Skocz do zawartości

Nocleg w Bieszczadach pod astrofoto.


Zybert

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

nie wiedziałem w jakim wątku umieścić post, więc szybkie pytanie...

Gdzie jeździcie w Bieszczady z rodzinką przy okazji skorzystać też z ciemnego nieba nocą.

Znam niestety niewiele takich miejsc, może macie coś sprawdzonego.

Moje miejsca to Naturapark (niestety ceny są tam dosyć wysokie), oraz ośrodek Połoniny w Bukowcu (chociaż nie wiem jak z zaświetleniem wieczorem, gdy "normalni ludzie" będą tam przebywać :) )

Dzięki

Kamil

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muczne - Domek Myśliwski jeśli z rodziną a foto przy okazji. Wyjście na B(P)ukowe Berdo przy samym budynku, dalej na Krzemieniec, Tarnicę, czy Halicz. Cisza i spokój.

Ewentualnie Wołosate, ale tam będzie więcej ludzi idących na Tarnicę, czy Halicz.

 

Tarnawa Niżna jeśli głównie foto i kontakt z przyrodą. Wchodzenie na szczyty wymaga podjeżdżania, najlepiej samochodem. Za chwilę najdalsze miejsce do którego wolno dojechać samochodem.

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Zybert napisał:

Witajcie,

nie wiedziałem w jakim wątku umieścić post, więc szybkie pytanie...

Gdzie jeździcie w Bieszczady z rodzinką przy okazji skorzystać też z ciemnego nieba nocą.

Znam niestety niewiele takich miejsc, może macie coś sprawdzonego.

Moje miejsca to Naturapark (niestety ceny są tam dosyć wysokie), oraz ośrodek Połoniny w Bukowcu (chociaż nie wiem jak z zaświetleniem wieczorem, gdy "normalni ludzie" będą tam przebywać :) )

Dzięki

Kamil

W Natura Park niestety niebo się bardzo popsuło, fajnie jest 10 kilometrów dalej w Bystrem w "Leśnej Polanie" niestety właściciel pomimo 11 domków nie lubi na raz dużych grup bo nie nadąża sprzątać, jeszcze lepiej pod względem jakości nieba jest w Wetlinie w "Grzechowisku" Nie dawno znalazłem dwa domki w Dwerniku "Bukowina Bieszczady" za tydzień jadę tam na testy miejscówki od 7go do 10tego https://bukowina.bieszczady.pl/

Edytowane przez Grzegorz Czernecki
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Lutowiska ,o 22 gaszą większość lamp. Pinezka
https://maps.app.goo.gl/XeMHjnvyeW9pDP1H9 tutaj się rozkładałem. Betonowe płyty zapewniają stabilność, jest tam poszerzenie drogi , więc jest miejsce. Noclegi,  to raz byłem U Eskulapa , a teraz  Siedlisko Bieszczadzkie.

  • Dziękuję 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Dwernik, to "Uroczysko w Dwerniku", czyli u Staszka i Jadzi Hebdów.

Jeździłem jeszcze do mamy Staszka, której niestety już nie ma wśród nas...

 

Miejsce spokojne, w sam raz na wyjazd z dziećmi.

W lecie można potaplać się w Sanie na przemian z chodzeniem po szlakach (kilka minut samochodem, koło mostu). Strumień Caryńskie przepływający obok, kościółek przerobiony z cerkwi i przez wiele lat działające retorty w odległości 15 minut spaceru.

Blisko na Połoninę Caryńską (choćby wzdłuż strumienia) i Wetlińską, ale jednak lepiej podjechać do Brzegów Górnych. Ogólnie to prawdziwe Bieszczady, nie okolice Polańczyka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.09.2021 o 23:13, Maro21 napisał:

Polecam Lutowiska ,o 22 gaszą większość lamp. Pinezka
https://maps.app.goo.gl/XeMHjnvyeW9pDP1H9 tutaj się rozkładałem. Betonowe płyty zapewniają stabilność, jest tam poszerzenie drogi , więc jest miejsce. Noclegi,  to raz byłem U Eskulapa , a teraz  Siedlisko Bieszczadzkie.

Dokładnie w tym miejscu byłem w tym roku. Fajna miejscówka chociaż dobrze mieć towarzystwo bo od straży granicznej słyszałem, że nocą misie lubią tamtędy schodzić do Lutowisk. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Agroturystyka pod Małym Jasłem - Krzywe

https://goo.gl/maps/RZaeM3HwH2ZAYFJD9

 

W linii prostej miejscówka jest niemal po sąsiedzku z Roztokami Górnymi. Niebo piękne, w miejscowości nie ma latarnii więc nic nie świeci. Ja rozstawiam się na trawniku za domem, skąd do łóżka mam może ze 100m :D Na terenie są światła na czujkę ruchu ale wystarczy poprosić o ich wyłączenie. Jedyny minus miejscówki to horyzont przysłonięty w większości kierunków przynajmniej do 15-20 stopni.

