Skocz do zawartości

Celowanie w obiekt


tomek1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jaki macie patent na celowanie w obiekt z kamerą mono i ciemnym filtrem np Ha? Ja mam z tym problem, celuje „mniej więcej” na oko, potem robię krótka ekspozycję np 30s by przekonać się czy obiekt jest w kadrze ale czasem bywa to mordęgą. Zmiana filtra na jaśniejszy np L ułatwia teoretycznie sprawę ale potem wymaga ponownego ustawienia ostrości co w przypadku filtra Ha jestem w stanie zrobić jedynie na jasnej gwieździe wiec znów muszę zmienić kadr i poszukać jasnej gwiazdy. Filtry mam w kole ale są różnych producentów, mają różną ostrość. Zastanawiam się czy laser nieco skróciłby cały proces ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, isset napisał:

Ja nie celuję, robi to za mnie program. Ja mu tylko mówię który obiekt mnie interesuje i tyle. Następnie montaż obraca się na obiekt, kamera robi fotkę -> plate solve -> drobne poprawki -> fotka -> plate solve -> gotowe :) 

To chyba masz na stałe ? ja musze wynosić montaż i dlatego nie trafia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EQ6-R, montaż rozstawiam przed każdą sesją na nowo.

 

Po wykonaniu star alignment (montaż już wie gdzie patrzy) podłączam pilocika do kompa odpalam stellarium i przy użyciu ramki (dobranej na podstawie ogniskowej i rozmiarów sensora) kadruje sobie oraz pokazuje montażowi gdzie ma się skierować. Potem w NINA przy użyciu platesolvingu (skonfigurowany platesolve2 z NINA) obracam body/kamere zgodnie z tym co wskazuje stellarium. Następnie odpalam platesolving z wycentrowaniem obiektu.

 

Pobaw się softem, a zaoszczędzisz sporo czasu i będziesz miał kadr dokładnie taki jaki Ci się wymarzył. Jeśli nie masz kabla do EQMODa tak jak ja to wystarczy zwykły kabel z tym dużym wejściem usb (zwykle używany również w drukarkach).

 

Edit. Teraz widzę, że używasz SGP, ale sytuacja powinna być analogiczna.

Edytowane przez JKbooo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, JKbooo napisał:

Po wykonaniu star alignment (montaż już wie gdzie patrzy) podłączam pilocika do kompa odpalam stellarium i przy użyciu ramki (dobranej na podstawie ogniskowej i rozmiarów sensora) kadruje sobie oraz pokazuje montażowi gdzie ma się skierować. Potem w NINA przy użyciu platesolvingu (skonfigurowany platesolve2 z NINA) obracam body/kamere zgodnie z tym co wskazuje stellarium. Następnie odpalam platesolving z wycentrowaniem obiektu.

 

Podłączając się pod NINA nie potrzebujesz robić żadnego star align. Po tym jak NINA zrobi PlateSolve - mont będzie wiedział gdzie patrzy. Kadrowanie możesz też sobie zaplanować wcześniej, wbić współrzędne w NINA i też tam pojedzie gdzie trzeba.

U mnie wygląda to tak (niezależnie, stacjonarnie, czy w terenie):
podłączam kablologię -> odpalam NINA -> łapię ostrość (bez tego ASTAP głupieje) -> ustawiam cel (np nie wiem  NGC 6888), liczbę klatek itp -> wciskam START i program sobie leci tam gdzie jest obiekt -> ustawia kadr, ostrość, startuje guiding i startuje sesję. Jak trzeba zrobi flipa, poprawi ostrość itp. Pełen automat. 

 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale czy celowanie poprzez plate solve ma rację bytu tylko gdy mamy już klatkę referencyjną i chcemy niejako kontynuować sesje kolejnej nocy czy również gdy celujemy w obiekt po raz pierwszy? Bo jeśli to drugie to jest to na zasadzie podobnej do goto ?

Edytowane przez tomek1982
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, tomek1982 napisał:

Ok ale czy celowanie poprzez plate solve ma rację bytu tylko gdy mamy już klatkę referencyjną i chcemy niejako kontynuować sesje kolejnej nocy czy również gdy celujemy w obiekt po raz pierwszy? Bo jeśli to drugie to jest to na zasadzie podobnej do goto ?

