Skocz do zawartości
  • 0

Analogowe zdjęcia księżyca przez Mak 127?


Rurykow

Pytanie

Cześć,

Mam aparat Pentax MZ-50, o taki:

4095600841_35cdf8290e.jpg.76f98e16e77e0eb5e59a4a350c936a00.jpg

Źródło/Wikipedia

Bardzo lubię robić nim zdjęcia.

Wychodzą pięknie.  Kilka z nich mam wywołane na duży format ok a3.

Czy majac Maka 127 (Celestron 1.25") na astro 3 bez napędu jestem w stanie zrobić przyzwoite zdjęcia księżyca przy użyciu ww. analogowej lustrzanki? Nie wiem czy dałbym radę prawidłowo złapać ostrość. Chyba maska bahtinova byłoby konieczna.. Do tego kwestia czasu naświetlania itd. Może macie jakieś doświadczenia? 

Wiem, że do ds czy us musiałbym długo naświetlać i mieć dokładny napęd ale jak jest z ksiezycem?

Do podłączenia pentaxa do Maka wystarczy bodaj złączka t2 z tego co czytałem.  

 

Szukałem na forach. Jest kilka "analogowych" tematów ale głównie o DS. 

Może ktoś podrzuci swoją opinię w wolnej chwili. 

 

Przy okazji chciałbym podziękować wszystkim za wkład w to forum. Czytanie go bardzo mi pomogło przy wyborze sprzetu. Korzystałem też z giełdy.  Super!

To taka dygresja ;-) 

 

Pozdrawiam 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Z Księżycem powinno się udać, jak najbardziej. Czasy naświetlania będą na tyle przyzwoite, że spokojnie dasz radę bez napędu. Ludzie kiedyś ze statywu focili na analogu zaćmienie Księżyca (warunki oświetleniowe dużo gorsze) za pomocą MTO1000/MTO11-CA, a ten lustrzany obiektyw to Mak z tylnym korektorem, o światłosile F/10

 U Ciebie ogniskowa  dłuższa i swiatłosiła nieco gorsza, ale powinno dać radę. Nie podam Ci dokładnego zakresu czasów, ale gdzieś tak między 1/60s a 1/200s celuj dla ISO200, przy czym nie trafisz jedną ekspozycja w punkt, bo to będzie zależeć od fazy Księżyca, warunków atmosferycznych itp. Po prostu naświetl z nieco różnymi czasami kilkanaście-parędziesiąt klatek. Ostrość to chyba tylko maska Bachtinowa, ewentualnie Hartmanna. Ta druga łatwa do wykonania we własnym zakresie, aczkolwiek nie wiem, jak z dokładnością. Przy jasnym Księżycu to może nawet na matówce normalnie uda Ci się ustawić, nie wiem. Niech się starzy stażem fotografowie wypowiedzą, jest tu paru weteranów kliszy, jak Adamo czy juram chociażby (i pewnie wielu innych, których nie znam).

Pozdrawiam

-J.

P.S. Znalazłem tabelkę z Harringtona "Zaćmienie"; dla Księżyca w pełni:

ISO100: 1/60s -1/125s     dla F/16 - F/11

ISO200: 1/125s - 1/250s  dla F/16 - F/11

Traktuj jako orientacyjne te zakresy, j.w.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No, cofnąłem się w czasie sprawdzając w notesie stare obserwacje. Tak to wyglądało jak na fotce. Harrington ma rację :friends:@Jarek dobrze radził.

W 1986 na filmie 22 DIN (~ISO120) przy przesłonie f12 ustawiałem czas 1/60 dla Księżyca w pełni i wyszło. Podczas zaćmienia (17 x 86) wydłużałem czas- zdjęcia po prawo circa 1/4 sek - Ustawiony był na B i szybki ruch przed obiektywem z odkryciem i zakryciem czarną kartką, bo inaczej aparat drgał. Księżyc w innej fazie niż pełnia słabiej świeci, czas musiałby być dłuższy, albo film ISO 400  Na pewno użyj wężyka spustowego, duszenie palcem spustu plus klapnięcie lustra może poruszyć obraz - klisza ta jedno zdjęcie a nie stackowanie, niestety. Analogowo marnuje się mnóstwo materiałów by coś wyszło :(

Uniwersalna zasada - ostrość ustawiaj na krawędź tarczy, najlepiej co kilka klatek, któreś trafią. Księżyc powyżej 25-30 stopni i będą szczegóły a nie zamglona poezja.

Chyba wyjmę jakiegoś analoga i sam popróbuję :D

20210925_223717.jpg

Edytowane przez OBERON RD
  • Lubię 5
  • Dziękuję 1
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Uda Ci się, tylko kwestia ile klatek zrobisz. Pamiętaj o kluczowej rzeczy, czyli wężyku spustowym, bez niego raczej bym nie podchodził. Czasy generalnie są krótkie, najlepiej jak byś zmierzył sobie światłomierzem w aparacie. Na ISO400 to coś koło 1/50-1/100 dla f7.0. Ostrość da radę ustawić na samym Księżycu, ale maska będzie na pewno pomocna. No i najlepiej wypstrykać całą kliszę  i potem wybrać najlepsze zdjęcia.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Bardzo dziękuję za pomoc. W końcu skończyły się wakacje to będzie czas na hobby ;-) 

 

@Jarek dziękuję za podpowiedzi.

