Skocz do zawartości

Skręcony kadr przy OIII


Ersoy

Rekomendowane odpowiedzi

Trochę tam staffu wisi, do tego koło pewnie przeważa na któras stronę, nie zjeżdża ci to przypadkiem pod ciężarem? Może rotator nie trzyma albo któryś gwint. 

 

Edit: kierunek skrętu sugeruje że Sensor obrócił się przeciwnie do wskazowek zegara, czyli  kierunek wykrecania kamery... 

Edytowane przez orlen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, orlen napisał:

Trochę tam staffu wisi, do tego koło pewnie przeważa na któras stronę, nie zjeżdża ci to przypadkiem pod ciężarem? Może rotator nie trzyma albo któryś gwint. 

 

Edit: kierunek skrętu sugeruje że Sensor obrócił się przeciwnie do wskazowek zegara, czyli  kierunek wykrecania kamery... 

Akurat wyciąg jest dość solidny w tym teleskopie, nic nie zauważyłem by coś zjechało. Tym bardziej, że odrazu po OIII fociłem SII i było ok. Sprawdzę surowe suby w poniedziałek. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem klatki i tylko w miotle kadr jest ewidentnie inaczej ustawiony przez asi aira na OIII. Także materiał był zbierany w kilka nocy, nie jeden po drugim tej samej. Trąba słonia przejrzałem i ta zmiana wzięła się z Ha. Materiał Ha zbierałem 2 noce i asi air w dwie noce nie ustawił nawet podobnie kadru. To, że 3 razy miałem akurat OIII przy 3 różnych zdjęcia skręcone, wynika chyba ze zbiegu okoliczności, że akurat na tym filtrze po zestackowaniu był skręcony kadr. Będę się przyglądał sytuacji i próbował wyeliminować ten efekt po zestackowaniu.

Ha dss.png

oiii dss.png

sii dss.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asiair nie ma nic do tego, bo nie zarządza rotacją pola.

Nie zarządza też ustawieniem sensora.

Jedyne co robi, to przekręca koło i wyzwala zbieranie klatki.

Moim zdaniem ślepy zaułek, szukaj dalej. Najprostszy test, to strzał z trzech filtrów podczas jednej nocy.

Ustawiasz Ha, robisz 300s, zmieniasz na OIII, robisz 300s i zmieniasz na SII i znów 300s. Zobaczysz, czy rotacja w ogóle wystąpi. W tym czasie obserwuj kamerę i wyciąg, zobacz, czy nic się nie luzuje, obraca itd.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, OnlyAfc napisał:

Asiair nie ma nic do tego, bo nie zarządza rotacją pola.

Nie zarządza też ustawieniem sensora.

Jedyne co robi, to przekręca koło i wyzwala zbieranie klatki.

Moim zdaniem ślepy zaułek, szukaj dalej. Najprostszy test, to strzał z trzech filtrów podczas jednej nocy.

Ustawiasz Ha, robisz 300s, zmieniasz na OIII, robisz 300s i zmieniasz na SII i znów 300s. Zobaczysz, czy rotacja w ogóle wystąpi. W tym czasie obserwuj kamerę i wyciąg, zobacz, czy nic się nie luzuje, obraca itd.

 

Tak będę musiał zrobić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, orlen napisał:

Spajki wskazują że tube obracales w obeimach między tymi klatkami gdzie jest różnica. No ciekaw jestem wyjaśnienia zagadki

To jest bardzo możliwe, każde nowe stanowisko, rozkładam i wyważam. W obejmach muszę tubę ułożyc, bo mam na stałe EAF, więc do pudła też inaczej wkładam..

 

14 minut temu, OnlyAfc napisał:

A fociłeś z tej samej miejscówki? Chociaż położenie bardziej na południe, czy na północ nie powinno chyba wpływać na rotację kadru.

 

Tak cały czas ta sama miejscówka, ogródek. :) Pod ciemne niebo jeszcze go nie zabierałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Ersoy napisał:

To jest bardzo możliwe, każde nowe stanowisko, rozkładam i wyważam. W obejmach muszę tubę ułożyc, bo mam na stałe EAF, więc do pudła też inaczej wkładam..

Wszystko jasne.

A z tym wyjmowaniem z obejm uważaj, bo jeśli będziesz chciał zbierać materiał w jednym filtrze przez dwie noce, to jeśli nie włożysz tuby w obejmy idealnie tak samo, to spajki Ci się rozjadą na stacku, bo będą inaczej obrócone. Powinno się unikać obracania tuby w obejmach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, MateuszW napisał:

Wszystko jasne.

A z tym wyjmowaniem z obejm uważaj, bo jeśli będziesz chciał zbierać materiał w jednym filtrze przez dwie noce, to jeśli nie włożysz tuby w obejmy idealnie tak samo, to spajki Ci się rozjadą na stacku, bo będą inaczej obrócone. Powinno się unikać obracania tuby w obejmach.

Właśnie i mam problem. Skrzynka na teleskop jest stała, więc muszę teleskop w określonej pozycji chować. A żeby wyważyć go w pionie, muszę go przekręcić w obejmach, bo będzie mi gonił w jedną ze stron. Ale dupa...

