Jump to content

Tilt sensora a kolimacja optyki


kubaman
 Share

Recommended Posts

Cześć. 

Zastanawiam się czy jest sposób wyrównania tilterem matrycy kamery w taki sposób by była idealnie ustawiona, a a nie tylko w parze z konkretną optyką. 

 

Moje pytanie zrodziło się z odwrotnej praktyki. Kolimuję sprzęt z konkretną kamerą i często okazuje się że po zmianie kamery lub nawet tylko obróceniu kadru kolimacja leci. Aby zrobić perfekt kolimację teleskopu potrzebuję dobrze wyrównanego sensora. 

Link to comment
Share on other sites

Moim zdaniem, trzeba skolimować optykę najpierw jakimś dobrym kolimatorem, potem dopiero ustawiać tilt kamery do optyki. 

Jak takvzrobisz, to titl sensora będzie opanowany na tyle, że będzie powtarzalnie działać w innej optyce (o ile ta też jest skolimowana prawidłowo ) 

Edited by OnlyAfc
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, kubaman napisał:

Cześć. 

Zastanawiam się czy jest sposób wyrównania tilterem matrycy kamery w taki sposób by była idealnie ustawiona, a a nie tylko w parze z konkretną optyką. 

 

Moje pytanie zrodziło się z odwrotnej praktyki. Kolimuję sprzęt z konkretną kamerą i często okazuje się że po zmianie kamery lub nawet tylko obróceniu kadru kolimacja leci. Aby zrobić perfekt kolimację teleskopu potrzebuję dobrze wyrównanego sensora. 

To prawda, kolimowanie optyki ma sens przy założeniu, że sensor  jest równolegle ułożony do płaszczyzny mocowania w kamerze.

I tu napotykamy na pewne przeszkody w związku z brakiem odpowiednich kolimatorów.

 

Na pewno można skolimować jednocześnie optykę i sensor (np posługując się sztuczną gwiazdą). 

Będzie to proces dość żmudny, bo  należałoby kolimować zapisując kąty i powtarzać obrót kamery, aż do osiągnięcia efektów. 

Teoretycznie wystarczyłoby skolimować optykę zmienić kąt sensora o 180* skolimować sensor i powtórzyć  procedure od początku.

Ilość powtórzeń można byłoby zapewne opisać ciągiem arytmetycznym.

Link to comment
Share on other sites

Godzinę temu, JaLe napisał:

Może znowu dostał cichego bana?

 

Musiałby to być ban niewidoczny dla moderatorów.
Jego ostatni wpis zawierał pytanie, czy Forum jest godne tego, żeby na nim pisał, więc wydaje mi się, że po prostu stwierdził, że nie jest godne, i przestał.

A miał właśnie pisać o zaawansowanej kolimacji :)

 

swoją drogą wpis był cokolwiek clickbaitowy w stylu "jeden sposób na idealną kolimację przez który znienawidzą Cię profesjonaliści" :)

 

 

 

@kubaman

Tutaj wpis HAMALa na temat być może związany z tym, co chcesz osiągnąć:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ta metoda bada jedynie kąt płaszczyzny okienka kamery z płaszczyzną sensora. 

Służy jedynie do pozbycia się tiltu sensora wewnątrz samej kamery. 

 

Użyteczna rzecz, bo ja np. oznaczyłem sobie na kamerze który róg sensora mam podniesiony w kamerze (rozbierać akurat zamiaru nie mam). Dzięki temu wiem w którą stonę kierować tilter, jeśli coś jest nie tak z obrazem. 

 

Ale tak - tematu wycentrowaniansamej kamery w torze optycznym to nie załatwia. 

Link to comment
Share on other sites

Może ktoś doradzi. Zrobiłem test wg wskazań Hamala (szyba z antyramy i tarcza do szlifierki kątowej)  i wyszło tak:

 

IMG_20210926_192205.jpg.35e186ed7282a10b7fbbbdbfe58d6b54.jpg 

Mocny crop ale widać dosyć ładnie, że dwa okręgi i obrys sensora aps-c.

Czy tu jest coś do poprawy, 32-010 czy można uznać ze kamera jest symetrycznie skolimowana? 

Link to comment
Share on other sites

@kubaman Ja robiłem wczoraj moim canonem 60D. "Płytka" to karteczka post-it z otworkiem wyciętym dziurkaczem a szybka to filtr uv 67mm położony na gwint M48 wkręcony w adapter eos. W odbiciu czarnej dziurki znajduje się centralnie obiektyw telefonu.

Pierwsze to rzeczywisty tilt sensora (więc chyba u mnie czysto) do drugiego podłożyłem z jednej strony pod filtr kawałek kartki A4 do drukarki a trzecie to 2x grubość kartki A4. Chciałem sprawdzić jakie to odchyłki wykrywa i muszę powiedzieć że metoda jest bardzo czuła (jak podają źródła grubość kartki papieru to od 0.05 do 0.1 mm)
 

20210928_010318.jpg

20210928_010451.jpg

20210928_010549.jpg

Edited by WojtasSP320
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.