Skocz do zawartości
  • 0

Kilka kolejnych pytań a propos gainu


dobrychemik

Pytanie

1. Już wiem, że optymalny mgławicowy gain dla ASI294 MC Pro to 120 i taki stosuję działając z F/4 oraz F/5.6. Ale co w przypadku Maka 150/1800. Po pierwsze ciemno, po drugie długa ogniskowa utrudniająca zbieranie dobrych, długoczasowych zdjęć. Jaki polecacie gain, żeby nabrało to sensu?

 

2. Jaki gain stosować w ASA290MM?

 

3. Domyślam się, że skala gainu jest logarytmiczna, ale z jaką podstawą? O ile jednostek trzeba zwiększyć gain, aby wzmocnienie wzrosło dwukrotnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

1. Dla Maka taki sam gain 120 i odpowiednio dłuższe ekspozycje. Minimalny czas klatki ze wzoru t=5*rn^2 / skyrate. Wartość sky rate obliczysz z kalkulatorka http://tools.sharpcap.co.uk/. rn - to szum odczytu dla danego gain.  Jak klatki będą za długie bo np. montaż nieuprowadzi itp. to można zwiększyć gain (spadnie szum odczytu rn) ale jest to kosztem dynamiki tzn. jasne partie szybciej się przepalą.

2.Dla długoczasowej astrofotografi gain z największą dynamiką. Proponuję ten od którego załącza się tryb HGC - szum odczytu drastycznie spada na wykresie.

 

Obejrzyj film https://www.youtube.com/watch?v=3RH93UvP358&t=1892s

Jest tam wszystko bardzo dobrze wytłumaczone odnośnie gain i parametrów ekspozycji.

 

 

 

 

Edytowane przez rambro
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

1. (F12/F56)^2, czyli czas ok 4,6x dłuższy. 

2. Dla DS 0 albo ~65, Rambro wyjaśnił. Dla US możesz znacznie wyżej, bo będziesz stackował duże ilości klatek. W tym przypadku to raczej czas ekspozycji, walka o detal determinuje gain. 

3. Gain 60. To co pokazuje ZWO na swoich wykresach jest z krokiem 0,1 dB.

 

image.thumb.png.32077ec59ed388dc12a66e7792cc7fd0.png

 

 

 

gain.xlsx

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
56 minut temu, rambro napisał:

1. Dla Maka taki sam gain 120 i odpowiednio dłuższe ekspozycje. Minimalny czas klatki ze wzoru t=5*rn^2 / skyrate. Wartość sky rate obliczysz z kalkulatorka http://tools.sharpcap.co.uk/. rn - to szum odczytu dla danego gain.  Jak klatki będą za długie bo np. montaż nieuprowadzi itp. to można zwiększyć gain (spadnie szum odczytu rn) ale jest to kosztem dynamiki tzn. jasne partie szybciej się przepalą.

 

No tak, ale ja właśnie nie chcę wydłużać czasu, bo przy ogniskowej 1800mm to proszenie się o kłopoty w postaci większego odsetka zepsutych klatek. Pal licho dynamikę, po prostu szukam sensownego gainu, by nie przesadzić z żadną ze stron. Zawsze mogę metodą prób i błędów, ale wolałbym metodę próby i sukcesu :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
59 minut temu, dobrychemik napisał:

 

No tak, ale ja właśnie nie chcę wydłużać czasu, bo przy ogniskowej 1800mm to proszenie się o kłopoty w postaci większego odsetka zepsutych klatek. Pal licho dynamikę, po prostu szukam sensownego gainu, by nie przesadzić z żadną ze stron. Zawsze mogę metodą prób i błędów, ale wolałbym metodę próby i sukcesu :)

 

Wracamy do tematu czas ekspozycji/ilość klatek. Zamiast jednej dłuższej klatki zbierz więcej krótkich. Zdecydowanie warto obejrzeć podlinkowany wyżej film.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
43 minuty temu, dobrychemik napisał:

 

No tak, ale ja właśnie nie chcę wydłużać czasu, bo przy ogniskowej 1800mm to proszenie się o kłopoty w postaci większego odsetka zepsutych klatek. Pal licho dynamikę, po prostu szukam sensownego gainu, by nie przesadzić z żadną ze stron. Zawsze mogę metodą prób i błędów, ale wolałbym metodę próby i sukcesu :)

 

Skoro nie możesz wydłużyć klatek to ustaw większy gain np. 200 i zbieraj trochę więcej materiału (stack) niż dla gain 120 i dłuższych pojedynczych klatek.  Sprawdź jednak w sposób opisany wyżej ile wynosi ten minimalny czas klatki dla Twojego sprzętu i nieba, bo może się okazać że z tak małym szumem odczytu ok. 1.7e (gain=120) i jasnym niebem czas będzie akceptowalny nawet dla ciemnego Maka.

 

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.