Skocz do zawartości

Nie bardzo jest jak wrócić - odbudowa warsztatu astrofoto


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Heja,

 

Czy ktos wie gdzie maxim trzyma wszystkie wbite w niego settingsy? To jest jakis konkretny plik tekstowy ktory ma szanse przetrwać i byc kompatybilny z nowsza wersja softu? Kopie po sieci i nie bardzo widze taką opcje, ale moze macie swoje patenty na migracje ustawień. Bardzo by mi to przyśpieszyło odzyskiwanie gotowości operacyjnej na czystej instalacji na własnej licencji. :)  

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Heja.

 

Jeszcze małe dopytanie. 

 

Czy polecacie jakieś alternatywy dla CCD inspectora? (płatne lub nie). Teoretycznie jest stuff od http://www.felopaul.com/ i jego freewareowy MaxSelector, ale czy ktokolwiek używał tego na poważnie i może z czystym sumieniem polecić? Jakiś ten soft taki troche "a pisze bo lubie" (nic przeciwko, szacun za włożoną prace i podejście z udostępnianiem tego innym jako freeware). Nie odnajduje się w nim. Nie potrafię nim uzyskać syntetycznego wykresu realnych zniekształceń pola /  zinterpretować tego co mi podsuwa pod nos jako wynik analizy klatki. Ale może tylko nie ogarniam i jednak warto poświecić tu więcej czasu na knucia.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.10.2021 o 11:36, isset napisał:

Jeżeli chodzi o zastąpienie maximdl to masz do wyboru darmowe:

Ccdciel https://www.ap-i.net/ccdciel/en/start

 

NINA https://nighttime-imaging.eu

 

APT https://astrophotography.app/

 

Ekos https://www.indilib.org/about/ekos.html

 

Jeżeli chodzi o składanie materiału masz do wyboru darmowe:

ASTAP https://www.hnsky.org/astap.htm

 

Siril https://siril.org/

 

AsiStudio https://astronomy-imaging-camera.com/software-drivers

 

Tyle pamiętam, jak coś przyjdzie mi jeszcze do głowy, to dopiszę :)

 

 

Konkretna odpowiedź!

 

Absolutnie potwierdzam, poza Pixem (polecam!) nie kupiłbym niczego, najcześciej korzystam z NINA+CDC+PHD2+EQMOD jako kombo do obsługi sekwencji. Czasem robię planetarne FireCapture, choć pakietowy ASISTUDIO od ZWO radzi sobie super, i jest w tej chwili upgrade'owany i wspierany. Sharpcap nie jest chyba drogi, ale nie interesowałem się, bo nie był mi potrzebny. Na kompie do akwizycji podglądam FITS-y w AsiFitsViewer, a na kompie do obróbki w Pixie.

 

W NINA staram się wysyłać do devów bug-reporty, chciałbym sie też właczyc w developerkę jak czas pozwoli. Co rusz wychodzi nowy #Numer nightly build, które regularnie testuje. Już prawie #200 wersji Nightly 1.11.

 

W PHD2 też mam developowaną wersję, ale ona chyba ma już statuś oficjalny, pewnie jestem zapóźniony, bo nie ogarniam.

 

ASTAP jest wyjątkowy dobrym plate-solve do NINA, a jako wolnostojący świetnie sobie radzi z mierzeniem HFD na całym polu, może właściciele teleskopów z zauważalną krzywizną pola nauczą sie korzystać z ASTAP-a jako pomóc w ustawianiu zbalansowanej ostrości w całym polu widzenia! :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swoją drogą, mały status gdzie zaszedłem.

 

Zdecydowałem się na rozwiązania które jako tako znam. Ewolucja bardziej mi pasuje niż rewolucja. Co się okazało.

