Skocz do zawartości

Niebo przez lornetkę - Vol. 23 - Merope - gdzie ta mgławica?


Paweł Sz.

Rekomendowane odpowiedzi

02.10.2021, Folwark Sulejewo

 

Wyczekiwane pogodne noce w końcu się pojawiły, a razem z nimi nadszedł październik. Tym razem na Folwarku rozstawiliśmy się w głębi pola, a nie jak zazwyczaj przy głównej drodze. Nowa miejscówka położona jest na niewielkim obniżeniu terenu, dzięku czemu udało się wyciąć oślepiające światła z oddali. Dodatkowo zyskaliśmy pełen dostęp do północnej części nieba, co wcześniej stanowiło nie lada wyzwanie ze względu na znajdujące się w pobliżu śródpolne zadrzewienia. W moim odczuciu ta lokalizacja jest znacznie lepsza, nawet pomimo minimalnie gorszego dojazdu.

 

zdj_2021_10.01_vol23_1.thumb.png.fafc21601229c8e117926364b7567356.png

 

Na obserwacje przyjechałem bez żadnego przygotowania, po prostu chciałem popatrzeć na losowe obiekty, ot tak. Zacząłem od Gromady Dzika Kaczka. Konstelacja Tarczy jest już dość nisko, dlatego M11 specjalnie nie zachwycała. Mimo to w lornetce 15x70 można było dostrzec jej charakterystyczny kształt, była bardzo jasna. Na chwilę odbiłem jeszcze w okolice Wężownika do gromad IC 4665, potem IC 4756 i do mojej ulubionej w tej okolicy NGC 6633 - zawsze urzeka mnie jej nietuzinkowy podłużny kształt. Popatrzyłem jeszcze przez chwilę na okolice gwiazdy Altair i odbiłem na drugą część nieba.

 

m11_10x50.thumb.png.9859a7bcea716c760b1596da00b7a220.png

 

Tam ukazały się już dość wysoko Plejady. Powoli zaczyna się sezon na M45, więc chciałem spróbować dostrzec Mgławicę Merope, czyli NGC 1435 w okolicy gwiazdy o tej samej nazwie. Zainspirowany kilkoma postami i doniesieniami na forach, że mgławica jest widoczna nawet w 10x50 postanowiłem na nią zapolować z 15x70. Niestety bezskutecznie. Być może obiekt wciąż jest za nisko? Rok temu również nie udało mi się zobaczyć ani razu mgławicy. Broni nie składam, z pełną adaptacją wzroku będę tu wracać regularnie podczas kolejnych sesji.

 

zdj_2021_10.01_vol23_2.thumb.png.015c3e718b8aa510eec5db6cb849e236.png

 

Skoro Łabędź jeszcze wysoko to wyciągnąłem lornetkę 10x50 z filtrami. Chciałem sprawdzić raz jeszcze, czy aby na pewno widać Trójkąt Pickeringa w Mgławicy Welon. Tym razem obok mnie obserwował Polaris, więc liczyłem rownież na jego potwierdzenie widoczności tej ulotnej mgiełki. Przejrzystość nie była tak dobra jak ostatnio, ale pojaśnienie definitywnie majaczyło w tej lokalizacji. Przy dłuższej adaptacji wzroku wyskakiwał raz po raz nawet podłużny delikatny kształt. Widoczność Trójkąta potwierdził Polaris. Dostrzeżenie tego fragmentu w lornetce 10x50 traktuję jako spore osobiste osiągnięcie w obserwacjach wizualnych niewielką lornetką, gdyż nie oszukujmy się - jest to dość niewielki, a zarazem trudny i wymagający element mgławicy. Dla pewności spojrzałem jeszcze na ten obszar bez filtrów, aby upewnić się czy nie ma tam niczego, co mogłoby zakłócać odbiór - nic z tych rzeczy. Przy okazji wskoczyła mi w pole widzenia dość owalna i charakterystyczna gromada NGC 6940.

 

ngc6940_10x50.thumb.png.52ad6f7a285db9aa060dc6c3154d0d32.png

 

Potem błąkałem się znów z filtrami, tym razem w okolicy gwiazdy Sadr delektując się jaśniejszymi i ciemniejszymi obszarami, które robiły wyglądały bajkowo. Odbijając do Deneba spojrzałem na Mgławicę Ameryka Północna - ta po raz kolejny prezentowała się jako wyraźnie odcięty od tła obszar. Postanowiłem znów ściągnąć filtry z 10x50. Spojrzałem raz jeszcze w kierunku NGC 7000 i bach! Jest! Delikatny zarys widoczny bez filtrów. Wiedząc czego możemy się spodziewać z filtrami przy tego typu obiektach dość łatwo możemy je dostrzec i bez nich. Choć muszę przyznać, że jeszcze rok temu sprawiało mi to spory kłopot.

 

zdj_2021_10.01_vol23_3.thumb.png.8fa12baa3ec57b56fbd3ec7816a86e5a.png

 

Na zakończenie sesji spojrzałem jeszcze na Alpha Persei Cluster, Gromadę Podwójną w Persueuszu, Stock 2, czy też przepiękne Hiady, które coraz śmielej wkraczają na nocne niebo zwiastując nadejście chłodniejszych dni.

 

Orion coraz bliżej.

 

zdj_2021_10.01_vol23_4.thumb.png.fb0ca2d0570b1c82dbf4a0c79ecc998f.png

 

Do następnego razu!

