Skocz do zawartości

Sh2-125 i LDNy


apolkowski

Rekomendowane odpowiedzi

Najlepszym odszumiaczem jest zebrać dużo materiału, a tu ten warunek nie jest spełniony więc nie oczekujmy cudów. Tym bardziej, że jeśli fotografowałeś ostatnio to cała Polska była pokryta paskudnymi cirrusami.

 

Co do odblasku, to nie raz spotkałem się z problemem, którego za cholerę nie można wytłumaczyć/zrozumieć. I to jest ten przypadek. Sprawdź klatki kanału B i ewentualnie przetestuj jeszcze na innych obszarach nieba, zrób darka, flata. To może być jakiś refleks np na źle wyczernionej krawędzi filtra (zakładam , że masz filtry 36mm bez oprawy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Piotr4d napisał:

A jak już jesteśmy, za sprawą Grzędziela, przy temacie technicznym, to z mojej analizy kształtu gwiazd wynika, że najprawdopodobniej masz zbyt daleko matrycę od korektora. Warto spróbować  zmniejszyć dystans o te 1-2mm.   

Nie bardzo mam jak. Będę musiał pokombinować ze złączkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piotr4d napisał:

Na pewno warto!

Jeśli korzystasz z dedykowanego flattenera, to z mojego doświadczenia wiem,  że z matrycą wielkości  APS-C współpracuje on perfekcyjnie

Problemem jest OAG w torze, bo praktycznie nie mam jak przybliżyć kamery (OAG/koło/kamera). Dodatkowo musiałem dołożyć podkładki regulujące jak dokręca się kamera, żeby mi pryzmat OAGa nie wchodził w matrycę. Może te parę dzisiątych milimetra zadziałało na niekorzyść. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Piotr4d napisał:

A jak już jesteśmy, za sprawą Grzędziela, przy temacie technicznym, to z mojej analizy kształtu gwiazd wynika, że najprawdopodobniej masz zbyt daleko matrycę od korektora. Warto spróbować  zmniejszyć dystans o te 1-2mm.   

Czy aby napewno za daleko? Według tego diagramu, raczej za blisko:

image.png.24d9ae8f72d25b6a6201cf685a710165.png

 

Tu dzisiejszy kadr:

 

image.png.e4868a59841885169c1446ee63b9b25e.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analizowałem fotkę z tego wątku! Ale rzeczywiście na powyższej wygląda to trochę inaczej. 

Sprawdź czy kołnierz OAGa jest równomiernie przykręcony i czy dobrze "siadł" w korpusie OAGa. To jest słabe  miejsce gdzie zdarza się że wkrada się nierówność co skutkuje tiltem i zmianami w obrazie krzywizny pola.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Piotr4d napisał:

Analizowałem fotkę z tego wątku! Ale rzeczywiście na powyższej wygląda to trochę inaczej. 

Sprawdź czy kołnierz OAGa jest równomiernie przykręcony i czy dobrze "siadł" w korpusie OAGa. To jest słabe  miejsce gdzie zdarza się że wkrada się nierówność co skutkuje tiltem i zmianami w obrazie krzywizny pola.

Może gdzieś tamtędy to lewe światło się dostaje. Dziś znowu jest. Zrobiły się chmury i nie mogę pokombinować skąd. Mam kilka podejrzeń.

 

image.thumb.png.a4cef9a29c1d318d0c8418e6e379f30a.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.