Jump to content

Filtry do Taurusa T400

Recommended Posts

Cześć

Niedawno stałem się szczęśliwym posiadaczem Taurusa T400 (F/4.8). Z uwagi na kompletny brak doświadczenia w temacie filtrów do wizuala chciałem Was poprosić o pomoc w ich doborze. Aktualnie mam tylko dwa budżetowe filtry Svbony UHC i Moon, które używałem z GSO 10". Które filtry moglibyście mi polecić jako must have przy aperturze 16"? Wolałbym pozostać raczej w średniej-górnej półce cenowej ze względu na małżonkę, która choć podziela moje hobby to nieco bardziej trzeźwo spogląda na świat ;)

pozdrawiam :)

Edited by micropoint

Nie przeskoczysz tego. Za jakość trzeba płacić. Ja staram się bypasować Małżonkę :ph34r: w tej sprawie... 

Czy to jest must have?.. No raczej tak.

Lumicon OIII i UHC. Albo Astronomik. 

Są i inne. To wyżej to klasyka. 

Daj ogłoszenie, może ktoś chce się pozbyć klejnotów :flirt:... 

• Like 1

@micropoint na początek kup jeden UHC. „Dobrze i tanio”  Ultrablock - już odczujesz znaczną różnicę w porównaniu z Chińczykiem. Z średnio-wyższej półki Astronomik lub DGM NPB. No i Lumicon docelowo.

Poobserwuj UHCekiem, a potem wypróbuj OIIIkę (Thousand Oaks trochę taniej lub Lumicona docelowo) i zdecyduj czy go faktycznie potrzebujesz. Ja osobiście używam od kilku lat UHC astronomika i nie widzę „usilnej” potrzeby kupowania docelowej OIIIki. Szybciej dokupię jako drugi filtr h-betę, która sprawdza się na niewielkiej liczbie dsów, ale często-gęsto jej posiadanie pozwala w ogóle dostrzec obiekt.

• Like 2
  • Thanks 1

24 minuty temu, dobrychemik napisał:

A może przy tak dużym lustrze można się pokusić o używanie jakichś fotograficznych filtrów wąskopasmowych OIII lub dual banda? Dałyby lepszy kontrast niż Lumicon OIII.

Miałem np. OIII baadera i on trochę za bardzo wycina. Jest bardzo mało gwiazd i co najgorsze przestajesz widzieć „gradient na dymach”. To znaczy widać strukturę najjaśniejszych pasm, ale nie widać, że inne obszary mgławicy mają mniejszą intensywność i jednocześnie na nich też widać strukturę, tylko oczywiście trochę słabiej.

Ale fotograficzny OIII lub dual z dobrze ustawionym pasmem przepuszcza cały dostępny tlen, więc nie ma powodu by coś się traciło z mgławicy. Jedynie tło i gwiazdy będą ciemniejsze, ale te ostatnie przy 40 cm lustra chyba sobie poradzą? Oczywiście to tylko rozważania teoretyczne, nie poparte praktyką :)

Godzinę temu, bartolini napisał:

Miałem np. OIII baadera i on trochę za bardzo wycina. Jest bardzo mało gwiazd i co najgorsze przestajesz widzieć „gradient na dymach”. To znaczy widać strukturę najjaśniejszych pasm, ale nie widać, że inne obszary mgławicy mają mniejszą intensywność i jednocześnie na nich też widać strukturę, tylko oczywiście trochę słabiej.

Taki wykres znalazłem na stronach Farpointa, z porównaniem OIII Lumicona i Baadera.
Ciekawe, czy różnice nie są naciągane np. najlepszy Lumicon vs. najgorszy Baader...

LumiconGen3vsBaaderOIII_fbf64c12-910e-4ef8-aaa2-3efeba786d83_1800x1800.png.8ced290fb31f64621b68d6cb73f37504.png

1 godzinę temu, dobrychemik napisał:

Ale fotograficzny OIII lub dual z dobrze ustawionym pasmem przepuszcza cały dostępny tlen, więc nie ma powodu by coś się traciło z mgławicy. Jedynie tło i gwiazdy będą ciemniejsze, ale te ostatnie przy 40 cm lustra chyba sobie poradzą? Oczywiście to tylko rozważania teoretyczne, nie poparte praktyką :)

Próbowałem czegoś takiego z fotograficznym Baaderem, nie wiem na ile miał dobrze ustawione pasmo ale całość, nawet w 40cm lustrze była za ciemna.

