Skocz do zawartości

NASA szykuje wyprawę do Plutona!


Jacek Michalski

Rekomendowane odpowiedzi

 

Nie, to zdjęcie które pokażą (600 pix) zostało wysłane przez New Horizons kilkanaście godzin temu. Odebrali je na Ziemi kilka godzin temu. A o 8 rano ich czasu (czyli 14 naszego) coś pokażą- -pewnie to :)

 

Nie będzie żadnych zdjęć "na żywo" z samego bliskiego zbliżenia- nie ma takiej możliwości.

Chodziło mi o ostry obraz powierzchni, z przelotu w czasie którego sonda zbliży się na najmniejszą odległość od Plutona a jeśli chodzi o zdjęcia na żywo, to chyba zostawię to bez komentarza :icon_wink:

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe :P

 

Pytanie: "kiedy wrócimy na Plutona?"
Odpowiedź: "potajemnie pracuję nad lądownikiem (uśmiech), ... , w chwili obecnej pracujemy nad koncepcjami kolejnych misji w kierunku Plutona, jednak wciąż dużym problemem jest wybór instrumentów, które by pracowały odpowiednio w okolicach tego globu".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jutro 15 lipca o 21:02 czasu polskiego na Ziemię dotrze sygnał od sondy tzw. “phones home” co będzie oznaczało, że sonda ma się dobrze i zebrała wszystkie dane :)

 

Oglądajcie jutro NASA TV od 21:00, będą zdjęcia 4 razy lepszej rozdzielczości i nie tylko Plutona ale księżyców również !

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NASA właśnie podlinkowała na twitterze kilka bieżących informacji oraz ostatnie zdjęcie w jeszcze większej rozdzielczości:

http://solarsystem.nasa.gov/news/display.cfm?News_ID=49503&linkId=15514645

 

Samo zdjęcie:

http://solarsystem.nasa.gov/docs/CJ4CQIkVEAEaAnw.png-large.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę tak i patrzę na te zdjęcia jak durny. Pamiętam, że jako zainteresowany kosmosem dzieciak myślałem wielokrotnie, jak wspaniale byłoby doczekać się obrazów Plutona. I potem, jak usłyszałem o "New Horizons" żałowałem, że tyle trzeba czekać. I proszę. Ex-ostatnia planeta wreszcie pokazała swe oblicze. Inne, niż sobie wyobrażałem. Ale jest. Nareszcie.

 

Niemniej - część mnie będąca fanem science-fiction żałuje, że nie okazały się prawdą przewidywania twórców uniwersum "Mass Effect" - Pluton miał być przecwiwagą, która chroniła Charona- wtej wersji zamrożony przekaźnik masy, czyli urządzenie do podróży międzygwiezdnych opracowane przez starożytną cywilizację ;)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedzę tak i patrzę na te zdjęcia jak durny. Pamiętam, że jako zainteresowany kosmosem dzieciak myślałem wielokrotnie, jak wspaniale byłoby doczekać się obrazów Plutona. I potem, jak usłyszałem o "New Horizons" żałowałem, że tyle trzeba czekać. I proszę. Ex-ostatnia planeta wreszcie pokazała swe oblicze. Inne, niż sobie wyobrażałem. Ale jest. Nareszcie.

 

Niemniej - część mnie będąca fanem science-fiction żałuje, że nie okazały się prawdą przewidywania twórców uniwersum "Mass Effect" - Pluton miał być przecwiwagą, która chroniła Charona- wtej wersji zamrożony przekaźnik masy, czyli urządzenie do podróży międzygwiezdnych opracowane przez starożytną cywilizację ;)

 

This :D aczkolwiek ja już smutłem jak widać było na zdjęciach że Charon jest kulisty :P

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma obawy, że słabe zdjęcia będą to polecam zerknąć co do tej pory przesłała sonda , np. kamera Ralph / MVIC (filtr CH4)

 

http://pdssbn.astro.umd.edu/holdings/nh-j-mvic-3-jupiter-v2.0/browse/2007_02_28/mc3_0034948318_0x536_sci_1.jpg

START_TIME           = 2007-02-28T06:00:00.520STOP_TIME            = 2007-02-28T06:00:46.388EXPOSURE_DURATION    = 45.868 <S>TARGET_NAME          = "JUPITER"TARGET_CENTER_DISTANCE  = 2304495.5 <KM>LINE_SAMPLES                    = 5024LINES                           = 2493

a jak ktoś chce pobawić się w składanie do koloru to proszę FITSy (pliki po 217 MB):

http://pdssbn.astro.umd.edu/holdings/nh-j-mvic-3-jupiter-v2.0/data/20070228_003494/

 

by uzyskać kolor (zbliżony do rzeczywistego) trzeba użyć :

 

filtra B (mc1_....) jako B,

filtra R (mc0_....) jako G i

filtra NIR (mc2_....) jako R !

