Skocz do zawartości

[S] Filtry UV/IR Cut "na wymiar"


dobrychemik

Rekomendowane odpowiedzi

Mam na sprzedaż kilka różnych filtrów UV/IR Cut czyli podstawowych szkieł dla astrofotografów. Wszystkie zostały sprawdzone poprzez pomiar widma i są w idealnym stanie.

Ponieważ każdy filtr interferencyjny jest inny, to i tutaj występuje naturalny rozrzut parametrów. Dzięki pomiarom widm mogę zaproponować filtr dopasowany do potrzeb użytkownika, który może wybrać filtr na podstawie jego parametrów:

- wartości transmitancji (tu jest prosta zależność: im wyższa wartość, tym lepiej)

- ustawienia pasma transmisji, które może być bardziej przesunięte w kierunku krótszych fal (fioletu) lub fal dłuższych (czerwieni). W zależności od tego z jakimi obwódkami wokół gwiazd użytkownik się bardziej boryka (czerwone czy fioletowe), to mogę zaproponować filtr lepiej wycinający dany zakres fal. Oczywiście to nie jest sposób, by w achromacie uzyskać obraz porównywalny z pięciosoczewkowym apochromatem, ale skoro jest możliwość chociaż częściowego zmniejszenia widoczności aberracji chromatycznej to czemu zeń nie skorzystać? Zapraszam na konsultacje w PW.

 

Obecnie mam na sprzedaż:

 

SVB 1.25” – 55-75 zł (T=90.7-92.7%)

Optolong 1.25” – 140 zł (T=97.2%)

 

SVB 2.0” – 120-130 zł (T=93.5-94.1%)

SVB 2.0” z zestawu LRGB – 180 zł (T=96.3%)

Optolong 2.0” – 220 zł (T=97.0%)

 

Wartości w nawiasach to mediana transmitancji.

 

Odbiór osobisty w Krakowie lub wysyłka do paczkomatu InPost 15 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Aktualizacja:

 

SVB 1.25” – 55-75 zł (T=90.7-92.7%, 385/395-685/695 nm)

Baader 1.25" - 200 zł (T=96.6%, 418-684 nm)

 

SVB 2.0” – 120-130 zł (T=93.5-94.1%, ok.395-ok.700 nm)

 

(w nawiasach mediana transmitancji oraz pasmo transmisji)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Polecam filtr Baadera - dzięki węższemu zakresowi transmisji świetnie spisuje się w minimalizowaniu aberracji chromatycznej w niedoskonale skorygowanych chromatycznie teleskopach. Podobny efekt zapewniają np. Astronomik L-3 lub Optolong L-Pro (ten ostatni przy okazji jeszcze obcina "light pollution").

 

W grę wchodzi również wymiana tego filtra za wersję 2.0" - oczywiście z moją dopłatą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Darek_B zablokował(a) ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.