Jump to content

IC 166, NGC 654, NGC 659, LDN 1343, LDN 1337 i sporo w okolicy

OnlyAfc
 Share

Recommended Posts

Porwałem się z motyką na słońce i wymyśliłem sobie kadr, który będzie zawierał zarówno jasne gromady gwiazd jak i ciemne LDN-y.

Mogę już powiedzieć, że trzeba ze 3x więcej uzbierać materiału, żeby dało się bez stresu obrabiać :) 

Wybór padł na okolice gromady otwartej IC166, którą ustawiłem jako centralny punkty kadru.

Sama gromada jest dosyć ciekawa, ale ciężko znaleźć o niej informacje w "polskim" internecie :)
Całkiem niedawno złapał ją @Grzędziel

Sama gromada nie jest duża, bo jej rozmiar to zaledwie 0,5x0,5 stopni. Jest to gromada, która jest dosyć stara, jej wiek szacowany jest na ok 1 mld lat (±0,2 mld).
Dla ciekawskich, podsyłam link do artykułu naukowego odnośnie składu chemicznego oraz orbity w obrębie naszej galaktyki tej małej gromady: https://iopscience.iop.org/article/10.3847/1538-3881/aad048

Innymi, interesującymi elementami na tym zdjęciu są na pewno dwie młode gromady gwiazd NGC 654 oraz NGC 659.
Pierwszą z nich odkrył William Herschel 3 listopada 1787 roku. Znajduje się ona ok 8 tyś lat świetlnych od nas a jej wiek szacowany jest w przedziale od 15 do 40 mln lat.
Wiek tej gromady jest ciężki do oszacowania, ze względu na fakt, że znajdują się między nią a nami dwie warstwy pyłu kosmicznego, który skutecznie utrudnia prawidłową analizę gwiazd w tej gromadzie.
Wiemy, że w skład NGC 654 wchodzi supergigant typu F5Ia HIP 8106. Jest to największa i najmasywniejsza gwiazda tej gromady.

Drugą, równie młodą gromadą jest NGC 659. Została ona odkryta przez Caroline Herschel w 1783 roku. Oddalona jest o ok 8,2 tyś lat świetlnych od nas.
Szacowany wiek gromady to ~20 milionów lat.

Prócz gromad, są jeszcze bardzo ciekawe LDN-y. Część znajduje się tuż obok NGC 654, część po drugiej stronie kadru.
Do najładniejszych należą LDN 1343 oraz LDN 1337.

Jeśli chodzi o technikalia zdjęcia to:
TS Photoline 70/420 + 0.79x flattener
Canon 1100D mod
Całość na HEQ5 opaskowanym

96x300s ISO 800
200 Biasów
70 darków
60 dark flatów
60 flatów

Stackowanie w APP, obróbka w PS.

Jak zwykle, dziękuję za opinie i uwagi :)

IC166-postprocess.thumb.jpg.cd6dbb5e302457a47075825e59adb8f1.jpg

Opis:

IC166_postprocess_Annotated.thumb.jpg.9467092ca7e3c1bd22d6194d674ff950.jpg

Edited by OnlyAfc
  • Like 4

Oj coś tu poszło nie tak. Cały obraz przygaszony jakbyś miał plexę przed teleskopem. Spróbuj usiąść do tego jeszcze raz :)

2 godziny temu, flamezz napisał:

Cały obraz przygaszony jakbyś miał plexę przed teleskopem

Godzinę temu, .zombi. napisał:

O to właśnie.

Ta plexa to chyba jest światło z łysego :(

Wybrałem 2h klatek, które wyszły jeszcze przed księżycem (na szybko rozciągnąłem):

IC166-less.thumb.jpg.ce8e341f5c32d3fe19d3f4f13af083a4.jpg

• Like 2

7 godzin temu, OnlyAfc napisał:

Pobawiłem się troszkę tym materiałem jeszcze:

IC166-processed-v2.thumb.jpg.dac7641b88443e71ec8b3e8f5f189745.jpg

Myślę, że jest lepiej.

Wydaje mi się że całość rozbija się o niebieskie zabarwienie całego kadru. Poniżej zamieszczam dwuklatkowego gifa który powinien pokazać różnicę.
(w tym wypadku to był po prostu "auto-kolor" w PS) 

test.gif

• Like 2

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 44 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 70 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
        • Haha
        • Like
      • 43 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Love
        • Thanks
        • Like
      • 132 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.