Skocz do zawartości

NASA szykuje wyprawę do Plutona!


Jacek Michalski

Rekomendowane odpowiedzi

Ciekawe czy kiedykolwiek pokażą na żywo przelot obok jakieś planety :) skoro fotki robią to film tez mogli by zrobic :) w koncu mamy 21 wiek...

 

Pytanie- po co? Co więcej daje nam film niż zdjęcia?

Poza tym, ostatnio sobie obliczałem- 60 sekund filmu w rozdzielczości 1080p, 16 bit, 60fps, waży 22 GIGABAJTY! Przesłanie tego 60-sekundowego filmiku na Ziemię z prędkością taką, jak przesyła New Horizons, zajęłoby ok. 6 lat- zakładając ciągłą, nieprzerwaną transmisję ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy kiedykolwiek pokażą na żywo przelot obok jakieś planety :) skoro fotki robią to film tez mogli by zrobic :) w koncu mamy 21 wiek...

Sęk w tym, że "oni" nie robią tego, żeby było fajnie, tylko żeby zebrać maksymalnie dużo informacji i przekazać ją na Ziemię w skończonym czasie...

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pytanie- po co? Co więcej daje nam film niż zdjęcia?

Poza tym, ostatnio sobie obliczałem- 60 sekund filmu w rozdzielczości 1080p, 16 bit, 60fps, waży 22 GIGABAJTY! Przesłanie tego 60-sekundowego filmiku na Ziemię z prędkością taką, jak przesyła New Horizons, zajęłoby ok. 6 lat- zakładając ciągłą, nieprzerwaną transmisję ;)

nie musi byc w 1080 :) wystarczy 640x480 w np 20 klatkach na sekunde :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie, to będzie pierwsze zdjęcie, wykonane na kilkanaście godzin przed największym zbliżeniem, poglądowe, wysłane na wypadek gdyby sonda nie przetrwała przelotu...

 

Nic innego nie twierdziłem w moim poście ten Twój poprzedzającym ;)

Cieszyłem się za to, że nawet jakby to miało być ostatnie to i tak sporo wniesie!

 

Natomiast "nie przetrwała przelotu" - to obejmuje też różne awarie sprzętowe, komputerowe, programowe.

Pozdrawiam

p.s.

Swego czasu Chińczycy polecieli sondą na spotkanie pewnego bolidu i przeleciała tak blisko, że nie wyklucza się, że po prostu celowali w ... niego. Co dziwne - pokazali tylko 1 zdjęcie.

Tutaj tak źle nie jest - w Plutona Amerykanie nie celowali :)

p.s.2.

Natomiast około 5 godzin dolotu informacji do Ziemi tutaj

 

http://astropolis.pl/topic/48214-niezwykle-zdjecia/page-2?do=findComment&comment=584364

 

(nie wiem tylko czy Ziemia jest teraz z tej samej strony od Słońca co Pluton?)

 

oraz ogrom Plutona (spodziewany na finalnych zdjęciach) już sygnalizowałem:

 

http://astropolis.pl/topic/8097-nasa-szykuje-wyprawe-do-plutona/page-13?do=findComment&comment=584485

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^ no ale to na razie 380 pikseli, czekamy na 620 ;)

 

 

Niezły masz refleks Danielu :) [00.03s]

Strzelałeś kiedyś sportowo lub porównawczo?

 

Nowe Horyzonty zmierza w kierunku gwiazdozbioru Strzelca.

 

Tam na niej są zapisane jakieś nazwiska ale czy ona da radę definitywnie opuścić US i polecieć ku innym (z tego co udało mi się wyczytać wydaje mi się, że da radę)?

 

Pozdrawiam

p.s

Za niecałe 5 godzin dowiemy się czy na coś nie wpadła :P

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

^ no ale to na razie 380 pikseli, czekamy na 620 ;)

 

 

Niezły masz refleks Danielu :) [00.03s]

Strzelałeś kiedyś sportowo lub porównawczo?

 

Nowe Horyzonty zmierza w kierunku gwiazdozbioru Strzelca.

 

Tam na niej są zapisane jakieś nazwiska ale czy ona da radę definitywnie opuścić US i polecieć ku innym (z tego co udało mi się wyczytać wydaje mi się, że da radę)?

 

Pozdrawiam

p.s

Za niecałe 5 godzin dowiemy się czy na coś nie wpadła :P

Może wpadnie na jakiś obiekt Xd będą zdjęcia z powierzchni xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wrażenie, że Radek Grochowski o tym napisał, ale teraz nie widzę wpisu :wassat:

 

Od dłuższej chwili wycelowany jest w Ziemię. Ciekawe czy ma jakiś inny powód, czy dostaniemy nową "błękitną kropkę" ;)

 

b6f7c69f512e9fbb.jpg

 

Jeśli ktoś będzie miał czas wieczorem, National Geographic o 21:00 wyświetli dokument "Misja Pluton"

 

http://www.telemagazyn.pl/aktualnosci/w-telewizji/43611,kosmiczna-podroz-na-krance-ukladu-slonecznego-czyli-misja,id,t.html?sesja_gratka=3718fc4ed3cfad49a630661cd1fd8423

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komentarze o smartfonach mających lepsze aparaty doprowadzają mnie do szewskiej pasji- taki aparat nie wytrzymałby nawet 10 minut w próżni kosmicznej, wystawiony na promieniowanie kosmiczne i ekstremalnie niskie temperatury, nie mówiąc nawet o 9 latach.

NASA ośmiela się z tobą nie zgadzać :D

 

Ciekawe czy kiedykolwiek pokażą na żywo przelot obok jakieś planety :) skoro fotki robią to film tez mogli by zrobic :) w koncu mamy 21 wiek...

na żywo to dopiero po wynalezieniu ansibla, natomiast nie na żywo... można powiedzieć że pokazali, przy lądowaniu curiosity na marsie:

 

Poza tym, ostatnio sobie obliczałem- 60 sekund filmu w rozdzielczości 1080p, 16 bit, 60fps, waży 22 GIGABAJTY! Przesłanie tego 60-sekundowego filmiku na Ziemię z prędkością taką, jak przesyła New Horizons, zajęłoby ok. 6 lat- zakładając ciągłą, nieprzerwaną transmisję ;)

no bez jaj, mamy 21 wiek i filmy przesyła się skompresowane!

 

jednak przy takim akurat przelocie film ma niewielki sens, bo widać ciągle prawie to samo. bardziej opłacalne jest wtedy robienie zdjęć w jak najlepszej rozdzielczości i wygenerowanie później filmu z tekstur i obiektów 3d.

 

co innego lądowanie na komecie - gdyby rejestrowali film to by im się lądownik nie zgubił :P

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem wrażenie, że Radek Grochowski o tym napisał, ale teraz nie widzę wpisu :wassat:

 

Od dłuższej chwili wycelowany jest w Ziemię. Ciekawe czy ma jakiś inny powód, czy dostaniemy nową "błękitną kropkę" ;)

 

To nie wysyłanie zdjęć, ani robienie lecz użycie instrumentu REX (przesył radiowy).

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.