 

2 godziny temu, orlen napisał:

No to zagadka wyjaśniona

Dzięki za wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, orlen napisał:

Spajki wskazują że tube obracales w obeimach między tymi klatkami gdzie jest różnica.

Hej, ale spajki są jednakowo usytuowane względem gwiazd. To świadczy, że tuba została podobnie zamontowana. Raczej w grę wchodzi różne zamontowanie kamery z kołem w wyciągu - to musiało być też za każdym razem demontowane (?).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Imien napisał:

Hej, ale spajki są jednakowo usytuowane względem gwiazd. To świadczy, że tuba została podobnie zamontowana. Raczej w grę wchodzi różne zamontowanie kamery z kołem w wyciągu - to musiało być też za każdym razem demontowane (?).

Skoro spajki są tak samo wzgledem obiektu a zmienił się kadr to oznacza ze sensor obrócił się razem z pająkiem, zmiana kąta obrotu sensora wzgledem tuby zmienila by również kąt spajkow na zdjęciu więc mamy tu sytuację że kolega @Ersoy wkręca za każdym razem tak samo kamere w wyciąg ale kręci cała tubą w obejmach

Edytowane przez orlen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, orlen napisał:

Skoro spajki są tak samo wzgledem obiektu a zmienił się kadr to oznacza ze sensor obrócił się razem z pająkiem, zmiana kąta obrotu sensora wzgledem tuby zmienila by również kąt spajkow na zdjęciu więc mamy tu sytuację że kolega @Ersoy wkręca za każdym razem tak samo kamere w wyciąg ale kręci cała tubą w obejmach

Kamerę wkręcam za każdym razem w koło filtrowe, a te mocuję w ten sam sposób do OAG'a za każdym razem. Gdybym tego nie robił pryzmat rzucabym mi cień na kadr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, orlen napisał:

Skoro spajki są tak samo wzgledem obiektu a zmienił się kadr to oznacza ze sensor obrócił się razem z pająkiem

Gdyby pająk się obrócił, to spajki względem obiektu też by się obróciły

 

Godzinę temu, orlen napisał:

zmiana kąta obrotu sensora wzgledem tuby zmienila by również kąt spajkow na zdjęciu

Spajki są obrócone na zdjęciu w kadrze (ale nie względem gwiazd)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, orlen napisał:

Skoro spajki są tak samo wzgledem obiektu a zmienił się kadr to oznacza ze sensor obrócił się razem z pająkiem, zmiana kąta obrotu sensora wzgledem tuby zmienila by również kąt spajkow na zdjęciu

Ale skąd taki wniosek? To nieprawda.
 

Spajki są tam gdzie fizycznie występują w teleskopie, w tubie, na tle tego jak "patrzy" na niebo. Wyłącznym przypadkiem kiedy spajki się obrócą względem obiektu na niebie jest obrócenie fizyczne teleskopu w obejmach.

Sensor nie ma nic do tego, sensor odpowiada za kierunek spajaków w kadrze i tylko za to. Zostało to zniwelowane po dopasowaniu kadrów przez program.

 

Budujecie tu jakieś niesamowite teorie, a jest to przykład prosty - w jakiś sposób kamera obróciła się po zmianie ustawienia ostrości dla filtra O3. Założę się - luz lub kolizja na OAGu, lub luz na wyciągu.

Jest tez opcja, ze nic się nie ruszyło samo, tylko kolega źle to wyrównał, bo ma materiał z kilku sesji.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Imien napisał:

Czy OAG nie wyjmujesz z wyciągu?

Wszystko zdejmuje po sesji, oag mam przykręcany do wyciągu, ale go nie zostawiam. 

 

32 minuty temu, kubaman napisał:

Ale skąd taki wniosek? To nieprawda.
 

Spajki są tam gdzie fizycznie występują w teleskopie, w tubie, na tle tego jak "patrzy" na niebo. Wyłącznym przypadkiem kiedy spajki się obrócą względem obiektu na niebie jest obrócenie fizyczne teleskopu w obejmach.

Sensor nie ma nic do tego, sensor odpowiada za kierunek spajaków w kadrze i tylko za to. Zostało to zniwelowane po dopasowaniu kadrów przez program.

 

Budujecie tu jakieś niesamowite teorie, a jest to przykład prosty - w jakiś sposób kamera obróciła się po zmianie ustawienia ostrości dla filtra O3. Założę się - luz lub kolizja na OAGu, lub luz na wyciągu.

Jest tez opcja, ze nic się nie ruszyło samo, tylko kolega źle to wyrównał, bo ma materiał z kilku sesji.

 

 

Kamera jest wkręcona w koło filtrowe, jedynie koło filtrowe jest mocowane do oag'u za pomocą 3 śrub. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Ersoy napisał:

koło filtrowe, a te mocuję w ten sam sposób do OAG'a za każdym razem. Gdybym tego nie robił pryzmat rzucabym mi cień na kadr.

31 minut temu, Ersoy napisał:

jedynie koło filtrowe jest mocowane do oag'u za pomocą 3 śrub.

Czyli jest opcja, że może być nie całkiem identycznie zamocowane koło względem OAGa?  20 stopni różnicy może się zdarzyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.