2 godziny temu, Mareg napisał:

Taki wykres znalazłem na stronach Farpointa, z porównaniem OIII Lumicona i Baadera.
Ciekawe, czy różnice nie są naciągane np. najlepszy Lumicon vs. najgorszy Baader...

LumiconGen3vsBaaderOIII_fbf64c12-910e-4ef8-aaa2-3efeba786d83_1800x1800.png.8ced290fb31f64621b68d6cb73f37504.png

Wygląda na mocno naciągane. Na stronie Baadera warto poszukać analogicznego wykresu z Lumiconem na dole :D

• Thanks 1
  • Haha 2

5 godzin temu, micropoint napisał:

Które filtry moglibyście mi polecić jako must have przy aperturze 16"?

Orion Ultra Block. Używam go z T330, wiec w T400 też powinien się sprawdzić.

Jest niezły jako "filtr do Veila" ;-)

19 minut temu, piotrfie napisał:

Orion Ultra Block. Używam go z T330, wiec w T400 też powinien się sprawdzić.

Jest niezły jako "filtr do Veila" ;-)

To spróbuj jakikolwiek OIII do Veila i zobaczysz różnicę. Ultrablock jest spoko bo uniwersalny ale jednak duet UHC i OIII się lepiej sprawdza. OIII na wielu obiektach robi naprawdę dobrą robotę.

• Like 2

Moim zdaniem, jeśli kupuje się filtr liniowy, czyli OIII lub H beta, to powinien być jak najwęższy i mieć dobrze ustawione pasmo transmisji do danej światłosiły obiektywu. Tutaj chodzi po prostu o to by jak najlepiej odfiltrować. Jeśli filtr jest dobry, to efekt zawsze będzie świetny - tło i gwiazdy sciemnione, a mgławica z ogromnym kontrastem. Często oglądam sobie przez fotograficzny wąziutki filtr OIII z lunetką 80/400 z okularem ES_30/82: tło ciemne, cały Veil widoczny wraz z trójkątem Pickeringa a wschodnia część, to wręcz aż "się srebrzy". Helix "wyskakuje" jak szalony, a hantle są najjaśniejszym obiektem w polu widzenia. Tak ma działać filtr liniowy.

A jeśli ktoś chce balansu pomiędzy mgławicą a gwiazdami, aby "filtr nie był zbyt ciemny", to patrzy się przez odpowiednio szerszy UHC albo któryś CLS, którego szerokość pasma przenoszenia będzie zgodna z upodobaniami obserwatora.

• Like 1

Orion Ultrablock - zupełnie jakby to było jakieś magiczne zaklęcie. Czymże jest to szkiełko?

image.png.2f91eddb89a91861e06d0aa6969c0889.png

Jest to filtr OIII+Hb z pasmem transmisji o szerokości 25nm. Swoją drogą ciekawe jest to, że pierwsza generacja Optolongów OIII miała szerokość 25 nm i nachodziła Hb, czyli praktycznie był to UltraBlock pod inną nazwą. Wiem, bo mam takiego :)

Kolejny niemal identyczny filtr to Optolong L-eN: też ma 25 nm pasma zielonego, ale dodatkowo ma jeszcze pasmo o szerokości 10nm zawierające Ha. Mgławice będą wyglądały tak samo, ale gwiazdy będą ciekawsze, bo bardziej zróżnicowane. Zaletą inwestycji w ten filtr byłoby to, że świetnie nadaje się też do astrofotografii z użyciem kolorowych kamer/lustrzanek.

13 minut temu, dobrychemik napisał:

Orion Ultrablock - zupełnie jakby to było jakieś magiczne zaklęcie. Czymże jest to szkiełko?

image.png.2f91eddb89a91861e06d0aa6969c0889.png

Jest to filtr OIII+Hb z pasmem transmisji o szerokości 25nm. Swoją drogą ciekawe jest to, że pierwsza generacja Optolongów OIII miała szerokość 25 nm i nachodziła Hb, czyli praktycznie był to UltraBlock pod inną nazwą. Wiem, bo mam takiego :)

Kolejny niemal identyczny filtr to Optolong L-eN: też ma 25 nm pasma zielonego, ale dodatkowo ma jeszcze pasmo o szerokości 10nm zawierające Ha. Mgławice będą wyglądały tak samo, ale gwiazdy będą ciekawsze, bo bardziej zróżnicowane. Zaletą inwestycji w ten filtr byłoby to, że świetnie nadaje się też do astrofotografii z użyciem kolorowych kamer/lustrzanek.