 

Tak zrobię, przygotuję kilka filmów i wypstrykam na różnych ustawieniach.  Porobię notatki z czasami itd jakie były ustawienia na danej fotce i będę próbował. Maskę jakąś będę musiał zrobić lub kupic. 

W dniu 25.09.2021 o 22:46, OBERON RD napisał:

No, cofnąłem się w czasie sprawdzając w notesie stare obserwacje. Tak to wyglądało jak na fotce. Harrington ma rację :friends:@Jarek dobrze radził.

W 1986 na filmie 22 DIN (~ISO120) przy przesłonie f12 ustawiałem czas 1/60 dla Księżyca w pełni i wyszło. Podczas zaćmienia (17 x 86) wydłużałem czas- zdjęcia po prawo circa 1/4 sek - Ustawiony był na B i szybki ruch przed obiektywem z odkryciem i zakryciem czarną kartką, bo inaczej aparat drgał. Księżyc w innej fazie niż pełnia słabiej świeci, czas musiałby być dłuższy, albo film ISO 400  Na pewno użyj wężyka spustowego, duszenie palcem spustu plus klapnięcie lustra może poruszyć obraz - klisza ta jedno zdjęcie a nie stackowanie, niestety. Analogowo marnuje się mnóstwo materiałów by coś wyszło :(

Uniwersalna zasada - ostrość ustawiaj na krawędź tarczy, najlepiej co kilka klatek, któreś trafią. Księżyc powyżej 25-30 stopni i będą szczegóły a nie zamglona poezja.

Chyba wyjmę jakiegoś analoga i sam popróbuję :D

20210925_223717.jpg

Dziękuję za rady i za zdjęcia poglądowe, wtedy to było coś takie zdjęcia zrobic. Jestem pelen podziwu.  

Jak coś wyrzeźbię to się pochwalę.

 

Ten trik z kartką to jeżeli dobrze rozumiem miał na celu eliminację ruchu i drgań przy podnoszeniu lustra tak? Aparat naswietlał a Ty odsłoniles obiektyw i zasłoniłes ręcznie?  Ciekawa sprawa, sprytnie :-) 

 

OBERON RD

Sam wywoływałeś?

 

W dniu 26.09.2021 o 10:33, tomekL napisał:

Uda Ci się, tylko kwestia ile klatek zrobisz. Pamiętaj o kluczowej rzeczy, czyli wężyku spustowym, bez niego raczej bym nie podchodził.

Wężyka nie mam, myślałem o samowyzwalaczu ale może drgania  nie ustaną na czas..

 

Zastanawiam się tylko jakie rozmiary będzie miał księżyc w polu widzeniawidzenia Mak 127. Czy jakiś Barlow będzie niezbędny. 

Przy takiej  ogniskowej chyba nie będzie problemu ze złamaniem ostrości? 

Jak zbiorę trochę wiedzy to będę robił doświadczenia, narazie się dokształcam. 

 

Lista zakupów: 

1. Film ok 200 iso (kilka rolek), Kodak będzie ok? Lubie jego ciepłe barwy. Apropo lepiej kolor czy CzB? Może czarno-białe lepiej oddadzą kształty i cienie powierzchni? 

2. M42/Pentax 

3. Wężyk spustowy

Edytowane przez Rurykow
Punkt 3. listy zakupowej, literówki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Samowyzwalacz może być, najlepiej też połączony z podniesionym lustrem, które chyba w tym wszystkim najmocniej klapie.

Ogniskowa 1500 jest jak najabrdziej wystarczająca. Jak dasz barlowa to zrobi Ci się 3000 :) a to już jest konkretne wyzwanie. Kilka fotek możesz sobie pstryknąć z ciekawości, ale zdecydowanie skupiłbym się na foceniu bez barlowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W dniu 25.09.2021 o 21:46, OBERON RD napisał:

Ustawiony był na B i szybki ruch przed obiektywem z odkryciem i zakryciem czarną kartką, bo inaczej aparat drgał.

 

Ja też tak robiłem, tylko nie z katką, ale z nakładką z czarnego brystolu, o średnicy jakieś 2-3 cm większej od średnicy obiektywu. Użycie wężyka spustowego, nawet takiego długiego na metr czy dwa spowoduje, że po jego naciśnięciu podniesienie lusterka i ruch migawki wprawi aparat zawsze w jakieś drgania i obraz raczej będzie nieostry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
On 10/2/2021 at 12:29 PM, Rurykow said:

Czy w dawnych, analogowych czasach sami wywoływaliscie filmy i zdjęcia? 

Czarno biało jak najbardziej, fajna zabawa i gwarancja jakości. Kolorowe trochę się bawiłem w odbitki, ale dużo zabawy z tym było jak na amatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.