 

  1. CS6 dalej da się kupić w opcji licencji wieczystej u oficjalnych przedstawicieli. Istnieją tacy również na polski rynek i cala operacja jest bezproblemowa a end user dostaje przyzwoity support przy instalacji i zawijasach licencyjnych. Pozytyw.
  2. Maxim 6 ma bardzo "przedpotopową" procedurę nabycia legalnych kluczy. W moim wypadku cała operacja trwała prawie trzy tygodnie i nie ma szans na jej przeprowadzenie bez znajomości języka angielskiego. Niby można kupić "kliknięciem" w niektórych sklepach będących przedstawicielami na EU ale różnica cen pomiędzy zakupem bezpośrednio w DiffractionLimited a u dealerów na EU jest... znacząca. Sam soft po uruchomieniu na kluczach oczywiście działa tak jak wszyscy znamy i tu nie ma się do czego przyczepić. Pozytyw z minusem za proces płatności z epoki kamienia łupanego (dobrze ze nie trzeba wysyłać dolarów listem :) )
  3. Ascom Platform trzyma poziom. Są świeże aktualizacje platformy i wszystko odbywa się płynnie i w cywilizowany sposób. Pozytyw.
  4. Astrophysics i drivery. Jest dobrze. Świeże wersje dostępne i bezproblemowe w procedurze upgrade. Pozytyw.
  5. FLI. Ta sama historia. Świeże drivery, bezproblemowe procedury. Pozytyw.
  6. Artemis. Jak wyżej. Zero problemów. Pozytyw.
  7. USB Focus (UFO) V3.0. Tu pierwszy zgrzyt. Wygląda na to, że projekt porzucono kilka ładnych lat temu. Sterowniki i instrukcje ciągle dostępne w sieci, ale to ciągle ten sam stuff co na początku kariery sprzętu, a więc ze wszystkimi "przypadłościami". To niestety oznacza, ze główny atrybut tego rozwiązania - thermal sensor i automatyka korekcji ostrości jak nie działała tak nie działa. (znaczy, działa, ale tak, że lepiej tego jednak nie aktywować :/ ) Negatyw. Chyba będę musiał się rozejrzeć za alternatywą. 
  8. Munipack, czyli softwareowa platforma do fotometrii (coś w rodzaju kombajnu typu Maxima tylko do zastosowań fotometrycznych). Miłe zaskoczenie, nowa wersja softu dostępna i masa nowych lub udoskonalonych funkcjonalności. Pozytyw.
  9. R-spec, czyli kolejny kombajn tyle, że tym razem do spektroskopii. Jest rozwijany, jest dostępny w formie licencji wieczystej, można zakupić w cywilizowany sposób. Pozytyw.
  10. C-nebulaX, czyli zaawansowany sky-atlas z opcjami kontroli teleskopu, plate solve i pierdyliardem funkcji do wszystkiego. I tu niestety kolejne rozczarowanie. Przestał być rozwijany ładnych parę lat temu. Nie potrafi przeżyć WIN10, a co dopiero 11-tki :( Musiałem zrezygnować z mojego ulubionego toola do wyszukiwania obiektów, dobierania kadrów i kilku innych jeszcze czynności przygotowujących. Negatyw. Szkoda, muszę rozejrzeć się za czymś innym albo po prostu opanować i przyzwyczaić do MAxPointa od DiffractionLimited i jego ograniczeń. Nie lubię tego softu. Możliwe, że to tylko kwestia mojego nieogarnięcia w nim, ale na tę chwile szczęśliwy w tej materii nie jestem.
  11. RadioJove i inne toole do radioastronomii. Dalej są dostępne, stare klucze zakupione wiele lat temu działają, a sam soft potrafi odnaleźć się na WIN10 i 11. Niemniej zero aktualizacji i nowych funkcjonalności od kilku ładnych lat. I w sofcie i w sterownikach hardwareowych do posiadanych skanerów. Neutral (i tak mi antena zgniła, tutaj zejdzie się dłużej z odtwarzaniem zdolności operacyjnej :/ ).
  12. Obserwatorium. Odrdzewianie rozpoczęte. Standardowe bolączki uruchamiania mechaniki po wielu latach śniedzenia.  Będą problemy z jedną z belek nośnych prowadnicy dachu przesuwnego. Mam nadzieje że ogarnę przed zimą (o ile będzie zima w tym roku).
  13. Hardware. O dziwo wszystko wygląda na sprawne po kilkuletnim śnie zimowym. Flattener tylko umarł. Miłe zaskoczenie. Pozytyw.
  14. Niebo... tak... tu zaliczam katastrofę. Zegnaj Mleczna Drogo z podwórka :(. Zostaje focenie w wąskich pasmach i gimnastyka fotometryczna. Szczęśliwe mam opanowanych kilka działających tricków w tej ostatniej kwestii. Ale nieba żal...