 

 

---------

 

i garść informacji o kamerze Ralph (MVIC i LEISA)

http://www.boulder.swri.edu/pkb/ssr/ssr-payload-overview.pdf

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pluton posiada rzadziutką ale ciekawą atmosferę (głownie azotową), posiadająca nawet swoje gazy cieplarniane, :)

"zamarzającą" od czasu do czasu mniej lub bardziej (w zależności od położenia Plutona względem Słońca).

Do tej pory uważało się, że to co zobaczymy na Plutonie to będzie prawie wyłącznie (czyli głównie) zamrożony azot.

Dlatego teraz, gdy ogromne dane fotograficzne powoli polecą ku Ziemi, może łaskawie powiedzą nam co nowego dowiedzieli się o chemii na planecie i chemii jej atmosfery.

Wbrew naszym fociarskim intuicjom badania atmosfery są jednym z trzech głównych, równorzędnych celów tej misji.

Sonda łapie nie tylko śladowy gaz (jak rozumiem), kurz/pył ale ma jeszcze sporo innych urządzeń - jak nic nie nawali to będzie ocean danych i jakieś odkrycie w astronomii murowane.

Dotykamy naukowo najdawniejszej materii US i to materii nie "przerabianej" przez mocne Słońce.

 

To jak atmosfera zamarza to jasne, natomiast w drugą stronę to zachodzi sublimacja (azotowego lodu w gaz)

 

Ciekawi mnie jednak czy nie ma tam czasami warunków dla wystąpienia ciekłego czegoś na powierzchni (oprócz azotu chodzi jeszcze o metan lub dwutlenek węgla)?

Bo widok jakiegoś jeziorka to byłoby coś :)

Chemię tamtejszej materii analizuje się oczywiście nie tylko przez bezpośrednie łapanie cząstek lecz także bezdotykowo (np. spektroskopowo)

Przy okazji muszę przypomnieć, że cześć danych naukowych jest zarezerwowana zawsze najpierw dla organizatorów misji i ich uczonych.

Na zdjęciu najbardziej ciekawe wydają mi się rzeczy pokazane w załączniku.

 

Pluton nie rozczarował - jest super (jak to młodzi czasem mówią z....)

 

Pozdrawiam

to.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serce wygląda jak świeżo zamarznięty lód, a wokół stary pokryty pyłem. Może w niedalekiej historii geologicznej coś tam zaszło co spowodowało roztopienie się lodu. Ślady wokół serca wyglądają jakby serce było niżej położone od reszty - jakiś impakt wytopił krater, albo może od spodu coś grzeje i powoduje ruch i zapadanie się pokrywy lodowej? :)

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj można zobaczyć kolorowe zdjęcia z MVIC. Wygląda na to że biegun Charona jest czerwony :D

 

https://twitter.com/elakdawalla/status/621016551509098500

 

i Pluton:

 

https://twitter.com/elakdawalla/status/621016727627919360

 

ale "MVIC sees into the infrared, so it's not quite the same as what the human eye would see." więc to dalej nie są prawdziwe kolory.

Edytowane przez Mateusz_S
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem mamy nową fotkę :) Ale to nie jest to, na co jeszcze czekamy :) To jest ta, co wysłał nam kolega wyżej :)

 

Pluto and its large moon Charon shine in false color! New Horizons images highlight these truly complex worlds. These are not actual color images—they are shown here in exaggerated colors that make it easy to note the differences in surface material and features on each planetary body. Details:http://go.nasa.gov/1HsJNJc #PlutoFlyby

 

11745599_10153396606661772_3234070273973

Edytowane przez LibMar
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to Lemarc trafił w sedno! Tam można wyróżnić co najmniej pięć różnych rodzajów "terenu" i NASA to samo widzi :)

 

@Riklaunim - ja to samo zasugerowałem moją czerwoną strzałką - brak kraterów oznacza, że to białe coś jest czymś młodym, niedawno powstałym (przynajmniej w tej postaci) należy jednak rozważać jeszcze opad/osiadanie z góry czegoś (jako inna możliwość niż wymienione przez Ciebie).

 

@Hamal

W kilku miejscach w necie można przeczytać (od kilku tygodni) że na Plutonie odkryto czapę Nitrogen Ice.

Ja osobiście wolałbym, żeby okazało się to jednak czymś ciekawszym (bardziej urozmaiconym) niż banalny azot - którego i u nas mamy wszędzie pełno na wyciągniecie ręki (lub wdech).

 

ALE NIE DAJE MI SPOKOJU TA BRUZDA/WAŁ w prawym dolnym narożniku, co ją ostrzałkowałem na niebiesko.

