Skocz do zawartości

NASA szykuje wyprawę do Plutona!


Jacek Michalski

Rekomendowane odpowiedzi

istnieniu Plutona świat dowiedział się 75 lat temu. Mimo to o samej planecie i Charonie, jej mniejszym towarzyszu, odkrytym dopiero w 1978 r., wciąż niewiele wiadomo. Dlatego NASA finalizuje przygotowanie niezwykłej misji o nazwie New Horizons. W styczniu przyszłego roku rakieta Atlas V wyniesie w przestrzeń kosmiczną niewielką sondę, która najpierw poleci w stronę Jowisza, po czym wykorzystawszy jego przyciąganie grawitacyjne przyspieszy jeszcze bardziej i skieruje się ku peryferiom Układu Słonecznego. Po dziewięciu latach i pokonaniu 7,5 mld km New Horizons minie Plutona i Charona – w czasie największego zbliżenia będzie 9,6 tys. km od tego pierwszego i 27 tys. km od drugiego. Na zdjęciach, które wtedy wykona, będzie można dostrzec na Plutonie obiekty o rozmiarach 60 m. Potem sonda poleci badać obiekty pasa Kuipera.

 

Fragment arta z onet.pl

 

I co o tym sądzicie?? Dla mnie bomba :) Nareszcie dowiemy się więcej o tej planecie.. A może Pluton nie powinien być nazwany planetą?? :)

 

 

Poozdroofka 4 all :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli start sondy nie będzie sie przeciagał i jeśli w czasie misji nie wystąpią nie przewidziane problemy to już za ok 10 lat zobaczymy pierwsze tak dokładne zdjęcia Plutona :banan: Jednak chyba nic rewelacyjnego na Plutonie nie odkryją, ale mnie osobiscie bardziej interesuje pas Kuipera :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Pluton nie powienien zostać nazwany planetą. Jest on z pewnością jakimś odłamkiem z pasa Kuipera :Salut: T ooczywiście moje zdanie. Zapewne wielu z was nie będzie się z moją teorią zgadzać :szczerbaty:

Edytowane przez Adam Tomaszewski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem Pluton nie powienien zostać nazwany planetą. Jest on z pewnością jakimś odłamkiem z pasa Kuipera :Salut:  T ooczywiście moje zdanie. Zapewne wielu z was nie będzie się z moją teorią zgadzać :szczerbaty:

 

Więc zdefiniuj, co według ciebie jest planetą a co odłamkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez uwazam ze Pluton nie powinien byc nazwany planeta... Podobno zaklasyfikowano Plutona jako planete dlatego ze Amerykanie sie przy tym strasznie upierali... W koncu to jedyna "planeta" odkryta przez Amerykanina...

Pluton został nazwany planetą, ponieważ w latach 30-ch, kiedy został odkryty, nie znano żadnych innych obiektów pasa Kuipera. Do tego wydawało się, że jest dużo większy, niż jest w rzeczywistości. Ta historia z "upieraniem się" Amerykanów dotyczy historii sprzed paru lat, kiedy to rozgorzała dyskusja nad tym, czy nadal nazywać Plutona planetą. Nacisk Amerykanów zdecydował, że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam!

No i lipa, oglądałem transmisję w NASA TV, nie wystartował... <_< Ale nie wiele brakowało, bo przed startem o 21:23 (ostatni) kontrolerzy mówili jakieś trzy minuty przed startem słynne "go" (chyba wiecie co mam namyśli... jeden kontroler mówi np. "starting system", drugi odpowiada "go"), więc wszystko było na dobrej drodze, no ale wybiła 21:23, nie wystartował i komentator oznajmił że start został przełożony na jutro... <_< Miejmy nadzieję, że jutro będzie OK :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki Szymon

 

Co do Plutona to uwazam ze bardzo fajnie ze uznajemy ja za planete ..Pluton zawsze kojarzyl mi sie z duza odlegloscia ..niska temperatura i umiarkowanym swiatlem :) i dsobrze ze nie jest to planeta gazowa nie ma co sie przejmowac takimi szczegolami jak to nazywac ....traktujemy ja jako planete i niech tak zostanie :)

Edytowane przez KOPER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pluton ma być planetą to dlaczego nie większa o 1/4 od Plutona Xena (2003 UB313), która zresztą też ma księżyc. Mi się jednak wydaje, że system Pluton-Charon to śmieć obiektu pasa Kuipera, a Pluton nie powinien nazywać się "planetą", może New Horizons ostatecznie tego dowiedzie i za ok. 10 lat MUA zdyskfalifikuje Plutona. Fakt, że większość ludzi utrwaliło sobie, że jest 9 planet i zmiana tego mogłaby wprowadzić dodatkowe zamieszanie, ale wg mnie hmmm jeśli Pluton znajduje się popierwsze tak daleko od słońca, porusza się po bardzo wydłużonej orbicie eliptycznej mocno nachylonej do płaszczyzny ekliptyki, a za nim jest wiele podobnych do niego obiektów to znaczy że nie jest on niczym wyróżniającym się śmieciem na peryferiach układu słonecznego. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pluton ma być planetą to dlaczego nie większa o 1/4 od Plutona Xena (2003 UB313), która zresztą też ma księżyc. Mi się jednak wydaje, że system Pluton-Charon to śmieć obiektu pasa Kuipera, a Pluton nie powinien nazywać się "planetą", może New Horizons ostatecznie tego dowiedzie i za ok. 10 lat MUA zdyskfalifikuje Plutona. Fakt, że większość ludzi utrwaliło sobie, że jest 9 planet i zmiana tego mogłaby wprowadzić dodatkowe zamieszanie, ale wg mnie hmmm jeśli Pluton znajduje się popierwsze tak daleko od słońca, porusza się po bardzo wydłużonej orbicie eliptycznej mocno nachylonej do płaszczyzny ekliptyki, a za nim jest wiele podobnych do niego obiektów to znaczy że nie jest on niczym wyróżniającym się śmieciem na peryferiach układu słonecznego. :szczerbaty:
Pluton został planetą, bo wtedy jeszcze nie znano pasa Kuipera, po prostu odkrywca robił zdjęcia nieba w odstępie kilku dni i zauważył, że jakaś gwiazdka zmienia położenie. Nie znał jego masy, wielkości, nachylenia orbity czy Charona. Gdyby Plutona teraz odkryto, nie został by planetą.

tak mi się przynajmniej wydaje :)

 

ale Pluton raczej zostanie planetą, bo nie będą robić zamieszania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie po to Nasa wydała setki milionów, żeby jedyną amerykańska planetę nazywać "śmieciem". Za 9 lat, kiedy obrazy Plutona spowszednieją, wszystko co dziś na ten temat wiemy, będzie oceniane inaczej. :szczerbaty:

Mówiłem śmieciem w cudzysłowie. Śmiecie mogą też być interesujące i bardzo dobrze że sonda chociaż droga leci na Plutona!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.