Skocz do zawartości

Kwestia doboru filtrów UHC/CLS do lornetki


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Pokażę Wam trzy zdjęcia, kolejno: bez filtra oraz z dwoma różnymi egzemplarzami tego samego modelu CLS z tego samego rocznika. Oczywiście w nocy różnica nie będzie się tak bardzo manifestować, ale i tak będzie zauważalna.

Z filtrami UHC jest bardzo podobnie. Ogólnie wszystkie te filtry prawidłowo przepuszczają OIII, Hb i Ha oraz wycinają światło żółte i pomarańczowe, ale granice pasm są różne.

 

IMG20210929134238.jpg

IMG20210929134244.jpg

IMG20210929134303.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześnie sie u Ciebie wieczór zaczyna :)


Dokładnie to widać na tych zdjęciach. Więcej czerwonego i niebieskiego na tym drugim zdjęciu (czerwony wykres). Jest też odrobinkę ciemniejszy (111 vs 115 wg PS). W nocy będzie znacznie ciemniejszy, o ile nie stoimy przy LED'zie :)

 

Ale główny z tego wniosek jest taki, że nie da się zrobić uniwersalnego profilu w PS / LR dla tych filtrów, bo jest za duży rozrzut parametrów.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Marek_N napisał:

Wcześnie sie u Ciebie wieczór zaczyna :)


Dokładnie to widać na tych zdjęciach. Więcej czerwonego i niebieskiego na tym drugim zdjęciu (czerwony wykres). Jest też odrobinkę ciemniejszy (111 vs 115 wg PS). W nocy będzie znacznie ciemniejszy, o ile nie stoimy przy LED'zie :)

 

Ale główny z tego wniosek jest taki, że nie da się zrobić uniwersalnego profilu w PS / LR dla tych filtrów, bo jest za duży rozrzut parametrów.

 

 

Kiedyś już tu była dyskusja na temat tego czy w ogóle jest sens w przejmowaniu się podobieństwem dwóch filtrów przy korzystaniu z nich w lornetce. Moim zdaniem sens jest oczywisty. Tutaj mamy bardzo jaskrawy przykład, bo celowo dobrałem dwa maksymalnie różniące się "identyczne" filtry. Można trafić też lepiej, można nawet niemal idealnie. Kolejny raz w temacie filtrów pojawia się element loterii. W razie potrzeby służę pomocą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy ograniczonej percepcji kolorów w nocy wydaje się to bez znaczenia.

 

Zwróciłbym jeszcze uwagę na transmisje - ponad 99%, świadczy że w tym tanim filtrze są bardzo wydajne, zoptymalizowane dla dłuższych fal warstwy AR. To tak apropos oszczędzania na tym parametrze w filtrach z wyższej półki.... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 29.09.2021 o 14:01, dobrychemik napisał(a):

Ogólnie wszystkie te filtry prawidłowo przepuszczają OIII, Hb i Ha oraz wycinają światło żółte i pomarańczowe, ale granice pasm są różne.

 

Jednak czy można to odnieść w jakiś sposób do jakiegoś wzorca filtru typu CLS?

 

W kilku Twoich postach pisałeś ogólnie o bardzo dobrej jakości względem ceny, filtrów CLS od SV bony. Stąd rozumiem, że odnosiłeś się do jakiegoś wzorca.

Jednak pisałeś też o dużym rozrzucie jakościowym, tak jak powyżej.

 

Jeśli istnieje jakiś wzorzec dla CLS, to która sztuka ma do niego bliżej?

Czy jest to ta jaśniejsza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dobrychemik napisał(a):

Różni producenci zupełnie różne filtry potrafią nazywać CLS. Nie ma wzorca. Podobnie jak nie ma wzorca smaku i wyglądu jabłka :)

 

Czyli oceniając konkretny filtr, za sztukę nieudaną uznałbyś taką, która nie odfiltruje danej długości fali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Mc ślimack napisał(a):

 

Czyli oceniając konkretny filtr, za sztukę nieudaną uznałbyś taką, która nie odfiltruje danej długości fali?

Coś w tym stylu, ale to nieco bardziej skomplikowane. Liczą się granice pasm transmisji, transmitancje i gradienty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, dobrychemik napisał(a):

Coś w tym stylu, ale to nieco bardziej skomplikowane. Liczą się granice pasm transmisji, transmitancje i gradienty.

