Skocz do zawartości
  • 0

Fotki ptaków przez teleskop- co z odwróconym obrazem?


Herbert West

Pytanie

Ostatnio wzbogaciłem się o refraktorek 65/420, który będzie używany przeze mnie do astrofoto ale także przez moją żonę do obserwacji ptaków z kątówką pryzmatyczną i do ich fotografowania przez jakąś lustrzankę. Obraz daje oczywiście odwrócony, więc pytania:

 

1. Czy gdy przykręcę jakiegoś DSLRa to będę miał na ekranie obraz odwróciny góra-dół-lewo-prawo i co z tym zrobić? 

2. Mam też ASI1600 mono. Jakie czasy ekspozycji ptaków dla filtrów Ha, SII i OIII zwykle stosujecie?

Edytowane przez Herbert West
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
10 minut temu, Herbert West napisał:

Damy radę. Teleskop będzie na SkyTee2 solidnym jak skała. U nas na łące za oknem są bażanty, bociany się trafiają, sarny też. Mamy dużo budek na drzewach na podwórku i gniazd na drzewach. Po trawie chodzą szpaki i kosy. Sikorki i inne ptaki do karmników zimą przylatują, pasą się też na krzakach aronii. W sam raz warunki na polowanie z zasadzki.

Z tych wszystkich ptaków najbardziej Ci zazdroszczę saren :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Just now, dobrychemik said:

Z tych wszystkich ptaków najbardziej Ci zazdroszczę saren :D

 

Zżerają mi warzywa w ogródku na spółkę ze ślimakami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 minute ago, MateuszW said:

No i trochę ciemny ten refraktor jak na standardy foto w ruchu, więc pewnie takie bardziej nieruchawe ptaki będzie można łapać :) 

 

Zobaczymy jak wyjdzie. Pożyczę od kolegi lustrzankę i wypróbuję. Niemniej jednak do obserwacji wizualnych dziennych będzie petarda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, MateuszW napisał:

No i trochę ciemny ten refraktor jak na standardy foto w ruchu, więc pewnie takie bardziej nieruchawe ptaki będzie można łapać :) 

 

Najlepiej pingwiny na drzewach: raczej nie odlecą nagle. A jeśli nawet, to dokładnie wiadomo w którą stronę :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dobra rada od kogoś kto fotografował ptaki i zwierzęta przez lat kilka.

Do tego potrzebny jest dobry obiektyw, którego cena jest zwykle większa od teleskopu. Razem z porządną lustrzanką tworzą zespół nie do pokonania :).

Jest to tylko część problemów - pozostaje pochodzenie, czatowanie, godziny czekania, pogoda, pora roku, poznanie życia zwierząt i ptaków, lub tylko ptaków.

Ja sobie z teleskopem tego nie wyobrażam ale życzę wszystkiego najlepszego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
8 godzin temu, Herbert West napisał:

1. Czy gdy przykręcę jakiegoś DSLRa to będę miał na ekranie obraz odwróciny góra-dół-lewo-prawo i co z tym zrobić? 

 

Myślę. że przede wszystkim takiego odwróconego zdjęcia nie wolno pokazywać ptakowi. Zastanówcie się, co by było, gdyby taki bocian, lecący w końcu sierpnia na południe zobaczył, że leci na północ. Mógłby wtedy zawrócić i biedak zimy by nie przeżył.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Grzędziel napisał:

 

Myślę. że przede wszystkim takiego odwróconego zdjęcia nie wolno pokazywać ptakowi. Zastanówcie się, co by było, gdyby taki bocian, lecący w końcu sierpnia na południe zobaczył, że leci na północ. Mógłby wtedy zawrócić i biedak zimy by nie przeżył.

 

Ja bym jednak zaryzykował, bo to może być sposób na uzyskanie nowego gatunku: bociana polarnego. Sądząc z koloru upierzenia bocian i tak już jest w połowie drogi do tego celu. :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
40 minutes ago, swnw said:

Dobra rada od kogoś kto fotografował ptaki i zwierzęta przez lat kilka.

Do tego potrzebny jest dobry obiektyw, którego cena jest zwykle większa od teleskopu. Razem z porządną lustrzanką tworzą zespół nie do pokonania :).

Jest to tylko część problemów - pozostaje pochodzenie, czatowanie, godziny czekania, pogoda, pora roku, poznanie życia zwierząt i ptaków, lub tylko ptaków.

Ja sobie z teleskopem tego nie wyobrażam ale życzę wszystkiego najlepszego.

 

My co najwyżej z naszych balkonów albo podwórka będziemy im robić fotki. Koło naszego domu jest mnóstwo ptaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

"My co najwyżej z naszych balkonów albo podwórka będziemy im robić fotki. Koło naszego domu jest mnóstwo ptaków."

 

 

Teraz rozumiem. Do takiego fotografowania teleskop też będzie dobry, a i radości może być dużo :).

Edytowane przez swnw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pokazałem żonie ten wątek, żeby też się ze mnie pośmiała. Powiedziała: "dobrze ci tak" :-P

 

Uważam, że zazdrości mi popularności w internetach.

Edytowane przez Herbert West
  • Haha 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Żeby mi tylko czasami pozwoliła używać tego refraktora do astrofotografii!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minutes ago, ASTRF said:

A nie wystarczy po prostu zrobić zdjęcia i potem je np. obrocić w jakimś programie?

 

Tak. Wtedy będą do góry nogami, jak się okazało :-D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Panowie moderatorzy @Darek_B @Behlur_Olderys czy mogę już teraz zgarnąć nagrodę za post dekady (co najmniej)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minutes ago, Renioo said:

Sugerujesz, że zwisałem z balkonu?!

Nie, oskarżam cię o zamieszkiwane Australii :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
9 godzin temu, count.neverest napisał:

W ogóle mnie to zawsze zastanawia, że teleskopy czy obiektywy są okrągłe, a zdjęcia  wychodzą prostokątne.

Medycyna radziecka zna takie przypadki.

 

Otóż pewien Czukcza przyjechał do Moskwy, poszedł do Komitetu Centralnego i oświadczył, że potrzebuje tysiąc cegieł na już. Ci go pytają "po co", a on im odpowiada, że będzie robił eksperyment ekonomiczny. Pomyśleli, że w sumie tysiąc cegieł to nie tak dużo, a może coś z tego eksperymentu będzie, więc zadzwonili gdzie trzeba i dali.

Za dwa dni Czukcza znów przychodzi i mówi, że potrzebuje jeszcze pięć tysięcy cegieł.

- No ale po co tak konkretnie?

- Eksperyment ekonomiczny!

W sumie, pomyśleli w komitecie, skoro mu ten eksperyment najwyraźniej idzie, to już teraz głupio byłoby go przerwać, więc dali.

Za tydzień Czukcza znów przychodzi po cegły, ale teraz zażyczył sobie dziesięć ciężarówek. Na tak zaawansowanym etapie nie mogli mu w komitecie odmówić, więc dali.

...

Jakiś czas potem jeden z aparatczyków idzie sobie ulicą, patrzy, a tu Czukcza siedzi na moście i wrzuca cegły do rzeki Moskwy.

- Człowieku, co ty robisz? - pyta urzędnik.

- Eksperymentuję. Czemu cegła prostokątna, a ślad na wodzie okrągły?

  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.