Skocz do zawartości
  • 0

Fotki ptaków przez teleskop- co z odwróconym obrazem?


Herbert West

Pytanie

Ostatnio wzbogaciłem się o refraktorek 65/420, który będzie używany przeze mnie do astrofoto ale także przez moją żonę do obserwacji ptaków z kątówką pryzmatyczną i do ich fotografowania przez jakąś lustrzankę. Obraz daje oczywiście odwrócony, więc pytania:

 

1. Czy gdy przykręcę jakiegoś DSLRa to będę miał na ekranie obraz odwróciny góra-dół-lewo-prawo i co z tym zrobić? 

2. Mam też ASI1600 mono. Jakie czasy ekspozycji ptaków dla filtrów Ha, SII i OIII zwykle stosujecie?

Edytowane przez Herbert West
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1

Przecież każdy obiektyw foto odwraca obraz w obu osiach i każda lustrzanka to koryguje, żeby było normalnie :) (odwraca zdjęcia, a w wizjerze ma pryzmat, który odwraca obraz czysto optycznie). Refraktor to analogiczny układ optyczny. Więc, gdy podepniesz lustrzankę do refraktora, to otrzymasz na zdjęciu oraz w wizjerze obraz prosty. Ale gdy założysz kątówkę, to będzie on odwrócony góra - dół, więc najlepiej nie mieć kątówki, tylko odchylany ekranik.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Lustrzankę możesz zamontować w wyciągu tak, żeby obraz był prosty. A możesz też go po prostu obrócić na komputerze :)

Co do ptaków w filtrach mgławicowych... czy te potencjalne ptaki będą martwe? pomijając ekspozycję i kolorystykę, to zmiana filtra trochę trwa, a żywe są zdecydowanie zbyt ruchliwe :D

Edytowane przez lkosz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
4 minutes ago, lkosz said:

Lustrzankę możesz zamontować w wyciągu tak, żeby obraz był prosty. A możesz też go po prostu obrócić na komputerze :)

 

A czy są lustrzanki, które umożliwiają, powiedzmy, odwrócenie obrazu na ekraniku?

 

4 minutes ago, lkosz said:

Co do ptaków w filtrach mgławicowych... czy te potencjalne ptaki będą martwe? pomijając ekspozycję i kolorystykę, to zmiana filtra trochę trwa, a żywe są zdecydowanie zbyt ruchliwe :D

 

Możliwe, że tego nie przeżyją, ponieważ musiałbym je dość mocno podgrzać, żeby zaczęły emitować coś poza IR :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
31 minut temu, dobrychemik napisał:

Ptaki najlepiej fotografować w muzeum przyrodniczym :)

 

 

Tak, i najlepiej zabrać do muzeum jakiś dobry sprzęt do tego, np. 12" dobsa ;-)

 

A tak na serio, to oczywiście nie będę fotografował ptaków przez filtry narrowband. Na zdjęciu nie byłoby gwiazd, więc nie mógłbym wygenerować PSF, więc dekonwolucja odpada a ja jestem poważnym astrofotografem i nie publikuję nawet selfika bez dekonwolucji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, Herbert West napisał:

A czy są lustrzanki, które umożliwiają, powiedzmy, odwrócenie obrazu na ekraniku?

aa na tym ekranie... myślałem że na kompie. Jeśli ekran fizycznie jest obracalny, to może być taka funkcja. Kojarzę to z jakiegoś soniacza, tylko nie pamiętam czy pełny obrót, czy tylko lewo-prawo. Musiałbyś przejrzeć instrukcję do swojej lustrzanki. W ostateczności pozostaje się przyzwyczaić do obrazu odwróconego lub użyć kątówki pryzmatycznej.

 

3 minuty temu, Herbert West napisał:

Możliwe, że tego nie przeżyją, ponieważ musiałbym je dość mocno podgrzać, żeby zaczęły emitować coś poza IR :-)

pióra niektórych ptaków w IR i UV wyglądają interesująco, i można nawet zrobić taki pop-art:

Digi Art POP ART MERLIN MONROE I 120X80 6738150738 - Allegro.pl

no tylko ptak musiałby być pozbawiony chęci ruchu, co w efekcie zakwalifikuje te zdjęcia jako fotografię funeralną :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pytam, ponieważ jeżeli moja żona będzie chciała robić focie drobiu to obraz odwrócony w obydwu osiach na ekranie aparatu będzie dla niej bardzo niewygodny. I zastanawiałem się, czy są cyfrówki, które mają funkcję odwracania obrazu na tym ekraniku właśnie.

Ewentualnie aparat do góry nogami w wyciągu, chociaż to tez nie będzie zbyt wygodne,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 minutes ago, MateuszW said:

Przecież każdy obiektyw foto odwraca obraz w obu osiach i każda lustrzanka to koryguje, żeby było normalnie :) (odwraca zdjęcia, a w wizjerze ma pryzmat, który odwraca obraz czysto optycznie). Refraktor to analogiczny układ optyczny. Więc, gdy podepniesz lustrzankę do refraktora, to otrzymasz na zdjęciu oraz w wizjerze obraz prosty. Ale gdy założysz kątówkę, to będzie on odwrócony góra - dół, więc najlepiej nie mieć kątówki, tylko odchylany ekranik.

 

I to jest to, co chciałem usłyszeć i miałem nadzieję, że usłyszę, dziękuję bardzo :-)

 

Teraz muszę się zastanowić nad metodami jonizacji ptaków w celu wykonania zdjęć w palecie HST.

 

EDIT: na usprawiedliwienie chciałem dodać, że nigdy nie używałem lustrzanki do czegokolwiek :-)

Edytowane przez Herbert West
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
20 minut temu, count.neverest napisał:

W ogóle mnie to zawsze zastanawia, że teleskopy czy obiektywy są okrągłe, a zdjęcia  wychodzą prostokątne.

Konwersja tego co naturalne na to co "technologiczne" ? :uhm:

Spróbuj zdjęć otworkowych ("camera obscura")

Edytowane przez Imien
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
32 minuty temu, count.neverest napisał:

W ogóle mnie to zawsze zastanawia, że teleskopy czy obiektywy są okrągłe, a zdjęcia  wychodzą prostokątne.

To proste :

Przekrój poprzeczny przez teleskop daje wynikowo - koło

Przekrój podłużny zaś : prostokąt.

 

I masz odpowiedź. :icecream:

  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Widzicie, dostałem odpowiedź i jednocześnie wy macie zabawę. Przynajmniej dopóki jakiś mod jej nie zakończy ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
34 minutes ago, dobrychemik said:

Michał, podpowiedz żonie, żeby zamiast ptaków fotografowała nietoperze. Nie będzie problemu z odwróceniem obrazu. :)

 

U mnie lata dużo nietoperzy. Mam ich towarzystwo prawie każdej w miarę pogodnej nocy pod gwiazdami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
12 minutes ago, fizyk5 said:

Bez autofokus i stabilizacji to raczej nierealne. Na ptaki obiektyw foto z autofokusem od 300-400mm w górę. 

Teleskopem nie zdążysz ustawić ostrości.  

Damy radę. Teleskop będzie na SkyTee2 solidnym jak skała. U nas na łące za oknem są bażanty, bociany się trafiają, sarny też. Mamy dużo budek na drzewach na podwórku i gniazd na drzewach. Po trawie chodzą szpaki i kosy. Sikorki i inne ptaki do karmników zimą przylatują, pasą się też na krzakach aronii. W sam raz warunki na polowanie z zasadzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.