Pozdrawiam, Paweł : - )

 

EDIT: nazwa cyklu "Szepty Kosmosu" w 2023 roku została zmieniona na "Niebo przez lornetkę"

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Lubię 8
  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, PawlU81 napisał:

Mam pytanko jak obserwujesz w zenicie lornetką ?  Ostatnio chciałem odnaleźć NGC 7000 i poddałem się z racji ze łamało mi kark. Może leżak sobie kupić ? 

Zdecydowanie leżak, karimata na leżąco lub jakieś krzesełko z decathlona :) Na statywie sam nie daję rady w tych okolicach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Alice napisał:

A próbowałeś już Packmana, Kalifornię, Serce i Duszę, M1 ? A może Czaszka (NGC246)?

Pacman, Serce i Dusza były ostatnio:

 

Na Kalifornię się czaję, ale jeszcze za nisko. M1 widać było dobrze bez filtrów (w ostatnim sezonie). Do Czaszki jeszcze nie miałem podejścia :) Trochę nisko.. Podobnie jak Mgławica Ślimak :)

 

Może podrzucić jeszcze jakieś inspiracje pod filtry? :)

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza szeregiem letnich mgławic w Strzelcu to Helix. Nie wiem jak w 10x50, ale chyba oglądaliśmy kiedyś M97 w 10,5x70. Nie pamiętam, czy Hełm Thora z filtrami próbowałem, musiałbym poszukać w relacjach z Niedźwiadów. Nie wiem jak Rozeta, Choinka, czy Pętla Barnarda i Głowa Małpy reagują na filtry.

Edytowane przez Alice
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Alice napisał:

Poza szeregiem letnich mgławic w Strzelcu to Helix. Nie wiem jak w 10x50, ale chyba oglądaliśmy kiedyś M97 w 10,5x70. Nie pamiętam, czy Hełm Thora z filtrami próbowałem, musiałbym poszukać w relacjach z Niedźwiadów. Nie wiem jak Rozeta, Choinka, czy Pętla Barnarda i Głowa Małpy reagują na filtry.

Hełm Thora świetnie reaguje na filtr UHC/OIII, ale 70 mm apertury lornetkowej to takie sensowne minimum. 

Pętla Barnarda lubi szerokie pole i filtr UHC, więc warto próbować w 10x50, ale ma niewielką jasność powierzchniową i ciemne niebo jest nieocenioną pomocą.

Głowa Małpy to łatwizna, jasna jest i widać ją nawet bez filtra w 15x70. Mniejszą nie próbowałem.

Z kolei przy okazji Choinki to w lornetce jest do podziwiania tylko gromada. Mgławicowość wokół to słabizna.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Helixa (Mgławica Ślimak) ostatnio zabrakło mi czasu, ciekawe czy 15x70 z filtrami ją pokaże. Do M97 nigdy nie robiłem podejścia.

Na zimowe typu Rozeta, Choinka, Mewa już polowałem, nie mniej jednak dzięki za rady.

 

Czas chyba zrobić jakąś porządną listę w sieci dla obiektów pod lornetki 10x50 i 15x70 z filtrami :) 

Edytowane przez Paweł Sz.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Faransis napisał:

Super, ja niestety sprzedaję swój teleskop i wszystkie akcesoria, mimo, że nówki. Może właśnie sobie lornetkę kupić, bo w gwiazdy i tak uwielbiam patrzeć. Polecacie jakąś? 

Myślę, że to temat rzeka na osobny wątek :D Pytanie jaki budżet i jakie powiększenia cię interesują :) ps. dlaczego sprzedajesz sprzęt?

Edytowane przez Paweł Sz.
  • Zmieszany 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Alice napisał:

Helix ostatnio w Bieszczadach pięknie widoczny w 10x50 bez filtrów, znaleziony w dosłownie 2 sekundy :) A z tą Głową Małpy to nie próbowałem chyba więc trzeba będzie wreszcie sprawdzić

No to jutro trzeba zrobić podejście :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Paweł Sz. napisał:

Myślę, że to temat rzeka na osobny wątek :D Pytanie jaki budżet i jakie powiększenia cię interesują :) ps. dlaczego sprzedajesz sprzęt?

O lornetce to się jeszcze nie zastanawiałem, tylko tak pomyślałem, że jak uporządkuje wszystko to może wtedy.

Sprzedaje ze względów finansowych. Kupiłem wszystko w sierpniu, teleskop, dslr, akcesoria, no ale życie się stało i potrzebne pieniążki. Mam zmodowanego Canona 800D Super UV/IR Cut i SkyWatchera 200P 200/1000. I czekają na nowych właścicieli. Na forum niestety nie mogę wystawić, brakuje postów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.10.2021 o 11:54, Alice napisał:

Helix ostatnio w Bieszczadach pięknie widoczny w 10x50 bez filtrów, znaleziony w dosłownie 2 sekundy :) A z tą Głową Małpy to nie próbowałem chyba więc trzeba będzie wreszcie sprawdzić

Ok, w weekend spojrzałem na Helixa (Mgławica Ślimak) i w 15x70 z filtrami była widoczna bez problemu, bez filtrów zerkaniem. Jednak tylko jako plama bez jakichkolwiek detali, czy struktury.

Jeśli chodzi o Mgławicę Czaszka to była ledwo co widzialna zerkaniem, ale naprawdę bardzo bardzo słabo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Paether zmienił(a) tytuł na Niebo przez lornetkę - Vol. 23 - „Merope - gdzie ta mgławica?” (relacja z obserwacji)
  • Paweł Sz. zmienił(a) tytuł na Niebo przez lornetkę - Vol. 23 - Merope - gdzie ta mgławica?

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.