Skocz do zawartości

NASA szykuje wyprawę do Plutona!


Jacek Michalski

Rekomendowane odpowiedzi

Odkrywca byłby zachwycony :) Nie doczekał takich widoków, ale był 12.500 km od swojej planetki :)

 

 

new-horizons-canister.jpg

 

Rozumiem, że w zamyśle ten pan ma zostać sklonowany przez kosmitów jako idealny przedstawiciel rasy ludzkiej (i do tego Amerykanin) ?

Bo inaczej tego bzdurnego pomysłu wytłumaczyć sobie nie mogę... :smokin:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was może wie czy uda się dopatrzyć coś więcej na innych (może potem planowanych) zdjęciach co by wyjaśniało tę tajemniczą i intrygująca kreskę na Charonie?

A może już wiadomo? Nie jestem pewien ale wydaje mi się, że tak długiej "kreski" nawet Łysy nie posiada!??

Pozdrawiam

p.s.

Ona może i tak całkiem prosta nie jest (może to łuk widziany w skrócie perspektywicznym) ale mimo wszystko bardzo odróżnia się od otoczenia Z OBU STRON co jest wyjątkowe bo czyni ją "rowem" bardzo samodzielnym.

Tak jak pisał tu Limax7 ciekawe jest zarówno jak coś tam wygląda jak i ... tego czegoś ... pochodzenie! :)

cha.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To krawędź takiego samego pęknięcia , jak to które biegnie w poprzek tarczy - tylko inaczej widoczne i oświetlone. Prosta być nie musi, na kuli tak to wygląda z profilu.

Te formy mogą świadczyć o tym, że ciemna plama na biegunie, to ślad jakiegoś zdrowego dzwona, którego Charon zaliczył i o mało się nie rozpadł.

Edytowane przez Fredrixxon
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was może wie czy uda się dopatrzyć coś więcej na innych (może potem planowanych) zdjęciach co by wyjaśniało tę tajemniczą i intrygująca kreskę na Charonie?

A może już wiadomo? Nie jestem pewien ale wydaje mi się, że tak długiej "kreski" nawet Łysy nie posiada!??

Pozdrawiam

p.s.

Ona może i tak całkiem prosta nie jest (może to łuk widziany w skrócie perspektywicznym) ale mimo wszystko bardzo odróżnia się od otoczenia Z OBU STRON co jest wyjątkowe bo czyni ją "rowem" bardzo samodzielnym.

Tak jak pisał tu Limax7 ciekawe jest zarówno jak coś tam wygląda jak i ... tego czegoś ... pochodzenie! :)

 

Zestaw zdjęć z podlinkowanego forum może być na temat.

http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=7986&st=555

nh_charon_series_post.jpg

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Przy oświetleniu na wprost nie wygląda już wyraziście :( Trudno ją znaleźć - kto tu ma młode oczy? Pomóżcie! :)

Tak czy siak Charon też wygląda na geologicznie niedawno żywego. Jakby mu skorupka (jajka) pękała?

Pozdrawiam

p.s.

Najbardziej sensacyjny scenariusz powinien tłumaczyć zaskakującą geologiczność obu globów jednym "czymś" :)

No chyba, że wszystkie globy w tej peryferyjnej części US okażą się z czasem podobne a coś sobie chemicy i fizycy źle wyobrażali/"symulowali"/zakładali.

 

hh.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natrafiłem na PDFa z informacjami co było fotografowane i kiedy, oraz kiedy na Ziemię przychodzić miały zdjęcia

http://pluto.jhuapl.edu/Mission/The-Path-to-Pluto/NH_Obs_Playbook_LORRI-MVIC.pdf

 

* - było znacznie więcej zdjęć wykonanych, PDF zawiera znikomąich część

 

 

 

 

oraz nałożoną na obraz Plutona mozaikę jakąmiała wykonać sonda

http://www.unmannedspaceflight.com/index.php?showtopic=7986&st=255&p=223329&&do=findComment&comment=223329

 

i zrobiłem takie oto połączenie :)

 

pluto-mozaika.jpg

 

 

To co wczoraj pokazano to prawdopodobnie region nr. 12.

Następnie powinni pokazaćregiony 8, 9 i po 20 lipca 3, 4, 7, 13 a do końca listopada następne z mozaiki.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ciekawe te super zbliżenie na Plutona które wczoraj zaprezentowano było "zaledwie" w rozdzielczości 0.386 km/px wykonano wówczas (tj. 14 lipca 2015 od 10:10 do 10:22 UTC) 15 takich zdjęć lecz co powiecie na 130 zdjęć rodzielczości 0.12 km/pix lub .... uwaga ! 60 zdjęć rozdzielczości 0.076 km/pix !!!

 

W głowie mi się nie mieści co one ukażą. :Cheers:

 

Mogę zrobić symulację jaki wycinek zobaczymy na tych zdjęciach ;)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę zrobić symulację jaki wycinek zobaczymy na tych zdjęciach ;)

 

Proszę bardzo.

na czerwono rozdzielczość 0.076 km/pix, czyli ta maksymalna jaką uzyskano

 

nh-plutosurface.jpg

 

 

jedyne czego nie wiem to jakie rejony Plutona sfotografowano w tej mega rozdzielczości.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jedyne czego nie wiem to jakie rejony Plutona sfotografowano w tej mega rozdzielczości.

 

Został tak sfotografowany jeden "pasek" przez środek planety z północy na południe. Było nawet to zwizualizowane gdzieś w tym wątku, ale nie mogę znaleźć.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, chodzi o coś innego. Wydaje mi się że powód jest prozaiczny, a chodzi tu o... czas.

 

Zrobienie tych 130 zdjęć zajęło sondzie 10 minut. Żeby pokryć całą tarczę w takiej rozdzielczości, potrzeba by było 130x130 klatek, czyli 16900 klatek. Z prostej proporcji wynika że zajęłoby to... ponad 21 godzin :)
A przecież sonda musi zmieniać kierunek ruchu, korygować go itd, a to nie dzieje się niestety w zerowym czasie. Nie wiem nawet, czy sonda nie zatrzymywała swojego ruchu obrotowego przed każdą klatką.

Zobacz na filmik który pokazuje ruchy sondy podczas przelotu- ten "skan" jednego paska widać w 2:25.

 

Edytowane przez Krawat
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.