W obu przypadkach. Jeśli celujesz po raz pierwszy, to plate solve powoduje, że montaż po kilku (2-3) iteracjach ustawi się dokładnie tak, jak chciałeś. Dodatkowo (jeśli oprogramowanie na to pozwala) na ekranie planetarium masz wizualizację kadru, czyli dokładnie widzisz jego położenie (kompozycję), co pozwala na delikatne korekty tak, że np. główny obiekt jest delikatnie poza centrum, żeby "załapał" się jakiś dodatkowy element. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy astrofoto mobilnym nie stacjonarnym przydatny jest starpointer, czerwona kropka ułatwia pierwszy strzał tak aby było blisko tego co chcemy fotografować, do tego przyspieszasz pierwszy strzał bo ręcznie jesteś tam o wiele szybciej niż wolne silniki w montażu. :) . Czyli ręcznie bez zadnego goto celujesz czerwoną kropką w okolice kadru i od razu program na platesolve :).

Edytowane przez prestoneq
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój workflow:

 

- upewniam się, że kamera jest ustawiona zgodnie z osiami DEC/RA (równolegle do boków obrazu, a nie jakoś po przekątnych).

- ustawiam na biegun dryfem tak, żeby przynajmniej tyle, ile chcę palić klatek DEC się nie ruszało.

- ręcznie przesuwam teleskop w okolice obiektu

- 10s klatkę naświetlam i wrzucam do All Sky Plate Solver

- Włączam Stellarium i patrzę, gdzie są te współrzędne

- Iteracyjnie przesuwam montaż wg tego, gdzie jest obiekt aż do skutku (polecam algorytm binary search :) )

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, Behlur_Olderys napisał:

Mój workflow:

 

- upewniam się, że kamera jest ustawiona zgodnie z osiami DEC/RA (równolegle do boków obrazu, a nie jakoś po przekątnych).

- ustawiam na biegun dryfem tak, żeby przynajmniej tyle, ile chcę palić klatek DEC się nie ruszało.

- ręcznie przesuwam teleskop w okolice obiektu

- 10s klatkę naświetlam i wrzucam do All Sky Plate Solver

- Włączam Stellarium i patrzę, gdzie są te współrzędne

- Iteracyjnie przesuwam montaż wg tego, gdzie jest obiekt aż do skutku (polecam algorytm binary search :) )

 

 

A to jak pokazujesz krok po kroku to i ja pokażę swój workflow. Wersja dla wypadu terenowego, z widoczną polarną:

 

1. Ustawienie montażu, wypoziomowanie, a potem zgrubnie na polarną przez lunetkę biegunową (to jest punkt na spore rozwinięcie, bo jeszcze potem wyważenie, odpalanie chłodzenia kamery i kilka innych rzeczy, ale nie o tym post)

2. Ustawienie dokładne w SharpCap.

3. Odpalenie APT, ustawienie wstępnie ostrości (mam zapisaną wartość - dawniej w DF, teraz w Astrolinku)

4. Uruchomienie PointCraft i klatka Auto. Wiadomo, montaż był ustawiony na północ więc po plate solvingu pokaże, że jest skierowany na polarną.

5. Znowu PointCraft - jasna gwiazda, z dala od osi północ-południe. Ostrzenie, kalibrowanie PHD2. Wyłączenie PHD2 po kalibracji.

6. PointCraft po raz trzeci - wybór obiektu z listy (jest ogromna baza NGC, IC, LDN itd. ale ja wolę mieć przygotowane po swojemu kadry i korzystam z własnej listy To Do w Pointcrafcie)

7. Po kilku iteracjach jestem w kadrze. Klatka testowa czy jest tak jak zaplanowałem. Jeśli tak to odpalam PHD2, sesję i idę spać do auta/ustawiać SWSA/trolować wizualowców/oceniać kolokwia etc.

 

Nigdzie mi tam nie jest potrzebne ani GoTo, ani laser :D

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze jedną informację ważną z punktu widzenia używania filtrów:

Gdy robię w podczerwieni, 850nm, to zupełnie inne gwiazdy są jasne, niż w L. Można się pogubić, dlatego warto włączyć sobie równolegle podgląd z jakiegoś katalogu w danym paśmie, np. R G B są w DSS, a pasmo Z można zobaczyć w Panstarze

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.