 

Jasna sprawa. Przepraszam, że w tak okrężny sposób, bo też nie chcę spłycać tematu. Ale jako laik w temacie filtrów zastanawiam się tylko (bazując na kazusie poruszonym w tym wątku) czy bez zbadania widma danego egzemplarza, jestem w stanie (w sposób organoleptyczny) określić czy konkretna sztuka podpasuję pod mój sprzęt.

 

Domyślam się, że raczej nie. Jednak jeśli zakładając, że wszystkie przetestowane przez Ciebie sztuki CLS-ów od SV bony (a wiem, że trochę się ich u Ciebie przewinęło) spełniały swoje zadanie, to czy pod szybki, czterocalowy achromat, lepszy będzie jaśniejszy czy ciemniejszy egzemplarz?

 

Z doświadczeń kilku obserwatorów wiem, że cenią sobie CLS-y głównie dlatego, że są nieco jaśniejsze niż UHC. A to w niewielkich aperturach ma znaczenie.

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiesz co znaczy, że "cls jest jaśniejszy od uhc"?

 

Mgławice emisyjne w obu filtrach będą tak samo jasne. Różnica - niewielka - będzie w jasności tła i gwiazd. Jaśniejsze będą z cls. Myślisz, że to dobrze? Generalnie: nie. Jednak okazuje się, że różni obserwatorzy mają różne preferencje względem optymalnej ciemności tła. Niektórzy po prostu nie lubią zbyt ciemnego. Dodatkowo to jeszcze zależy od powiększenia/źrenicy wyjściowej. Zatem chyba najlepiej mieć kilka filtrów i żąglować nimi podczas obserwacji dopasowując je do potrzeb.

Edytowane przez dobrychemik
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

A wiesz co znaczy, że "cls jest jaśniejszy od uhc"?

 

Nie mam jeszcze własnych doświadczeń obserwacyjnych z filtrami, jednak zdając sobie sprawę z tego, że CLS przepuści mi większe spektrum/pasmo światła, to mniej więcej tak to rozumiałem, jak wyjaśniłeś powyżej.

 

Ja ostatecznie zdecydowałem się na CLS-a jako mój pierwszy filtr, choć przyznam szczerze, że celowałem w UHC. Tutaj oparłem się głównie na wrażeniach innych posiadaczy niewielkich teleskopów, obserwujących w warunkach podmiejskich, a mających do czynienia z oboma filtrami. Pod uwagę brałem też warunki obserwacyjne i aperturę (choć tutaj rozumiem, że to kryterium funkcjonuje raczej jako obiegowa opinia).  

W przyszłości nie wykluczam UHC, który jak domniemam (znów wrażenia obserwacyjne innych osób) może się sprawdzić lepiej od CLS w warunkach ciemniejszego nieba. Pod uwagę biorę też filtry waskopasmowe, gdyż rozumiem, że wytrawne oko znajdzie zastosowanie również dla nich, jednak tutaj liczba obiektów, na których można je zastosować będzie zdecydowanie mniejsza.

 

A wracając do mojej rozkminki, gdybym to ja podesłał Ci oba filtry do zmierzenia, to który z nich, poleciłbyś mi zostawić przy sobie pod 102/500?

Edytowane przez Mc ślimack
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, dobrychemik napisał(a):

A wiesz co znaczy, że "cls jest jaśniejszy od uhc"?

 

Mgławice emisyjne w obu filtrach będą tak samo jasne. Różnica - niewielka - będzie w jasności tła i gwiazd. Jaśniejsze będą z cls.

 

Taka sama różnica będzie w przypadku obserwacji galaktyk - jaśniejsze będą z CLS. (co nie znaczy że będą lepsze, gdyż jaśniejsze będzie też tło. Ogólnie skuteczność filtrów do obserwacji galaktyk jest niewielka a czasami wątpliwa)

 

Większa różnica może być w przypadku komet - większość filtrów CLS przenosi pasma CN, a większość UHC - nie przenosi, a to sprawia że kometa wygląda dużo skromniej.

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mc ślimack napisał(a):

A wracając do mojej rozkminki, gdybym to ja podesłał Ci oba filtry do zmierzenia, to który z nich, poleciłbyś mi zostawić przy sobie pod 102/500?

 

Nie mam pojęcia :)

Jeśli byłyby to CLS i UHC od SVBony to różnica może być na tyle niewielka, że decydujące będą tu Twoje preferencje. Co innego gdybyś wziął pod uwagę CLS od Astronomika - to już jest wyraźnie inny filtr, o wiele szerszy, z powodzeniem nadający się też do galaktyk.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.