Skocz do zawartości

ASI2600, testy i wyciek pasty przewodzącej ciepło


Przemek Majewski

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, JaLe napisał:

I paprochy mamy pewne :/ 

trochę tak. ale we w miarę czystym pomieszczeniu można to zrobić bardzo dobrze. poza tym flaty pomagaja na paprochy na kamerze. :) w wypadku jednej powierzchni twierdze że można to zrobić praktycznie idealnie. na szybce z przodu i z tylu jeszcze tez mogą być. a pozniej na filtrach itd. lustrzanki ludzie jeszcze częściej otwieraja i żyją. ja się bardziej obawiam nie o "paprochy" tylko o mikropozostalosci tego oleju. ohydna substancja, faktycznie świetnie przylega. jeśli lupą nie widać paprochów to jestem zadowolony. a te rozmiaru piksela... no cóż.

 

mała komora z przepływem laminarnym miałaby sens by robić to jeszcze lepeij, ale ja to robię "amatorsko", czyli lipnie :) i nie wiem czy chce mieć taki mebel w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, kubaman napisał:

Dobra uwaga. Przypuszczam, że producent robi to mierząc wysokość płytki drukowanej do obudowy. Jeśli te płytki nie są idealnie płaskie, to by od razu wyjaśniało dlaczego tilter jest wbudowany. 

marzyciele. niczego nie robi. dlatego daje Wam tilt plate. 4 plastikowe podkladki, 4 krzyżykowe śrubki i wszystko leży na czterech półkach z dziurkami na śrubki. Środkowe foto. To akurat gwarantowane -- przykręciłem tak samo jak chińczyk na produkcji, tylko jemu zajęło to 12 sekund, a mi z 4 minuty :)

 

@OnlyAfc

 

edit: i ja nie stałem w clean roomie.

Edytowane przez Przemek Majewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam bo widzę, że mocno rozkręciłeś wszystkie możliwe warstwy w tej kamerce. Pouczające. Co jest źródłem tej pasty, jak jest jej dużo i gdzie on sobie normalnie fabrycznie siedzi. Na tej różowej piance ?

Edytowane przez MaPa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, tex88 napisał:

Czy tę sytuację można potraktować jako typową przypadłość tych kamer ? Po głowie chodzi mi 2600MC, ale wydając takie pieniądze nie widzi mi się wysyłanie, rozkręcanie, mycie itp.

Po 1. nie kamer, tylko fabryki ZWO. Ktoś pijany na produkcji :) niestety wiadomo, ze dotknęło 2600 tylko, ale moze i innych chlodzonych (w przyszlosci). 

 

Nie robilem riserczu ile sprzedano w Polsce. Ale pewnie 20, 30 a może 100? Znam teleskopy troche, moge ich spytac, ale to część rynku tylko.

 

Zła była cała jedna partia (batch). W tej chwili w Polsce zglosiły sie z tym problemem dwie kamery. (ja też mogę znać tylko "część" rynku)

 

Typowa więc na pewno nie. Nie chce robic wykladziku z wnioskowania statystycznego, ale na podstawie tych danych to pewnie z 2% do 15% szansy. Myślę, że fakt, że to naprawdę bezproblemowa konserwacja też troche zrzuca kamień z serca. Bałem się tego trochę.

 

PS. Zrobię sobie kapownik (niepubliczny) z numerami seryjnymi i moze znajde jakieś korelacje. Może już gdzieś taki istnieje. Pewnie jak kiedyś odwiedzę sklep i mi pozwolą, to zajrze do kilku sztuk w magazynie. Problem taki, ze kamery 2600 i inne takie sa pakowane "na stojaco" i do wycieku nie dojdzie. On powstaje jak pasta scieknie na bok, a poznien wraca w druga stronę, wiec moze także "poprzewracam pudełka". Tyle mogę zrobić, więcej pomysłow nie mam. Te kamery to praktycznie dla niefullfrejmowych tub najatrakcyjniejsze na rynku... nie mogły 294 wyciekac? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, MaPa napisał:

