Skocz do zawartości

ZWO ASI461 - średnioformatowe mono w drodze.


count.neverest

Rekomendowane odpowiedzi

ZWO czeka na odzew użytkowników (jakich teleskopów używają, adapterów, itd). Biorąc pod uwagę nazwę modelu, można się spodziewać, że będzie ona wyposażona w sensor mono BSI IMX461:

Rozdzielczość 11760x8896

Matryca o rozmiarze 48,64 x 40,38 mm.

rozmiar piksela 3,86um

zakres dynamiki 78dB

 

datasheet: IMX461.pdf

 

 

 

źródło

 

243517871_4218114131571111_6331054887124397743_n.thumb.jpg.fe4766ccf746d44eefd40d57ead7dffe.jpg

 

 

243331371_4218114158237775_6825003852495411305_n.thumb.jpg.a2988d7f924243143e3bd88ee4babdb5.jpg

 

 

Edytowane przez count.neverest
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QHY reklamuje na stronie swoje rozwiązania, w tym do nieco większej matrycy IMX411:
https://www.qhyccd.com/qhy411-qhy461/
 

Obie dostępne w teoretycznej sprzedaży za odpowiednio 30 i 50 tysięcy dolarów. (3x - 5x więcej, niż QHY911, a mówiono, że jest drogi... Ciekawe który z tych sensorów pojawi się pierwszy w Polsce? :) )

 

Swoją drogą w przypadku 461 mamy 66.7mm przekątnej... To już bije nawet KAF-a 16803.

 

Jaki teleskop to pokryje? Pytanie na serio - nie wiem, bo nie widziałem jeszcze setupu z czymś większym niż 55mm przekątnej.

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://www.planewave.eu/en/products/telescopes/cdk24-astrograph-f/65-with-fused-silica-optics

 

Hue hue, ciekawe czy można hipotekę założyć na powyższy teleskop? Na StarAdventure nie pójdzie, więc nie jest to setup mobilny...

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Jaki teleskop to pokryje? Pytanie na serio - nie wiem, bo nie widziałem jeszcze setupu z czymś większym niż 55mm przekątnej.

FSQ106 w teorii ma 88 mm krążek chyba. Ostatnio chwalony Askar FR600 ma 66mm.  Co ciekawe w pdf pisze diagonal 55mm gdzie faktycznie przekątna jest prawie taka jak mówisz.

Edytowane przez danon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja się spytam, a po co komu średni format w astro , gdzie będzie wiązało się to z dostosowaniem wszystkich pozostałych elementów setupu do niemożliwych do spełnienia standardów ? Moim zdaniem średni format ma sens jedynie przy klasycznej fotografii, czyli takich rzeczy które wymagają absurdalnej jakości a nie są zatrzymane w czasie jak obiekty w astro. Przecież na dobrą sprawę taki sensor nie zrobi niczego innego niż jakikolwiek wykonana w tej samej technologii i takiej samej wielkości piksela matryca choćby 1 calowa... Jedynie w jej przypadku potrzeba będzie więcej czasu na pokrycie tego samego FOV. Natomiast mozaika ta i tak będzie wyższej jakości bo złożona będzie z najlepszych wycinków (w sensie będzie brała samo centrum optyki).

 

Średni format miał kiedyś przewagę... bo był konkurentem formatu wielkiego, który z racji swoich znacząco większych wymiarów był sukcesywnie wypierany. Niestety dla niego samego taki sam los zgotował mu mały obrazek.

 

Dla mnie obecnie jedyne powody dla których średni format mógłby istnieć to wymagania co do druku wielkoformatowego (choć ja  nie widzę szczególnej różnicy z odległości 100m na banerze) i nieludzko mała głębia ostrości niedostępna mniejszych formatom ( która w obecnych czasach jest już dostępna pełnej klatce, gdyż żaden z producentów nie wiedzieć czemu nie produkuje szkieł o F 1.2 na średni format).  Oba te powody można obejść jeśli sytuacja pozwala tzn nie są to sytuacje typowo reporterskie.  A w branży reklamowej, która jako jedyna profesjonalnie używa tego typu sprzętu sytuacja pozwala zawsze na tysiące powtórek.

 

Nie wspomnę już o tym że jeśli ten sensor to faktycznie używany ostatnio przez Fuji i Hasselblad 44x33mm to apropo defacto to nie jest żaden średni format. Ten zaczyna się najbiedniej od 60x45mm, ale włodarze wyżej wymienionych firm skutecznie wmawiają klientom jakie cuda mogą u nich nabyć.

 

Ehhh, dziękuję za uwagę :)

Edytowane przez Kapitan Cook
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im większy teleskop, tym (zwykle) większa ogniskowa i bardziej płaskie pole ostrości. Jak ktoś sobie kupił półmetrowej średnicy astrograf, to bez sensu łączyć go z małą matrycą nieobsługującą całej powierzchni dobrego jakościowo obrazu. Dokładnie tak samo jakbyś oczekiwał, że właściciel Askara600 podepnie do niego kamerkę ASI290, bo przecież można nią robić mozaiki o fantastycznej jakości.