Ona jest równie zagadkowa bo zdaje się wystawać nad teren (patrz cień z prawej) i wydaje się też młoda.

 

Pozdrawiam

p.s.

Uczony pogratulował NASA :)

 

http://www.space.com/29940-stephen-hawking-new-horizons-pluto-flyby.html

ha.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tymczasem mamy nową fotkę :) Ale to nie jest to, na co jeszcze czekamy :) To jest ta, co wysłał nam kolega wyżej :)

 

Pluto and its large moon Charon shine in false color! New Horizons images highlight these truly complex worlds. These are not actual color images—they are shown here in exaggerated colors that make it easy to note the differences in surface material and features on each planetary body.

 

Details: http://www.nasa.gov/image-feature/pluto-and-charon-shine-in-false-color

 

11745599_10153396606661772_3234070273973

 

 

 

cytując ze źródła, czyli NASA

 

"This image was obtained using three of the color filters of the Ralph instrument on July 13 at 3:38 am EDT and received on the ground on at 12:25 pm"

 

a co za tym idzie :

2015-07-13 03:37:55 EDT - New Horizons is taking an image of Pluto with MVIC Color from 1399489.3 km away at est. resolution 28 km/pix.

 

 

i kolory niewiele odbiegają od tych prawdziwych, jako przykład Io z przelotu sondy w pobliżu Jowisza

http://pluto.jhuapl.edu/Multimedia/Science-Photos/image.php?page=1&search_type=and&image_id=84&keyword=33&search_cat=

 

tvashtar_deposit_color.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

cytując ze źródła, czyli NASA

 

"This image was obtained using three of the color filters of the Ralph instrument on July 13 at 3:38 am EDT and received on the ground on at 12:25 pm"

 

a co za tym idzie :

2015-07-13 03:37:55 EDT - New Horizons is taking an image of Pluto with MVIC Color from 1399489.3 km away at est. resolution 28 km/pix.

 

 

i kolory niewiele odbiegają od tych prawdziwych, jako przykład Io z przelotu sondy w pobliżu Jowisza

http://pluto.jhuapl.edu/Multimedia/Science-Photos/image.php?page=1&search_type=and&image_id=84&keyword=33&search_cat=

 

tvashtar_deposit_color.png

Tak ale cytując też z NASA: "These are not actual color images of Pluto and Charon—they are shown here in exaggerated colors that make it easy to note the differences in surface material and features on each planetary body. "

 

Jednak bez względu na to jak blisko prawdziwych są te kolory, mamy do czynienia z niezwykle zróżnicowana powierzchnią. To ciekawe, zawsze wyobrażałem sobie Plutona jako zamarznięta na kość dość nudną skałkę. Jestem pozytywnie zaskoczony tym co pokazują te zdjęcia, a to dopiero początek. Na uwagę zasługuje również Charon, który wygląda równie intrygująco.

Edytowane przez Mateusz_S
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe własności ludzkiego oka i postrzegania... Zobaczcie, co się dzieje, jak obrócimy zdjęcie Plutona- czy to nie wygląda, jakby ten biały materiał po prostu "wypływał" skądś i płynął tam, gdzie teren się obniża?

attachicon.gifP_LORRI_FULLFRAME_BWrot2.jpg

Raczej jakby to było obniżenie terenu patrząc po krawędziach. Coś jak świeży lód - pozostałość krateru uderzeniowego, który wytworzył breję płynnego azotu, czy czegoś tam, który w końcu zamarzł tworząc ten jasny obszar. Ciemne fragmenty schodzące w kierunku tego obszaru wyglądają jakby materiał się osuwał, lub ew. jakby był naciekami z krawędzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z powyższymi hipotezami wylewania lub wlewania się czegoś trochę korespondują te tajemnicze "fale budyniu" które otoczyłem zielonym prostokątem o łagodnych rogach

Moim zdaniem właśnie te fale są najbardziej sensacyjną strukturą na Plutonie (sic!)

 

A tuż za nimi oczywiście to białe centrum co przykryło lub rozsmarowało jakoś dawne kratery (o ile nie są to "zwykłe" opady czegoś analogicznego do szronu czy śniegu).

 

Ciut możliwe (ale nie za bardzo tak to widzę) że oba te twory są skutkiem tego samego zjawiska czy zdarzenia (zderzenia lub "wulkanizmu" lub czegoś jeszcze innego grubego kalibru) .

 

No przeciekawy ten Pluton :)

 

Pozdrawiam

:astro:

EDIT:

(po zobaczeniu postu kolegi Majera)

Dzięki. Domyślałem się, że nie może być dokładnie po drugiej stronie Słońca (od nas) bo by nie przechodziły transmisje radiowe ale to, że jest opozycja to dobrze wiedzieć. I cieszy.

fale.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.