Ultrablock jest dobry bo jest tani i dobry :)

Lumicon OIII to jest wybitny filtr. Thousand Oaks jest ponoć równie dobry, chociaż chyba troszkę węższy - nigdy przez niego nie patrzyłem. Ale to 1200~1300PLN.

2 minuty temu, bartolini napisał:

Ultrablock jest dobry bo jest tani i dobry :)

Lumicon OIII to jest wybitny filtr. Thousand Oaks jest ponoć równie dobry, chociaż chyba troszkę węższy - nigdy przez niego nie patrzyłem. Ale to 1200~1300PLN.

Każdy fotograficzny OIII dobrze wycelowany i o dobrej transmitancji będzie wybitny. Podejrzewam, że Baader, o którym wcześniej wspomniałeś był, jak co drugi OIII od Baadera, sknocony ze źle ustawionym pasmem. Optimum do wizuala stanowiłby OIII 10-12 nm - przy tej szerokości pasma producent musi być już totalnym fajtłapą, by nie trafić w oba pasma OIII. Np. Astronomik ma w ofercie OIII 12nm.

56 minut temu, dobrychemik napisał:

Każdy fotograficzny OIII dobrze wycelowany i o dobrej transmitancji będzie wybitny. Podejrzewam, że Baader, o którym wcześniej wspomniałeś był, jak co drugi OIII od Baadera, sknocony ze źle ustawionym pasmem. Optimum do wizuala stanowiłby OIII 10-12 nm - przy tej szerokości pasma producent musi być już totalnym fajtłapą, by nie trafić w oba pasma OIII. Np. Astronomik ma w ofercie OIII 12nm.

Miałem 3 baadery OIII: 1szt 2” i 2szt 1,25”. Porównywałem z innymi baaderami. Wszystkie zachowywały się idealnie tak samo - troszkę za bardzo wycinały. Kiedyś ultrablocki były droższe, nie było chińczyków i OIII baadera broniła się ceną.

Z nowych i w miarę dostępnych filtrów polecam:

- Astronomik OIII i UHC - filtry docelowe

- Optolong L-eNhance - jako UHC - ale potrzeba odrobinkę szczęścia (albo kupować mierzony egz.) bo bywają sztuki z T~80% dla linii 501 nm - a to troche średnio

Z używek:

- Orion UB - jako najtańszy dobry UHC

- Lumicon / DGM NBP / 1000 Oaks Narrowband / OIII - jako docelowe filtry, ale ciężko je aktualnie nabyć

W dniu 7.10.2021 o 21:09, bartolini napisał:

Miałem Lumicona OIII i 1000 Oaksa OIII ale niestety nie w tym samym czasie - wiec porównanie średnio-miarodajne.

Widać że ten drugi jest trochę ciemniejszy i ma podobny bądź minimalnie wyższy kontrast. Pod dobrym niebem pewnie odrobinkę lepszy będzie Lumicon, na miejsko-podmiejskim 1000 Oaks.

@Marek_N  przypomniałem sobie twój temat z maniaka:

https://astromaniak.pl/viewtopic.php?f=10&t=47400

Czy dobrze kojarzę, że przez pewien czas były jakieś resztki magazynowe, potem pojawiła się licha linia "econo"?

Orientujesz się czy teraz te regularne lumicony są porównywalne z tymi z przed 5-10 lat?

Po przejęciu przez Farpionta, to co teraz sprzedają jest określane jako Gen3 - z takim napisem na ramce.

Chyba już nie mają budowy kanapkowej, za to dobre warstwy AR - bo inaczej transmisja w granicy 99% nie była by możliwa. Na papierze (i wg producenta) sa nawet lepsze od tych sprzed 10 lat. No i + $50 do ceny ;) 

• Like 1