Skocz do zawartości

Zastępstwo kitowców do dobsona 8"


Łukasz Wieczorek

Rekomendowane odpowiedzi

ESy 82deg+ to raczej 'na szeroko'... 

Planety to zwykle okulary o mniejszej ilości szkła zatem mające mniejsze pole. ESy też można stosować do planet, ale lepsze obrazy dadzą LVW czy ortho. 

To takie explanation, bo nie do końca zrozumiałem jakich okularów szukasz. 

 

Popatrz na astromaniak.pl. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat dla potomności. Newton 8" na dobsonie to popularna sztuka i może początkujący skorzystają też.

Morfeusze to i drogo i cięko zdobyć. Do bino będą kiedyś, na razie mały dobsonik. Pole 82' do planet mi pasuje bo długo się w polu utrzymuje;) O omegonach też czytałem dużo dobrego. Miałem barlowa od Esów, jakość miażdży wszystkie gso i inne. Wole jednak mieć krótki okular bez niego. Kwestia praktyczna, wracam z pracy, sesyjka na szybko i spać. Dla tego zamiana na mniejszy telep i lornetke.

Zachęcam do propozycji i udzielania rad. Może przenieść wątek gdzieś do sprzętu? Zestaw upgrade okularów markowych do 8"?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stało się. Jedzie Es 8.8"82'. Będę mógł go porównać z serią 100'. Dodatkowo dobrałem 30mm baader scopos 70'. 

Jak dokonałem wyboru? Spotkałem się z opiniami, ze sto stopni i więcej to za dużo. Mi się bardzo podobało, ale zobaczymy.

Powiększenie 40x ładnie powinno wyglądać na Andromedzie, Mgławicy Oriona i Plejadach. Porównam też widoki z lornetką 15x70 i 10x50. 

Okular 8.8 daje mi powiekszenie ok 140x. Chodziło o wypełnienie pola przy księżycu i powinno ładnie wyjść przy 82stopniach z lekkim marginesem.

Szczerze też powiem, że jest to w miarę bezpieczny okular do planet. Nie za duże powiększenie nie obarczone ruchami atmosfery rąk jak krótsze szkła. Będę też celował w jakieś kulki, zobaczymy co pokaże poczciwą synta pod podmiejskim niebem. Może filterki uhc przyjdą w końcu i zobaczę co potrafi fajna lorneta w szrankach z armatką.

Podsumowując: 

Zestaw dobrany do szybkich obserwacji łatwych obiektów, nie do polowania na cały katalog. Dobrany tak, aby można było brać go pod pachę i targać po polu. Krótkie sesje, ale częste, niezależnie od fazy księżyca i pory roku, a jedynie od chmur.

Edytowane przez Łukasz Wieczorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Łukasz Wieczorek napisał:

Stało się. Jedzie Es 8.8"82'

(...)

Okular 8.8 daje mi powiekszenie ok 140x. Chodziło o wypełnienie pola przy księżycu i powinno ładnie wyjść przy 82stopniach z lekkim marginesem.

Szczerze też powiem, że jest to w miarę bezpieczny okular do planet

 

 to okular do planetarek ale nie do planet. Powiedziałbym nawet, że to najgorszy ze wszystkich ES-ów okular do planet, a żaden z nich do planet dobry nie jest. 8,8 mm ma spore odblaski, które bardzo psują obrazy planet, a duża źrenica wyjściowa też nie pomaga. Efekt irradiacji psuje detal. Takie źrenice wyjściowe i powiększenia na planetach to tylko z bino

 

do planet potrzebne są okulary o małej ilości szkła. Z Vixenów dobre są lantany ale nie LVW tylko LV (i nowsze z tej serii NLV i SLV). Mają małe pole widzenia co przy braku śledzenia utrudnia obserwacje ale ostrość na znakomitym poziomie. Poza tym dobre Plossle lub orciaki

 

z tańszych okularów o szerszym polu można polecić TMB Planetary i ich klony oraz Celestrony X-Cell LX. Niektórzy używają Pentaxów XW ale ja ich na planetach nie próbowałem więc trudno mi je polecić do takich celów ale wiadomo, że to najwyższa półka jakościowa, a producent zadbał o najdrobniejsze detale. Z Pentaxów do planet śmiało można kupować serię XO lub XF

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.4 źrenicy to za dużo? Miałem 3mm źrenicy z Es12"92' i newtonem 10" f4i była żyleta... a w dzień nawet kolor...

Niemniej dziękuję. Wiem, że orciaki i reszta wymienionych to rasowe planetarki. Zwrócę uwagę na Pentaxy i dam znać jak to będzie z tym 8.8 w praktyce. 

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.