Skocz do zawartości

Skręcony kadr przy OIII


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie, czym jest spowodowane to, że gdy zawsze fotografuję filtrem OIII klatka jest z kręcona? Przy Ha i SII, zawsze jest taka sama, "prosta". Zastanawia mnie to, bo zawsze muszę crop spory robić, by usunąć tą nierówność. Jeżeli nie jest to nic normalnego, mogę załączyć suby. 3 zdjęcia robione i zawsze ten sam problem. 

Edytowane przez Darek_B
bardzo brzydki ortol :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zmienił(a) tytuł na Skręcony kadr przy OIII

Teleskop ts optics 150mm f2.8, filtry 36mm w kole zwo. Te akurat zdjęcie było robione podczas jednej sesji, jeszcze na NEQ6. Problem taki sam jest na Cem25p i też tylko przy filtrze OIII. Kamera Asi 1600mm mono. Filtry pełna automatyka z asi air pro. 

Edytowane przez Ersoy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Maetrik napisał:

A patrzyłeś jak wyglądają filtry w kole? Może tlen "krzywo siedzi" lub coś w tym stylu...

Raz je zamontowałem, trzymają je jak dobrze pamiętam 3 śrubki. Ale raczej krzywo nie siedzi, bo próbowałem identyfikować filtry i nic nie rzuciło mi się w oczy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Ersoy napisał:

Raz je zamontowałem, trzymają je jak dobrze pamiętam 3 śrubki. Ale raczej krzywo nie siedzi, bo próbowałem identyfikować filtry i nic nie rzuciło mi się w oczy. 

 

Zamień filtry miejscami w kole i sprawdź jeszcze raz ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Maetrik napisał:

A patrzyłeś jak wyglądają filtry w kole? Może tlen "krzywo siedzi" lub coś w tym stylu...

sorki ale kompletne nieporozumienie. Niby jak krzywy filtre może przekręcić sensor kamery?

Przecież tu jest obrócony sensor a nie zasłonięty kadr.

 

Musi kamera była ruszona i tyle.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

sorki ale kompletne nieporozumienie. Niby jak krzywy filtre może przekręcić sensor kamery?

Przecież tu jest obrócony sensor a nie zasłonięty kadr.

 

Musi kamera była ruszona i tyle.

3 obiekty i zawsze OIII ruszone? Zrozumiałbym raz, ale zawsze jest taka sama sytuacja. Ha i SII są dobre, OIII skręcone. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

 

Zamień filtry miejscami w kole i sprawdź jeszcze raz ;)

Spróbuję. Pozamieniam miejsca i zobaczę. A co jak miejsce OIII dalej będzie skręcone z innym filtrem tam założonym? Wszystko wygląda dobrze w kole filtrowym, ale jednak coś powoduje te skręcenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no a to nie było tak, że może robiłeś o3 na wszystkich obiektach i zmieniłeś na inny?

Nie wiem co tam się stało, ale masz ruszony sensor, nie ma tu zagadki.

 

Gdybyś miał krzywo filtr to byś miał ten sam kadr, tylko jego fragmenty były by zaciemnione zupełnie. Oczywiście pod warunkiem, ze są to filtry kwadratowe, bo jak są okrągłe, no to sam czujesz..

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, kubaman napisał:

no a to nie było tak, że może robiłeś o3 na wszystkich obiektach i zmieniłeś?

Nie wiem co tam się stało, ale masz ruszony sensor, nie ma tu zagadki.

Fotografowałem 1 obiekt, zdarzyło się mówię coś może montaż przekręcił. W innym czasie fotografuję kolejny obiekt, ta sama sytuacja. Teraz mam Cem25p, fotografuję trąbę słonia, analogiczna sytuacja. Naświetlałem Ha, wszystko jest w porządku. Teraz zbieram materiał w OIII, mam cały kadr skręcony. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kubaman napisał:

sorki ale kompletne nieporozumienie. Niby jak krzywy filtre może przekręcić sensor kamery?

Przecież tu jest obrócony sensor a nie zasłonięty kadr.

 

Musi kamera była ruszona i tyle.

W sumie racja, popuściłem wodze wyobraźni skoro autor zaprzecza jakiemukolwiek ruchowi.

Ale faktycznie przekręcony kadr = przekręcony sensor lub cała tuba z nim...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Maetrik napisał:

W sumie racja, popuściłem wodze wyobraźni skoro autor zaprzecza jakiemukolwiek ruchowi.

Ale faktycznie przekręcony kadr = przekręcony sensor lub cała tuba z nim...

Nie rozumie pojęcia przekręconego sensora, czy tuby. Skoro fotografuję w 3 różnych czasach na przestrzeni 3 miesięcy, to sensor przekręca się akurat w momencie gdy koło filtrowe zmienia się na filtr OIII? A przy pozostałych filtrach ustawia się prawidłowo? 

 

Załączam aktualne zdjęcia z koła filtrowego, akurat nie wiem który to OIII, bo nie wiem gdzie go wsadziłem, a asi aira nie chce teraz odpalać. Te podkładki nachodzą na siebie, bo mają za dużą średnicę. 

16325876585955075453016657685150.jpg

16325876823164228990823694678216.jpg

1632587699674468769402921344886.jpg

Edytowane przez Ersoy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Ersoy napisał:

sensor przekręca się akurat w momencie gdy koło filtrowe zmienia się na filtr OIII

Sensor (matryca) się nie przekręca, przekręca się filtr w kole. Stąd ta diagnoza, że musiała się przekręcić kamera lub cała tuba z nia by spowodowała taką rotację. Musiało się coś zadziać w momencie palenia tlenu.

Edytowane przez Maetrik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, isset napisał:

A nie masz rotatora, który ma wpisane że przy filtrze OIII ma zmienić kąt? 

Sam nic takiego nie ustawiałem, zamontowałem filtry podpiąłem pod asi air i miało działać. A możesz przybliżyć gdzie tego rotatora się ustawia, bym mógł sprawdzić? Bo może faktycznie coś jest ustawione i mi takie cyrki odstawia... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.