Skocz do zawartości

Sadr przylatuje z kolejną porcją pytań


stfn

Rekomendowane odpowiedzi

Kolejna sesja przyniosła kolejna pytania. Ale po kolei. Odebrałem ostatnio od Michała Kałużnego (wspaniały, przemiły człowiek, polecam!) astrozmodyfikowany aparat, więc uznałem że czas spróbować z mgławicą. Wyszło jak wyszło, efekty wrzucam jedynie jako podstawę do kolejnych pytań które mnie dręczą.

 

Tło: wczoraj, początek około 21.50, Canon 1200D, Vixen ED114SS, iOptron Gem28, Astrolink Mini, fokuser od astrojolo, RPI z astroberry.

 

L: 52 x 120s, darki, flaty, biasy.

 

0. polar alignment udany, w Align zrobiłem Capture and Solve (Sync), tak żeby montaż i teleskop wiedziały na co się patrzą. Średni błąd prowadzenia krążył między 1.2" a 2" przy skali 1.4", więc tak średnio.

 

1. Moim celem na tę noc miał być NGC 7635 w Kasjopei, ale kiedy ustawiałem w ekos w module Scheduler balonik jako cel, montaż zaczynał jechać w przeciwną stronę niż widoczna na niebie Kasjopea, na wschód w osi RA i do zenitu w osi DEC, tak że aparat wjeżdżał prosto w nogę od statywu. Mam pewne podejrzenie, że to można naprawić ustawiając granice meridian flipa, ale w nocy na polu nie udało mi się tego rozpracować. Pomysły?

 

Poddałem się z celowanie w Kasjopeję i wybrałem cel po drugiej stronie nieba, Sadra, i tutaj już montaż pojechał elegancko i bezproblemowo.

 

2. Moduł fokusera. Kiedy włączam autofokous, fokuser radośnie sobie jeździł wokół ostrości, raz HFC było 2.3, raz 6, potem 4, potem znowu 2, potem znowu 5, ale fokusowanie zawsze kończyło się failem i restartem. Dlaczego, jak ustawić żeby autofokus kończył na sensownej wartości? Ostatecznie ustawiałem ręcznie sterując motofokuserem.

 

3. Kiedy pod koniec sesji zerknąłem na przednią soczewkę teleskopu, była delikatnie zamglona, a grzałka była ledwo ciepła w dotyku, mimo że w sterowniku Astrolinka miałem PWM na 100. Może zwyczajnie grzałka (https://shop.astrojolo.com/product/dew-heaters/) albo źródło prądu jakie mam (Bresser Power Station) jest za słabe żeby wystarczająco rozgrzać tak duży teleskop?

 

4. Tak, wiem, bardzo potrzebuję flattenera, kupiłem ten teleskop bez dedykowanego flattenera, i szukanie właściwego pewnie zajmie mi trochę czasu.

 

5. Domyślam się, że połączenie problemów 2, 3 i 4 powoduje że gwiazdy mam tak gigantyczne?

 

Stackowanie w Sirilu, tam Photometric Color Calibration i Green Noise Removal, reszta w GIMPie.

 

Załączam dwie edycje, pierwsza wg tutoriala z internetu (AstroFarsography), druga z mojej inwencji.

 

result_gimp.jpg.80fdeb11ed17b7af85fbe0516e3629bf.jpg, d

 

quick.jpg.23db213ac26d3a2ba5be471a876187bd.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, stfn napisał:

Vixen ED114SS

 

Ciekawe to APO, ale flattener przydałby się.

12 godzin temu, stfn napisał:

Domyślam się, że połączenie problemów 2, 3 i 4 powoduje że gwiazdy mam tak gigantyczne?

 

Moim zdaniem żadna z okoliczności wymienionych w p. 2, 3 i 4 nie ma istotnego wpływu na wielkość obrazu gwiazdek. Na wielkość obrazu gwiazdek mają wpływ głównie parametry zbierania na matrycy: czas naświetlania i gain (ISO) i obróbka.

 

12 godzin temu, stfn napisał:

Może zwyczajnie grzałka (https://shop.astrojolo.com/product/dew-heaters/) albo źródło prądu jakie mam (Bresser Power Station) jest za słabe żeby wystarczająco rozgrzać tak duży teleskop?

 

Skoro na soczewce była rosa, wniosek jest jeden: grzałka za słaba dla warunków atmosferycznych.

 

12 godzin temu, stfn napisał:

Dlaczego, jak ustawić żeby autofokus kończył na sensownej wartości?

 

O to zapytaj producenta autofocusera. ;)

 

12 godzin temu, stfn napisał:

Załączam dwie edycje, pierwsza wg tutoriala z internetu (AstroFarsography), druga z mojej inwencji.

 

Zdecydowanie lepsza okazała się Twoja własna inwencja. :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @diver za pomoc, przeanalizuję jeszcze temat gwiazdek i autofokusera.

 

@DarX86 przypomniał mi się rano Twój wątek i chciałem napisać, ale mnie ubiegłeś :D Warunki były bardzo "rosogenne", było około 6 stopni i wszystko, teleskop, aparat, montaż, było pokryte warstewką wody. Odezwę się na prv co do grzałki.

 

Astromod przez wyjęcie filtra.

Edytowane przez stfn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podejście drugie. Po radach divera, DarX86 i dobrego chemika, do setupu dodałem filtr iv/ur cut. Wygląda na to jakby pomógł na star bloating, ale za to mam większe hala wokół gwiazdek. Uporałem się też z roszeniem teleskopu poprzez owinięcie odrośnika pianką, teraz grzałka jest wystarczająca.

 

I po ogarnięciu tych spraw, wyszła kolejna najsłabsza część mojego setupu. Dalej autofokus sobie nie radzi, i podejrzewam że to z powodu luzów na moim tradycyjnym japońskim wyciągu. Długotrwałą metodą prób i błędów udało mi się zjechać z HFD do 1.72, ale pod koniec to już było zupełnie losowe jaki krok podałem, a ile przejechał wyciąg. Problemy, problemy.

 

Za to guiding był piękny, w okolicach 1.5 - 1.7 nawet pomimo faktu, że w połowie sesji uświadomiłem sobie, że wszystko zmontowałem, ale zapomniałem dokładnie całości wyważyć :facepalm:

 

Teraz najtrudniejsza część, czyli nauczyć się to wszystko obrabiać porządnie :D

 

Vixen ED114SS, Canon 1200D astromod, iOptron GEM28, astrolink mini 4 z motofokuserem.

 

L: 74 x 120s, flaty, biasy, darki, składane w Sirilu. TBH po 2.5 godzinach miałem nadzieję na trochę większe oddzielenie 8888 od tła.

 

Dzięki jeszcze raz za wszystkie rady, to forum jest nieskończonym źródłem wiedzy.

 

EDIT: dodałem wersję starlessową, coś tam jednak siedzi do wyciągnięcia!

 

result_S.jpg.32b8de60c269575d7becb08645a85c45.jpg

 

 

IMG_0305.thumb.JPEG.9026d63e735cdc488e42ee6c7104c13a.JPEG

 

 

IMG_0310.thumb.jpeg.ddf1777652bb588204fbca552dbe1fc8.jpeg

 

starlessMOD_S.jpg.70045eee961c0946a3f92eaeb930bfbe.jpg

Edytowane przez stfn
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.