 

Eh...

 

Pozdrawiam.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Patryk Sokol napisał:

A co tracę korzystając z Niny zamiast SGP, czy Maxima?

Poważnie pytam, ciekaw jestem jaka funkcja mnie omija.

Niny nie znam ale w SGP planowanie kadru jest rewelacyjne , planowanie mozaiki też jest fajną opcją  . Poza tym SGP może praktycznie samodzielnie prowadzić całą sesję z kadrowaniem , ostrzeniem , guidingiem itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, gryf188 napisał:

Niny nie znam ale w SGP planowanie kadru jest rewelacyjne , planowanie mozaiki też jest fajną opcją  . Poza tym SGP może praktycznie samodzielnie prowadzić całą sesję z kadrowaniem , ostrzeniem , guidingiem itd.

To jak w Ninie, tylko cena gorsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maxim ma parę supportujących funkcji dla fotometrii, a to mój główny kierunek. Porównywanie kombajnów niesie ze sobą pułapkę porównywania ich jako całości, bez wnikania w egzotyczne czasem funkcje, które są używane przez niewielu. Maxim ma bardzo "wygodne" małe duperele typu obsługa natywnych formatów AAVSO czy możliwość bezpośredniego operowania katalogiem USNO. Nie bronie swoich wyborów, cen czy konkretnych pozycji, możliwe tylko, że mamy trochę inaczej porozkładane wagi dla features :)

 

Pozdrawiam.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W nawiązaniu do fotometrii tranzytowej, ostatnio często wykorzystuje się AstroImageJ. I rzeczywiście wychodzą mi lepsze wyniki niż z Muniwina, rozrzut dużo mniejszy. A jak interesuje nas "ile magnitudo z grubsza" i szukanie zmiennych, to wtedy sięgam do starego, poczciwego Muniwina :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Hans napisał:

Maxim ma parę supportujących funkcji dla fotometrii, a to mój główny kierunek. Porównywanie kombajnów niesie ze sobą pułapkę porównywania ich jako całości, bez wnikania w egzotyczne czasem funkcje, które są używane przez niewielu. Maxim ma bardzo "wygodne" małe duperele typu obsługa natywnych formatów AAVSO czy możliwość bezpośredniego operowania katalogiem USNO. Nie bronie swoich wyborów, cen czy konkretnych pozycji, możliwe tylko, że mamy trochę inaczej porozkładane wagi dla features :)

Ok, na taką odpowiedź liczyłem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

A co tracę korzystając z Niny zamiast SGP, czy Maxima?

Poważnie pytam, ciekaw jestem jaka funkcja mnie omija.

Mnie na pewno nic, ale ja mam prostsze potrzeby.

 

Ponadto NINA daje mi fun pisania buf reportow i brania udział w aktywnej deweloperce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji, rada wujka zgreda.

 

Jeśli nie odpalałeś obserwatorium dłuższy czas, sprawdź wszystko dwa razy zanim zaczniesz po raz enty przeinstalowywać sterowniki klnąc, że coś nie działa ;) A jak już sprawdzisz, sprawdź jeszcze raz... kable. 

 

Nawet nie pytajcie ile czasu zmarnowałem przez ten kawałek miedzi. 

 

Jak budujesz całą softwareową cześć od zera, taki kawałek upitolonego drucika u podstaw, potrafi nieźle namieszać.

 

Pozdrawiam.

 

 

IMG_20211108_180518355.jpg

  • Lubię 2
  • Haha 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.