzętu i szukać czegoś innego o mniejszych aberacjach, tylko będzie mi szkoda tej  jasności i ostrości obrazu :(

Jeżeli DO Extreme 15x70ED jest nieakceptowalna to musiałbyś celować w coś takiego:

https://www.apm-telescopes.de/de/fernglaeser--spektive/fernglaeser-90mm-oeffnung/apm-70-mm-45-sd-apo-fernglas-125-wechselokularaufnahme-einarmmontierung.html

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Księżyc w teleskopie znudził mi się szybko. Newtona 8 i 10 cali, mały refraktor 60/360.

Lornetka sky master pro 15x70 na jakimś silku. DO ex 15x70 bez porównania. 2 godziny spędziłem na łysym, aż oczy przestały mi ostrzyć:haha: Czekam na filterki i ciemność teraz.

Czekam na porównanie Mar.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 minut temu, bartolini napisał:

O którą chodzi? Link nie odnosi się do konkretnego modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Łukasz Wieczorek napisał:

Dzięki, u mnie nie wywala do strony głównej. Nie wiedziałem, że robią wersję 70mm 45' z wymiennymi okularami.  Plus dwa naglery i żuraw, będzie kilkanaście tysi. Grubo.

Z panopticami 24mm wyjdzie powiększenie 16.5x - czyli porównywalnie z 15x70 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ciekawe jakie max powiększenie da się z tego wycisnąć. Muszę ruszyć tyłek na jakiś zlot, może ktoś będzie miał takie cuda. W ciemno kasa za duża dla mnie do wydania. Albo nie jadę bo sie zakocham i żona mnie zabije:emotion-5: Największy model na żurawia chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 minut temu, Łukasz Wieczorek napisał:

Ciekawe jakie max powiększenie da się z tego wycisnąć. Muszę ruszyć tyłek na jakiś zlot, może ktoś będzie miał takie cuda. W ciemno kasa za duża dla mnie do wydania. Albo nie jadę bo sie zakocham i żona mnie zabije:emotion-5: Największy model na żurawia chyba.

Używane 100 mm chodziły swego czasu między 4000-5000 zł i to już z okularami apm 18 mm. Masz teraz w ofercie promocyjnej 82/45°.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam

Nawiązują do niniejszego tematu moje przypuszczenia okazały się słuszne, egzeplarz, który kupiłem ma zwiększoną aberracje w centrum. Drugi egzeplarz który właśnie dziś przyszedł tego nie ma. W centrum aberracja jest niewielka, jak dobrze ustawi się lornetkę na obserwowanym punkcie jest prawie niezauważalna. Aberracja na skraju kadru zaś dla pierszego i drugiego egzeplarza jest prawie identyczna, ale to już tak bardzo nie przeszkadza przy obserwacjach.

@Łukasz Wieczoreki @Paweł Sz.dzięki za Wasze posty, które dały mi do myślenia i spowodowały, że zamówiłem drugi egzeplarz do testu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Popatrz jeszcze na kolimację. Ja swoje dwie sztuki wysyłam na tor optyczny w celu testu. Mam wzrok "jasny i ostry", ale mocno rozjechany i nie jestem w stanie gołym okiem dokonać oceny. Jak nic mi się te koła nie schodzą idealnie. Przy zmęczeniu to w ogóle. Jako jedynemu w rodzinie:hysterical: zastanawiam się, czy bino można rozregulować pod własne patrzały:emotion-5:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.