Edytowane przez dobrychemik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@dobrychemik  Być może masz rację. Chciałbym widzieć wykres takiego teleskopu przykładowo 500mm apertury i 2000mm ogniskowej.Tylko z tą ASI290 dałeś najbardziej kontrastowy przykład. W rzeczywistości ta matryca będzie konkurować z FF gdzie różnica w FOV będzie dużo mniejsza. Dodatkowo przy wielkości piksela w tej kamerze część starej szkoły astro może poderwać się i nawet krzyknąć że to wszystko bez sensu, skala wyjdzie 0.38 przy ogniskowej 2000mm.

 

Jak dla mnie powód do podniesienia hałasu byłby gdyby ktoś zamierzał wypuścić matrycę 60x60mm przy pikselu 8um.

Na szybko sprawdziłem co ma LLST - 169 x matryca 40x40mm z pikselem 10um. I takie coś ma sens, czułość takiej matrycy będzie nieziemska.

Edytowane przez Kapitan Cook
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Kapitan Cook napisał:

skala wyjdzie 0.38 przy ogniskowej 2000mm.

Tak, ale nie oszukujmy się, że to nie są kamery dedykowane dla kogoś kto sobie w ogródku pyka zdjęcia na heq5 z ed80. Na pewno znajdzie się i taka osoba, a komentarze pod ZWO na to wskazują. Jednak mimo to dla specjalistycznych sprzętów taka skala nie stanowi problemu ;) 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, danon napisał:

Tak, ale nie oszukujmy się, że to nie są kamery dedykowane dla kogoś kto sobie w ogródku pyka zdjęcia na heq5 z ed80. Na pewno znajdzie się i taka osoba, a komentarze pod ZWO na to wskazują. Jednak mimo to dla specjalistycznych sprzętów taka skala nie stanowi problemu ;) 

 

Masz rację. Jestem tylko ciekaw czy atmosfera pozwoli na zobaczenie czegoś ponadto co widzimy od lat nastu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Kapitan Cook napisał:

Dodatkowo przy wielkości piksela w tej kamerze część starej szkoły astro może poderwać się i nawet krzyknąć że to wszystko bez sensu, skala wyjdzie 0.38 przy ogniskowej 2000mm.

 

 

W teorii można zrobić binning. Szum odczytu per pixel jest lepszy niż w CCD (10e- dla FLI z KAF-16803, 1e- dla QHY461). 

 

Moim zdaniem tego typu duże formaty są oczywistą sprawą w profesjonalnej astronomii, gdy dysponujesz sprzętem w rodzaju 1m apertury f/8, i chcesz zebrać dużo danych z dużego obszaru, np. słabych gwiazd czy mgławic.

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Behlur_Olderys napisał:

 

W teorii można zrobić binning. Szum odczytu per pixel jest lepszy niż w CCD (10e- dla FLI z KAF-16803, 1e- dla QHY461). 

 

Moim zdaniem tego typu duże formaty są oczywistą sprawą w profesjonalnej astronomii, gdy dysponujesz sprzętem w rodzaju 1m apertury f/8, i chcesz zebrać dużo danych z dużego obszaru, np. słabych gwiazd czy mgławic.

 

 

 

 

 Dałeś ciekawy przykład, ja też myślę że jest to sprzęt dedykowany jedynie do profesjonalnego użytku. Ale tym bardziej nie ma on dla mnie sensu. Sprawdź jak zmieni się FOV przy 8m między FF a MF ... :P Jak już to powinno się iść w stronę łączenia kilku sensorów. Wtedy różnica w kosztach jest jakoś usprawiedliwiona. Np 4 x matryca 40x40mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, count.neverest napisał:

A tu też ciekawy potwór: https://www.tolgaastro.com/fli-kepler-6060.html 37850$ to wersja dla bezdomnych.

 

 

O ! O tym powinieneś założyć wątek ! Ta nowa matryca to kundelek przy tej. A z tego co pamiętam , to te FLI  też nie jest jakaś najnowsze, w sensie że  co najmniej 2 lata na rynku jest.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Kapitan Cook napisał:

Dodatkowo przy wielkości piksela w tej kamerze część starej szkoły astro może poderwać się i nawet krzyknąć że to wszystko bez sensu, skala wyjdzie 0.38 przy ogniskowej 2000mm.

 

Jak dla mnie powód do podniesienia hałasu byłby gdyby ktoś zamierzał wypuścić matrycę 60x60mm przy pikselu 8um.

Na szybko sprawdziłem co ma LLST - 169 x matryca 40x40mm z pikselem 10um. I takie coś ma sens, czułość takiej matrycy będzie nieziemska.

No ja robię mniejszą skalą. RC12 i identyczny piksel. Bez prowadzenia i daje radę.

 

A piksel to nic prostszego - aż się prosi o binning, który tez bardzo chętnie sam stosuję z tym pikselem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.