Skocz do zawartości

NIEBO W PAŹDZIERNIKU 2021 - Jowisz w "lisiej czapie", a planety szaleją...


radio-teleskop.pl

Rekomendowane odpowiedzi

Kochani! Październikowe niebo A.D. 2021 to nic innego jak "szał niebieskich ciał"! Oprócz Marsa (w złączeniu ze Słońcem) możemy na nim podziwiać wszystkie planety Układu Słonecznego, a dwie największe - Jowisza i Saturna w całej okazałości. Ba, jesienną porą Jowisz potrafi nawet ubrać "lisią czapę"... Z kolei przy dobrej pogodzie możemy zapolować na Urana - dostrzegalnego nawet gołym okiem. Wenus odgrywa rolę królowej wieczoru, a Merkury jest królem poranka. Jak to wszystko ogarnąć? Z pomocą przychodzi nasz filmowy kalendarz astronomiczny - zapraszam! :)

 

 

  • Lubię 6
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że w życiu nie słyszałem o "lisiej czapie", zawsze to był "wieniec" :D 

 

Dwie kwestie:

1. Nazwisko Levi czytamy jako "liwi". Mało istotny niuans językowy ;) 

2. Zawsze będę marudził po zobaczeniu stereotypowo-filmowego przedstawienia widoku z lornetki :P 

 

lornetka.jpg

 

  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wieniec" i "lisia czapa" w niejednym źródle występują jako synonimy, Danielu :) Z nazwiskiem "Levy" dla mnie nie jest to wcale "mało istotny" niuans językowy - dzięki za zwrócenie uwagi! Wprawdzie nawet sam prof. Aleksander Wolszczan (pół życia spędził w USA) użył kiedyś w rozmowie ze mną spolszczonej wersji nazwiska Davida Levy'ego, ale rozumiem, że na Wyspach mówi się w oryginale ;) Człowiek uczy się przez całe życie... Ja też chętnie reaguję na błędy i omyłki, bo "ludzką rzeczą jest błądzić", ale tkwić w błędzie to już grzech :D Co do "lornetki" w filmie - to już rzecz gustu. Mi się podoba - i widzom też, sądząc po komentarzach na YT :)

Edytowane przez radio-teleskop.pl
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nie jest "mało istotny", to spieszę z rozwinięciem wątku ;) 

Zanim o tym wspomniałem, chciałem sprawdzić w kilku miejscach wymowę, zdając sobie sprawę z różnic między amerykańskim angielskim, a brytyjskim angielskim. Dodatkowym utrudnieniem jest fakt, że David Levy ma pochodzenie kanadyjskie. 

 

Przejrzałem kilka video, (głównie amerykańskich) i wszędzie była taka sama wymowa nazwy komety. Przykład:

 

 

...zerknąłem też, w jaki sposób David Levy jest przedstawiany, np przy wygłaszaniu konferencji/wykładów ;) Przykład:

 

 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.