Skocz do zawartości

Newton 200/1000 w astrofoto?


riklaunim

Rekomendowane odpowiedzi

Rozglądam się za jakąś większą tubą uzupełniającą RedCata. Wstępnie myślałem o GSO RC 6/8 ale są tanie tuby Newtonów GSO np 200/1000 - którą połączył bym z kamerą Omegona 432 M (1600x1100 z pikselem 9um) plus korektor komy - te ich Newtony się nadają, mają jakieś wady? Delta ma też SW 250/1200 ale to chyba się już robi trochę duże jak na EQ6/balkon ;)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest trochę zabawy z korektorem na początku - znalezienie odległości od matrycy. Dobrze mieć troche podkładek lub sobie dotoczyć element. Poza tym trzeba zainwestować w grzałki na LW oraz od razu jakiś focuser - u mnie na początku był DreamFocuser od @MateuszW a teraz wszystko pięknie hula z Astrolinkiem od @jolo

 

Przy fotografii balkonowej dobrze zwrócić uwagę na "lewe" światło - uszyć i zalożyć jakiś na tył oraz wyczernić brzegi LW. Tyle mi przychodzi na szybko do głowy. U mnie to właśnie takie drobiazgi, upierdliwe ale do ogarnięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam SW 200/1000. 
Po ogarnięciu wyciągu (żeby nie patrzył krzywo na LW), pająka żeby LW było gdzie trzeba - jestem zadowolony. Nawet stockowy wyciąg 1:10 z DreamFocuserem na pokładzie daje radę. 
Do tego tak jak chłopaki piszą - lewe światło. Czyli "czapka" na LG no i można popatrzeć jak "uszczelnić" wyciąg.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Tuvoc napisał:

Poza tym trzeba zainwestować w grzałki na LW

U mnie akurat raczej rzadko rosi, z SCT bardzo rzadko coś na korektorze siadało.

 

19 minut temu, Tuvoc napisał:

Przy fotografii balkonowej dobrze zwrócić uwagę na "lewe" światło - uszyć i zalożyć jakiś na tył oraz wyczernić brzegi LW. Tyle mi przychodzi na szybko do głowy. U mnie to właśnie takie drobiazgi, upierdliwe ale do ogarnięcia.

Aż tak wrażliwe? Na 3 piętrze bezpośrednio lamp ulicznych nie ma, ale jest jedna z boku, poniżej, ale raczej nie będzie miała linii prostej na teleskop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, riklaunim napisał:

którą połączył bym z kamerą Omegona 432 M (1600x1100 z pikselem 9um)

 

Czy masz już wyrobione zdanie na temat tej kamery poza parametrami od producenta?

 

Zdjęć z niej jak na lekarstwo, a niby parametry ma całkiem fajnie - gdzie leży haczyk? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Behlur_Olderys napisał:

 

Czy masz już wyrobione zdanie na temat tej kamery poza parametrami od producenta?

 

Zdjęć z niej jak na lekarstwo, a niby parametry ma całkiem fajnie - gdzie leży haczyk? 

 

Matryca wygląda w miarę ok. Parametry podawane przez Point Greya umieszczają ją  trochę w tyle za obecnymi małymi pikselami jeżeli chodzi o szum odczytu ale i tak nie wygląda to źle. To chyba głównie przez to że ma globalną a nie progresywną migawkę. Kamera Omegona to rebrand Toupteca a jedną ich kamerkę już mam i wygląda że się znają na robocie dość dobrze. Piksel 9um powinien ładnie redukować rozdzielczość no i może się przydać do DK f/19 ;)

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, riklaunim napisał:

U mnie akurat raczej rzadko rosi, z SCT bardzo rzadko coś na korektorze siadało.

 

Aż tak wrażliwe? Na 3 piętrze bezpośrednio lamp ulicznych nie ma, ale jest jedna z boku, poniżej, ale raczej nie będzie miała linii prostej na teleskop.

To pierwsza kwestia rozwiązana. Coś podobnego mam u siebie - na balkonie włączyłem grzałki może raz przez dwa lata, ale w terenie pewnie co drugi wyjazd.

 

Z tym światłem to czasami wychodzą kwiatki, których nigdy bym się nie spodziewał - np. darki, które robiłem już o świcie miały dziwną, jaśniejszą winietę. Okazało się, że sporo światła wpadło od strony lustra. Światło z boku natomiast zawsze można zablokować choćby krótkim odrośnikiem. Będzie dobrze :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze Bresser się pojawił jako opcja - https://www.astrozakupy.pl/p/teleskop-bresser-messier-nt-203-203-800-ota/

 

Na brytyjskim forum dość dobre ceniono tą tubę - lepszy wyciąg, tuba pokryta czymś gumo-podobnym a nie proszkową farbą plus ma trochę lepsze akcesoria ;)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Myślałem o GSO RC 6-8" ale koniec końców wybrałem 203/800 Newtona Bresser MESSIER NT-203 - ze względu na pole widzenia z docelową kamerą i przy okazji by zoptymalizować koszty ;)

 

LW jest wyczernione po bokach. Wyciąg też niby lepsiejszy. Szukacz ma śruby na dwóch obejmach ale stopka niestandardowa bardzo wąska i trzeba mocno dokręcić żeby się nie kiwała. No i trzeba trochę uważać na duże śruby pająka bo można dość łatwo poluzować ;)

 

Do tego korektor komy GSO (1.1x - podnosi punk ostrości o swoją długość z tego co widzę) i można jechać. Szukaczoguider jeszcze do zamontowania na górnym dovetailu/uchwycie.

bresser_secondary2.jpg

bresser_secondary1.jpg

bresser_ota.jpg

bresser_focuser.jpg

bresser_finderscope.jpg

bresser_back.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj udało się trochę potestować....

 

Szybki start - kolimacja trochę nie tego i korektor komy zbyt blisko matrycy:

 

eee.jpg.565298819b33e0909d38c290632d6559.jpg

 

Po dorzuceniu przedłużki (jeszcze trochę chyba trzeba dodać) i poprawkach kolimacji na  LW się nawet poprawiło:

 

initial3.jpg.b250fcb29fa45b80356868f95b6cf6db.jpg

 

Trzeba to dość precyzyjnie jeszcze ustawić:

initial2.jpg.00a486edfe1b502d410c57ee92ab91c7.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na syncie jak pamiętam obraz był ładny symetryczny. Jeszcze przepuszczę to przez dokładniejszy kolimator Baadera i zobaczymy...

 

BTW jak najlepiej ustawiać tubę w obejmie żeby wyważenie było w miarę równomierne? w osi góra dół? (guider obecnie idzie od góry)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz sobie tę stronę:
http://indexhamal.pl/astrofotografia/Kolimacja_teleskopu.htm#vx-C

 

I potwierdzam - to tak działa. U mnie dopiero po wymaskowaniu kolimacja Cheshirem zaczęła się zgadzać z kolimacją na gwiazdach.

Tyle, że ja mam F/4, więc automatycznie offset mam większy. Na F/5 używanym przeze mnie do visuala takiej maski nie stosuje (no, ale to visual, a nie próba zrobienia całej klatki dobrze)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.