 

Właścicielka opowiadała, że już kiedyś gościła "astronomów" ale chyba nie wspomina ich dobrze - pochlali się, hałasowali i przeszkadzali innym gościom :D

Edytowane przez Astrobonq
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ostanio w telewizji widziałem informację o Gwiezdnym Dolistowiu.

Agroturystyka z dużym zacięciem astronomicznym!

 

Mają podobno też atrakcje dla dzieci.

 

https://www.dolistowie.pl/

https://www.google.com/maps/place/Dolistowie+-+Edyta+Wyban/@49.2728522,22.5252322,11.33z/data=!4m12!1m6!3m5!1s0x0:0xd3b3750899a54e24!2sDolistowie+-+Edyta+Wyban!8m2!3d49.2227085!4d22.6325736!3m4!1s0x0:0xd3b3750899a54e24!8m2!3d49.2227085!4d22.6325736

 

 

 

 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Astrobonq napisał:

Agroturystyka pod Małym Jasłem - Krzywe

https://goo.gl/maps/RZaeM3HwH2ZAYFJD9

 

W linii prostej miejscówka jest niemal po sąsiedzku z Roztokami Górnymi. Niebo piękne, w miejscowości nie ma latarnii więc nic nie świeci. Ja rozstawiam się na trawniku za domem, skąd do łóżka mam może ze 100m :D Na terenie są światła na czujkę ruchu ale wystarczy poprosić o ich wyłączenie. Jedyny minus miejscówki to horyzont przysłonięty w większości kierunków przynajmniej do 15-20 stopni.

 

Właścicielka opowiadała, że już kiedyś gościła "astronomów" ale chyba nie wspomina ich dobrze - pochlali się, hałasowali i przeszkadzali innym gościom :D

 

Hmm... Pod Małym Jasłem - coś mi to przypomina :g:

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piotr AST napisał:

Cześć, ostanio w telewizji widziałem informację o Gwiezdnym Dolistowiu.

Agroturystyka z dużym zacięciem astronomicznym!

 

Mają podobno też atrakcje dla dzieci.

 

https://www.dolistowie.pl/

https://www.google.com/maps/place/Dolistowie+-+Edyta+Wyban/@49.2728522,22.5252322,11.33z/data=!4m12!1m6!3m5!1s0x0:0xd3b3750899a54e24!2sDolistowie+-+Edyta+Wyban!8m2!3d49.2227085!4d22.6325736!3m4!1s0x0:0xd3b3750899a54e24!8m2!3d49.2227085!4d22.6325736

 

 

 

 

Byłem, fajne domki, wykostkowany plac na sprzęt astro. Właściciel w temacie, pociągnął mi na miejsce prąd, trochę podpowiadał a w nocy wysyłał smski że się przeciera niebo :) W domkach dobsony 8".

W sam raz na łączenie wypoczynku z astro.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Renioo napisał:

Byłem, fajne domki, wykostkowany plac na sprzęt astro. Właściciel w temacie, pociągnął mi na miejsce prąd, trochę podpowiadał a w nocy wysyłał smski że się przeciera niebo :) W domkach dobsony 8".

W sam raz na łączenie wypoczynku z astro.

 

Jaka jest widoczność z tego placu? Na zdjęciach widać sporo drzew wokół domku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość spora, na pewno nie po horyzont ale jest dobrze, zwłaszcza biorąc pod uwagę że jest to miejsce z prądem czyli stacjonarne. Plac jest w centrum ogrodu. Gaszą światła po 22. Ciemno w opór. Kilka razy na kogoś wpadłem, sam nie wiem czy to niedźwiedź czy partnerka.

 

Przyjechałem w nocy i było tak ciemno, że tego dużego placu nie zauważyłem, mimo że minąłem go o metr i rozstawiłem się zaraz obok niego na trawie :flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Renioo napisał:

Przyjechałem w nocy i było tak ciemno, że tego dużego placu nie zauważyłem, mimo że minąłem go o metr i rozstawiłem się zaraz obok niego na trawie :flirt:

 

W Bieszczadach bez solidnej adaptacji wzroku włażenie na ludzi/obiekty to norma. Pierwszej nocy, na miejscu o którym napisałem powyżej, wlazłem prosto w dość pokaźnych rozmiarów krzak. Jeśli nie zauważyłeś całego placu to jest to zdecydowanie dobra rekomendacja dla miejscówki :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Nocleg w Bieszczadach pod astrofoto.

Kilka lat temu byliśmy w Ustrzykach Dolnych,miasteczko co prawda zaswietlone ale mieliśmy domek na obrzeżach (dzielnica strwiążyk)i niebo pamiętam było fajne,były co prawda małe latarnie przy uliczce ale domek je zasłaniał.Jesli wybierasz się z dziećmi to na pewno znajdą tam atrakcje dla siebie,jest basen,fajny rynek a do Ustrzyk Górnych samochodem to rzut beretem.Na posesji w tym momencie są chyba trzy domki i dom gospodarzy którzy są naprawdę przemili...jeśli będziesz zainteresowany to mogę Ci wysłać namiary gdzie to jest i nr tel do właścicieli.pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SSM Stuposiany - idealne miejsce pod astro, super ciemno, jedyną widoczną lampę (i wszystkie niewidoczne) gaszę o 22, a i tak na zdjęciach prawie nie ma różnicy, jest duże pole pod sprzęt, w środku mały placyk z kostki, prąd dostępny na ścianie budynku, tylko 50 kabla trzeba i kombinerki lub klucz w celu otwarcia skrzynki :) Horyzont całkiem dobry, nie płaski, ale na południe widać tak do kilku stopni. Jest mega tanio i wszędzie blisko autem, na różne dzienne wycieczki.

