Skocz do zawartości

Skręcony kadr przy OIII


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Ok więc tak.

 

Masz na każdym zdjęciu spike'i w tym samym kierunku względem mglawicy.

To znaczy, że przy każdym zdjęciu orientacja tuby względem obejm była stała.

Jedyna możliwości żeby to powstało to obrócona matryca. Koło filtrowe nie ma tyle siły, żeby obrócić kamerę na gwincie, więc nie tu szukałbym problemu.

Na moje, albo rozkładałeś zestaw pomiędzy ujęciami, albo po prostu coś się obróciło w wyciągu.

 

Spróbuj zrobić zdjęcia przez teleskop na różnych filtrach za dnia i zobacz czy problem się powtarza. Acz jak wszystko porządnie skręcisz to zdziwiłbym się jakby się powtarzał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Patryk Sokol napisał:

Ok więc tak.

 

Masz na każdym zdjęciu spike'i w tym samym kierunku względem mglawicy.

To znaczy, że przy każdym zdjęciu orientacja tuby względem obejm była stała.

Jedyna możliwości żeby to powstało to obrócona matryca. Koło filtrowe nie ma tyle siły, żeby obrócić kamerę na gwincie, więc nie tu szukałbym problemu.

Na moje, albo rozkładałeś zestaw pomiędzy ujęciami, albo po prostu coś się obróciło w wyciągu.

 

Spróbuj zrobić zdjęcia przez teleskop na różnych filtrach za dnia i zobacz czy problem się powtarza. Acz jak wszystko porządnie skręcisz to zdziwiłbym się jakby się powtarzał

Nic rozkręcać nie musiałem. Zrobię dla świętego spokoju jutro w dzień na każdym filtrze po 1 klatce i zobaczę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moment, jedno co mi przyszlo do głowy. Czy wyciąg nie rotuje w czasie ostrzenia? Nie masz tam wrzuconego przy oagu jakiegoś Focusera helikalnego? Gdyby tak było i O3 byłby nie parafokalny, to focuser obracałby kadr ustawiając ostrość po zmianie filtra. Asi air robił by to automatycznie, to jedyne co widzę jako możliwe wyjaśnienie. 

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ewentualnie wyciąg ma luz w zakresie w który wchodzi tylko ostrząc na O3 i pod ciężarem zestawu się skręca,  może wyciąg jest za bardzo wysunięty i potrzeba jakiejś przedłużki by to usztywnić.. 

 

Filtry nie mają z tym nic wspólnego, zostaw ten temat. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie do kompletu to któraś że śrub oaga w (tych co 120 stopni)  wchodzi nw kolizję z tubą/wyciągiem /itp) i jak wyciąg z pcha/ ciągnie to śruba jest pchana i na oagu całość rotuje. Sprawdź czy nie ma tam luzu i czy nie ma kolizji przy O3 i S2

Edytowane przez kubaman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kubaman napisał:

Moment, jedno co mi przyszlo do głowy. Czy wyciąg nie rotuje w czasie ostrzenia? Nie masz tam wrzuconego przy oagu jakiegoś Focusera helikalnego? Gdyby tak było i O3 byłby nie parafokalny, to focuser obracałby kadr ustawiając ostrość po zmianie filtra. Asi air robił by to automatycznie, to jedyne co widzę jako możliwe wyjaśnienie. 

Używam zwo eaf, automatycznie po zmianie filtra ustawia ostrość, tak samo jak przy zmianie temp. o 2 stpnie, tylko jak on niby ma wpływać na rotację? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak teraz postawisz gdzieś na stole cały zestaw i będziesz zmieniał filtry, to też się coś takiego będzie działo? Zakładam, że w kole jest na tyle dużo miejsca, że krzywo przykręcony filtr/coś odstającego przy nim nie ma szans zahaczyć o nieruchomą część koła?

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Moment, jedno co mi przyszlo do głowy. Czy wyciąg nie rotuje w czasie ostrzenia? Nie masz tam wrzuconego przy oagu jakiegoś Focusera helikalnego? Gdyby tak było i O3 byłby nie parafokalny, to focuser obracałby kadr ustawiając ostrość po zmianie filtra. Asi air robił by to automatycznie, to jedyne co widzę jako możliwe wyjaśnienie. 

 

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Ewentualnie wyciąg ma luz w zakresie w który wchodzi tylko ostrząc na O3 i pod ciężarem zestawu się skręca,  może wyciąg jest za bardzo wysunięty i potrzeba jakiejś przedłużki by to usztywnić.. 

 

Filtry nie mają z tym nic wspólnego, zostaw ten temat. 

 

1 godzinę temu, kubaman napisał:

Ostatnie do kompletu to któraś że śrub oaga w (tych co 120 stopni)  wchodzi nw kolizję z tubą/wyciągiem /itp) i jak wyciąg z pcha/ ciągnie to śruba jest pchana i na oagu całość rotuje. Sprawdź czy nie ma tam luzu i czy nie ma kolizji przy O3 i S2

mówię Ci, sprawdź to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, kubaman napisał:

no i właśnie - pokaż pojedyńcze suby a nie staki

W poniedziałek jak będę w domu dam suby. Dzięki za porady. 

I wszystkim życzliwym forumowiczą, którzy zawsze dzielą się wiedzą i służą pomocą. Dziękuję. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, isset napisał:

post-232700-0-54695200-1512502294.jpg

Dzięki za ten post , to znaczy wiedziałem , że ma to znaczenie , ale nigdy nie wiedziałem jak to sprawdzić, teraz sprawdziłem koło filtrowe i OIII , którym miałem problem z dziwną winietą i odblaskami okazało się, że jest na odwrót , mam nadzieję, że tym samym problem się rozwiązał :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli klatki z O III tak się zapisują z tymi białymi kaszetami to błąd programu rejestrującego, chyba że poglądowo obróciłeś zdjęcie żeby pokazać jak bardzo skręca się kadr. Jeśli coś mechanicznie się dzieje i tylko przy tej pozycji koła filtr owego niezależnie od filtra w nim zamocowabegi, to znaczy że coś zahacza np. odstająca blaszka trzymająca filtr albo zębatka w tym miejscu zachacza o coś i całe koło filtrowe z kamera na chwilę zmienia pozycję w osi skręca i potem wraca 

Edytowane przez dj_peterka
Literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.