Zapytam bo widzę, że mocno rozkręciłeś wszystkie możliwe warstwy w tej kamerce. Pouczające. Co jest źródłem tej pasty, jak jest jej dużo i gdzie on sobie normalnie fabrycznie siedzi. Na tej różowej piance ?

tak. pasta to (jak rozumiem) bardzo chętnie przylegajace medium (czyli pewnie momenty elektryczne ma maksymalnie niskie). przecieka nawet przez uszczelki. idealnie łaczy dwie powierzchnie (powietrzd slabo przewodzi cieplo). stosowana tez np. do łączenia procesorów z radiatorami.

 

powinno być jej tyle, by siły przylegania trzymały ją miedzy tyłem sensora a różowym padem (to jak taka masa do wyciskania zębów, nie jak pianka, jak gęste ciasto, albo bardzo miekka guma).

 

tam jest jej zrodlo i tyle warstw trzeba otworzyc. jesli nie usunac nadmiaru z rówego pada to wycieknie znowu (moze mniej).

 

reasumując: zbyt duzo pasty, lub inna "rzadsza" pasta na rózowym padzie na produkcji spowodowalo ten problem. pasta scieka na jeden bok (co widac, bo wylala sie przez uszczelke) a poznien wraca i sunie po plytce az na sensor wplynie. w pewnym sensie... niesamowite.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, OnlyAfc napisał:

Pasta termoprzewodząca nakładana na termopady. 

To jakiś nowy chiński wynalazek chyba.

Albo się stosuje pastę albo termopady, stosowanie na raz i jednego i drugiego jest bez sensu. 

pewnie stąd problem. może ktoś chciał "podrasować" pada adhezją pasty i nie pykło XD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tex88 napisał:

Czy tę sytuację można potraktować jako typową przypadłość tych kamer ? Po głowie chodzi mi 2600MC, ale wydając takie pieniądze nie widzi mi się wysyłanie, rozkręcanie, mycie itp.

Wiele raportów o tym na Cloudy Nights, problem może się pojawić w każdej chwili, po wielu miesiącach od zakupu.  Moja ma pół roku i sprawdzam regularnie, spodziewam się że prędzej czy później będe to miał, prawdopodobnie jak będą mrozy.

 

Dodatkowym problemem są wibracje wentylatora które zniekształcają gwiazdy przy długich ogniskowych, poza tym kamera jest super.

Edytowane przez licho52
Link
  • Dziękuję 1
  • Smutny 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, MaPa napisał:

Czemu mrozy ? Ja próbuje sobie tak wytłumaczyć ze przegrzanie komory bo stoi w jakimś gorącym pomieszczeniu w lecie do słońca  powoduje upłynnienie tego czegoś.

Na zimnie/mrozie ? Wg mnie będzie za gęste aby sobie swobodnie płynąc. Takie moje spekulacje.

ja też myślę, że przegrzanie dużo bardziej upłynnia tę substancję, a stan schłodzony jest najbardziej bezpieczny. 

 

jak np cykam biasy co 1 ms, to sensor sam do 37-38 stopni sie rozgrzewa. to juz pewnie tam niezle grzeje, zatem jak @licho52 chcesz test, to zamiast czekac daj 1 ms na klatkę podglad na usb 3.0 i nie chlodź. to co trzeba się dobrze wygrzeje.

 

co do wiatraka, od poczatku nie ufam kamerom z wiatrakiem :) pasywne chlodzenie na pewno byloby lepsze (i ciezsze, i droższe)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Przemek Majewski napisał:

ja też myślę, że przegrzanie dużo bardziej upłynnia tę substancję, a stan schłodzony jest najbardziej bezpieczny. 

Pasta termoprzewodząca nominalnie pracuje z wysokimi temperaturami (patrz procesory itd.) i raczej się z czasem robi twardsza a nie płynniejsza. 