Generalnie jak już jechać w Bieszczady, to w Bieszczady a nie pod zaświetlone miasteczka :) 

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.09.2021 o 15:31, Piotr AST napisał:

Cześć, ostanio w telewizji widziałem informację o Gwiezdnym Dolistowiu.

Agroturystyka z dużym zacięciem astronomicznym!

 

Mają podobno też atrakcje dla dzieci.

 

https://www.dolistowie.pl/

https://www.google.com/maps/place/Dolistowie+-+Edyta+Wyban/@49.2728522,22.5252322,11.33z/data=!4m12!1m6!3m5!1s0x0:0xd3b3750899a54e24!2sDolistowie+-+Edyta+Wyban!8m2!3d49.2227085!4d22.6325736!3m4!1s0x0:0xd3b3750899a54e24!8m2!3d49.2227085!4d22.6325736

 

 

 

 

Byłem, polecam. Już parę lat temu co prawda ale tam pierwszy raz widziałem Saturna przez teleskop, był to czerwony newton na dobsonie, zrobiony bodaj własnoręcznie. 

Ciemno było.  Domki super. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.09.2021 o 21:50, TomaszB napisał:

Jeśli Dwernik, to "Uroczysko w Dwerniku", czyli u Staszka i Jadzi Hebdów.

Jeździłem jeszcze do mamy Staszka, której niestety już nie ma wśród nas...

 

Miejsce spokojne, w sam raz na wyjazd z dziećmi.

W lecie można potaplać się w Sanie na przemian z chodzeniem po szlakach (kilka minut samochodem, koło mostu). Strumień Caryńskie przepływający obok, kościółek przerobiony z cerkwi i przez wiele lat działające retorty w odległości 15 minut spaceru.

Blisko na Połoninę Caryńską (choćby wzdłuż strumienia) i Wetlińską, ale jednak lepiej podjechać do Brzegów Górnych. Ogólnie to prawdziwe Bieszczady, nie okolice Polańczyka.

To nie Dwernik tylko Dwerniczek ( obok ;) ) domki "Bukowina Bieszczady" niestety prognozy pogody jak na razie mamy fatalne :(  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.09.2021 o 22:30, Grzegorz Czernecki napisał:

 Nie dawno znalazłem dwa domki w Dwerniku "Bukowina Bieszczady" za tydzień jadę tam na testy miejscówki od 7go do 10tego https://bukowina.bieszczady.pl/

 

@Grzegorz CzerneckiI jak w tych domkach? Horyzont odsłonięty? Mozna wyłączyć oświetlenie na zewnątrz?

Edytowane przez jlp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, jlp napisał:

 

@Grzegorz CzerneckiI jak w tych domkach? Horyzont odsłonięty? Mozna wyłączyć oświetlenie na zewnątrz?

Właśnie wróciłem i lepszego miejsca do astronomii nie spotkałem w Polsce, na południu są niezawysokie dwa drzewa w niczym nie przeszkadzające bo można ze sprzętem się ustawiać dowolnie praktycznie całe niebo dostępne, nie ma dosłownie żadnego źródła światła, wszystkie, które są, są wyłączane w domkach żadnej nawet najmniejszej lampki na horyzoncie, specjalnie naświetlałem horyzont z każdej strony po 60s na iso1600, żeby sprawdzić czy nie ma jakiejś łuny i o dziwo nie ma nawet śladu. A najlepsze jest to, że udało się wstrzelić z pogodą i wszystkie 3 noce żyleta, tak mam co obrabiać :) a i mieliśmy 20" newtona do dyspozycji, obrazy masakra :) Jak ktoś by był zainteresowany to zarezerwowałem oba domki w terminie 31.03-3.04 2022 ( nów księżyca 31.03) 

IMG_20211010_095709.jpg

IMG_20211009_172913.jpg

IMG_20211009_113924.jpg

IMG_20211009_113917.jpg

IMG_20211009_130603.jpg

IMG_20211009_172821.jpg

IMG_20211010_095709.jpg

IMG_20211010_095713.jpg

IMG_20211010_095716.jpg

  • Lubię 2
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dwa razy byłem tu:

http://www.smreczyna.pl

Trochę ciężko jeżeli chodzi o obiekty nisko nad horyzontem, bo drzewa, ale powyżej 30-40stopni elegancko. Właściciel bardzo fajny, pomocny, poratuje przedłużaczem, cisza, spokój, w dzień widok na połoniny ;)

Polecam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.