Jump to content

Sadr przylatuje z kolejną porcją pytań


stfn
 Share

Recommended Posts

Kolejna sesja przyniosła kolejna pytania. Ale po kolei. Odebrałem ostatnio od Michała Kałużnego (wspaniały, przemiły człowiek, polecam!) astrozmodyfikowany aparat, więc uznałem że czas spróbować z mgławicą. Wyszło jak wyszło, efekty wrzucam jedynie jako podstawę do kolejnych pytań które mnie dręczą.

 

Tło: wczoraj, początek około 21.50, Canon 1200D, Vixen ED114SS, iOptron Gem28, Astrolink Mini, fokuser od astrojolo, RPI z astroberry.

 

L: 52 x 120s, darki, flaty, biasy.

 

0. polar alignment udany, w Align zrobiłem Capture and Solve (Sync), tak żeby montaż i teleskop wiedziały na co się patrzą. Średni błąd prowadzenia krążył między 1.2" a 2" przy skali 1.4", więc tak średnio.

 

1. Moim celem na tę noc miał być NGC 7635 w Kasjopei, ale kiedy ustawiałem w ekos w module Scheduler balonik jako cel, montaż zaczynał jechać w przeciwną stronę niż widoczna na niebie Kasjopea, na wschód w osi RA i do zenitu w osi DEC, tak że aparat wjeżdżał prosto w nogę od statywu. Mam pewne podejrzenie, że to można naprawić ustawiając granice meridian flipa, ale w nocy na polu nie udało mi się tego rozpracować. Pomysły?

 

Poddałem się z celowanie w Kasjopeję i wybrałem cel po drugiej stronie nieba, Sadra, i tutaj już montaż pojechał elegancko i bezproblemowo.

 

2. Moduł fokusera. Kiedy włączam autofokous, fokuser radośnie sobie jeździł wokół ostrości, raz HFC było 2.3, raz 6, potem 4, potem znowu 2, potem znowu 5, ale fokusowanie zawsze kończyło się failem i restartem. Dlaczego, jak ustawić żeby autofokus kończył na sensownej wartości? Ostatecznie ustawiałem ręcznie sterując motofokuserem.

 

3. Kiedy pod koniec sesji zerknąłem na przednią soczewkę teleskopu, była delikatnie zamglona, a grzałka była ledwo ciepła w dotyku, mimo że w sterowniku Astrolinka miałem PWM na 100. Może zwyczajnie grzałka (https://shop.astrojolo.com/product/dew-heaters/) albo źródło prądu jakie mam (Bresser Power Station) jest za słabe żeby wystarczająco rozgrzać tak duży teleskop?

 

4. Tak, wiem, bardzo potrzebuję flattenera, kupiłem ten teleskop bez dedykowanego flattenera, i szukanie właściwego pewnie zajmie mi trochę czasu.

 

5. Domyślam się, że połączenie problemów 2, 3 i 4 powoduje że gwiazdy mam tak gigantyczne?

 

Stackowanie w Sirilu, tam Photometric Color Calibration i Green Noise Removal, reszta w GIMPie.

 

Załączam dwie edycje, pierwsza wg tutoriala z internetu (AstroFarsography), druga z mojej inwencji.

 

result_gimp.jpg.80fdeb11ed17b7af85fbe0516e3629bf.jpg, d

 

quick.jpg.23db213ac26d3a2ba5be471a876187bd.jpg

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 godzin temu, stfn napisał:

Vixen ED114SS

 

Ciekawe to APO, ale flattener przydałby się.

12 godzin temu, stfn napisał:

Domyślam się, że połączenie problemów 2, 3 i 4 powoduje że gwiazdy mam tak gigantyczne?

 

Moim zdaniem żadna z okoliczności wymienionych w p. 2, 3 i 4 nie ma istotnego wpływu na wielkość obrazu gwiazdek. Na wielkość obrazu gwiazdek mają wpływ głównie parametry zbierania na matrycy: czas naświetlania i gain (ISO) i obróbka.