Ja bym bardziej patrzył na niskie temperatury od paltiera. Pasta jednak odprowadza niższe temperatury, szczególnie, jak ktoś za mocno schłodzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, OnlyAfc napisał:

Pasta termoprzewodząca nominalnie pracuje z wysokimi temperaturami (patrz procesory itd.) i raczej się z czasem robi twardsza a nie płynniejsza. 

Ja bym bardziej patrzył na niskie temperatury od paltiera. Pasta jednak odprowadza niższe temperatury, szczególnie, jak ktoś za mocno schłodzi. 

ciekawe co mówisz. nie znam sie na tym, ale tez widzialem ten olej, i od pasty nakladanej na procesor to się różniło diametralnie. wygladalo jak jakiś super cienki olej. zbieralo sie w kropelki odmuchane ciepłym powietrzem. nie wiem co obywatel PRC tam włożył.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, Przemek Majewski napisał:

rozumiem to jako "pasta w kamerze cmos pracuje w ujemnej temperaturze" :)

No prawie :)

Pasta np. w komputerach odprowadza ciepło z procesora na radiator. 

Pracuje w 60-70 stopniach mniej więcej. 

 

W kamerze pasta jest między paltierem i sensorem, więc zdecydowanie pracuje na niższych temperaturach, nieraz ujemnych. 

Edytowane przez OnlyAfc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, OnlyAfc napisał:

No prawie :)

Pasta np. w komputerach odprowadza ciepło z procesora na radiator. 

Pracuje w 60-70 stopniach mniej więcej. 

 

W kamerze pasta jest między paltierem i sensorem, więc zdecydowanie pracuje na niższych temperaturach, nieraz ujemnych. 

 

strasznie tak gramolnie to napisałes "odprowadza zimno" ;) chciałem poprawić. jegomość nazywał się Atanazy Peltier :)

 

"Jean Charles Athanase Peltier - Wikipedia" https://en.m.wikipedia.org/wiki/Jean_Charles_Athanase_Peltier

 

w tej sytuacji pasta(glut) jest(byl/była) miedzy padem a sensorem. Pad jest doklejony do chlodnicy i zalakowany na czarno szczelnie. Widać na ktorymś zdjeciu.

 

PS. "Cieplo zimne", i "cieplo cieple" to takie samo ciepło. Liczy się punkt pracy. I tu zgoda. Procesor: 50-60. Kamera: -10. Na pewno substancja w asi2600 była dobrana do tego zakresu (zbedna, lub źle dobrana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, tex88 napisał:

chyba 35 st. C

 

Delta między ambient a sensor kiedy wyłączymy chłodzenie, nie chodzi o wydolność chłodzenia.

 

W zeszłą zimę z 533 nie używałem chłodzenia i miałem czasem po -10 na sensorze, tak fociłem w -20.

Edytowane przez licho52
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, licho52 napisał:

W zeszłą zimę z 533 nie używałem chłodzenia i miałem czasem po -10 na sensorze, tak fociłem w -20.

W zeszłą zimę fociłem, jak było - 23 i Canona schłodziło mi do - 13 :P

IMG_20210201_074055.thumb.jpg.14ff3174f24828e6c03d7c6e0ba67063.jpg

Sorry za OT :)

 

EDIT. Z ciekawości sięgnąłem po darki z tej sesji, żeby zobaczyć, jak wyglądał noise:

dark_-13.thumb.jpg.33912e46eb2dc03276dfa8d659f4fba4.jpg

Dla porównania Bias:

bias.thumb.jpg.9710945471aeffaf959e32a465bdd58d.jpg

I dark robiony przy +10

1349086689_dark_10.thumb.jpg.2bb85b3ac2e3e2e6dd7730e3aa38fda8.jpg

 

Przepraszam jeszcze, za offtop :)

 

 

Edytowane przez OnlyAfc
dodatkowe fotki
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.