Skocz do zawartości

Tilt sensora a kolimacja optyki


kubaman

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć. 

Zastanawiam się czy jest sposób wyrównania tilterem matrycy kamery w taki sposób by była idealnie ustawiona, a a nie tylko w parze z konkretną optyką. 

 

Moje pytanie zrodziło się z odwrotnej praktyki. Kolimuję sprzęt z konkretną kamerą i często okazuje się że po zmianie kamery lub nawet tylko obróceniu kadru kolimacja leci. Aby zrobić perfekt kolimację teleskopu potrzebuję dobrze wyrównanego sensora. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, trzeba skolimować optykę najpierw jakimś dobrym kolimatorem, potem dopiero ustawiać tilt kamery do optyki. 

Jak takvzrobisz, to titl sensora będzie opanowany na tyle, że będzie powtarzalnie działać w innej optyce (o ile ta też jest skolimowana prawidłowo ) 

Edytowane przez OnlyAfc
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kubaman napisał:

Cześć. 

Zastanawiam się czy jest sposób wyrównania tilterem matrycy kamery w taki sposób by była idealnie ustawiona, a a nie tylko w parze z konkretną optyką. 

 

Moje pytanie zrodziło się z odwrotnej praktyki. Kolimuję sprzęt z konkretną kamerą i często okazuje się że po zmianie kamery lub nawet tylko obróceniu kadru kolimacja leci. Aby zrobić perfekt kolimację teleskopu potrzebuję dobrze wyrównanego sensora. 

To prawda, kolimowanie optyki ma sens przy założeniu, że sensor  jest równolegle ułożony do płaszczyzny mocowania w kamerze.

I tu napotykamy na pewne przeszkody w związku z brakiem odpowiednich kolimatorów.

 

Na pewno można skolimować jednocześnie optykę i sensor (np posługując się sztuczną gwiazdą). 

Będzie to proces dość żmudny, bo  należałoby kolimować zapisując kąty i powtarzać obrót kamery, aż do osiągnięcia efektów. 

Teoretycznie wystarczyłoby skolimować optykę zmienić kąt sensora o 180* skolimować sensor i powtórzyć  procedure od początku.

Ilość powtórzeń można byłoby zapewne opisać ciągiem arytmetycznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, JaLe napisał:

Może znowu dostał cichego bana?

 

Musiałby to być ban niewidoczny dla moderatorów.
Jego ostatni wpis zawierał pytanie, czy Forum jest godne tego, żeby na nim pisał, więc wydaje mi się, że po prostu stwierdził, że nie jest godne, i przestał.

A miał właśnie pisać o zaawansowanej kolimacji :)

 

swoją drogą wpis był cokolwiek clickbaitowy w stylu "jeden sposób na idealną kolimację przez który znienawidzą Cię profesjonaliści" :)

 

 

 

@kubaman

Tutaj wpis HAMALa na temat być może związany z tym, co chcesz osiągnąć:

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta metoda bada jedynie kąt płaszczyzny okienka kamery z płaszczyzną sensora. 

Służy jedynie do pozbycia się tiltu sensora wewnątrz samej kamery. 

 

Użyteczna rzecz, bo ja np. oznaczyłem sobie na kamerze który róg sensora mam podniesiony w kamerze (rozbierać akurat zamiaru nie mam). Dzięki temu wiem w którą stonę kierować tilter, jeśli coś jest nie tak z obrazem. 

 

Ale tak - tematu wycentrowaniansamej kamery w torze optycznym to nie załatwia. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś doradzi. Zrobiłem test wg wskazań Hamala (szyba z antyramy i tarcza do szlifierki kątowej)  i wyszło tak:

 

IMG_20210926_192205.jpg.35e186ed7282a10b7fbbbdbfe58d6b54.jpg 

Mocny crop ale widać dosyć ładnie, że dwa okręgi i obrys sensora aps-c.

Czy tu jest coś do poprawy, 32-010 czy można uznać ze kamera jest symetrycznie skolimowana? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kubaman Ja robiłem wczoraj moim canonem 60D. "Płytka" to karteczka post-it z otworkiem wyciętym dziurkaczem a szybka to filtr uv 67mm położony na gwint M48 wkręcony w adapter eos. W odbiciu czarnej dziurki znajduje się centralnie obiektyw telefonu.

Pierwsze to rzeczywisty tilt sensora (więc chyba u mnie czysto) do drugiego podłożyłem z jednej strony pod filtr kawałek kartki A4 do drukarki a trzecie to 2x grubość kartki A4. Chciałem sprawdzić jakie to odchyłki wykrywa i muszę powiedzieć że metoda jest bardzo czuła (jak podają źródła grubość kartki papieru to od 0.05 do 0.1 mm)
 

20210928_010318.jpg

20210928_010451.jpg

20210928_010549.jpg

Edytowane przez WojtasSP320
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.