 

12 godzin temu, stfn napisał:

Może zwyczajnie grzałka (https://shop.astrojolo.com/product/dew-heaters/) albo źródło prądu jakie mam (Bresser Power Station) jest za słabe żeby wystarczająco rozgrzać tak duży teleskop?

 

Skoro na soczewce była rosa, wniosek jest jeden: grzałka za słaba dla warunków atmosferycznych.

 

12 godzin temu, stfn napisał:

Dlaczego, jak ustawić żeby autofokus kończył na sensownej wartości?

 

O to zapytaj producenta autofocusera. ;)

 

12 godzin temu, stfn napisał:

Załączam dwie edycje, pierwsza wg tutoriala z internetu (AstroFarsography), druga z mojej inwencji.

 

Zdecydowanie lepsza okazała się Twoja własna inwencja. :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Modyfikacja przez wymianę czy tylko wyjęcie filtra? 

Jaki obwód ma ten Vixen? jeśli będziesz chciał zrobię mocniejszą grzałkę i podmienimy za tą Twoją. Grzałki raczej mają mocy aż nadto. W jakich warunkach fociłeś? 

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dzięki @diver za pomoc, przeanalizuję jeszcze temat gwiazdek i autofokusera.

 

@DarX86 przypomniał mi się rano Twój wątek i chciałem napisać, ale mnie ubiegłeś :D Warunki były bardzo "rosogenne", było około 6 stopni i wszystko, teleskop, aparat, montaż, było pokryte warstewką wody. Odezwę się na prv co do grzałki.

 

Astromod przez wyjęcie filtra.

Edited by stfn
Link to comment
Share on other sites

Podejście drugie. Po radach divera, DarX86 i dobrego chemika, do setupu dodałem filtr iv/ur cut. Wygląda na to jakby pomógł na star bloating, ale za to mam większe hala wokół gwiazdek. Uporałem się też z roszeniem teleskopu poprzez owinięcie odrośnika pianką, teraz grzałka jest wystarczająca.

 

I po ogarnięciu tych spraw, wyszła kolejna najsłabsza część mojego setupu. Dalej autofokus sobie nie radzi, i podejrzewam że to z powodu luzów na moim tradycyjnym japońskim wyciągu. Długotrwałą metodą prób i błędów udało mi się zjechać z HFD do 1.72, ale pod koniec to już było zupełnie losowe jaki krok podałem, a ile przejechał wyciąg. Problemy, problemy.

 

Za to guiding był piękny, w okolicach 1.5 - 1.7 nawet pomimo faktu, że w połowie sesji uświadomiłem sobie, że wszystko zmontowałem, ale zapomniałem dokładnie całości wyważyć :facepalm:

 

Teraz najtrudniejsza część, czyli nauczyć się to wszystko obrabiać porządnie :D

 

Vixen ED114SS, Canon 1200D astromod, iOptron GEM28, astrolink mini 4 z motofokuserem.

 

L: 74 x 120s, flaty, biasy, darki, składane w Sirilu. TBH po 2.5 godzinach miałem nadzieję na trochę większe oddzielenie 8888 od tła.

 

Dzięki jeszcze raz za wszystkie rady, to forum jest nieskończonym źródłem wiedzy.

 

EDIT: dodałem wersję starlessową, coś tam jednak siedzi do wyciągnięcia!

 

result_S.jpg.32b8de60c269575d7becb08645a85c45.jpg

 

 

IMG_0305.thumb.JPEG.9026d63e735cdc488e42ee6c7104c13a.JPEG

 

 

IMG_0310.thumb.jpeg.ddf1777652bb588204fbca552dbe1fc8.jpeg

 

starlessMOD_S.jpg.70045eee961c0946a3f92eaeb930bfbe.jpg

Edited by stfn
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.