Skocz do zawartości

NASA szykuje wyprawę do Plutona!


Jacek Michalski

Rekomendowane odpowiedzi

jestem trochę zawiedziony.

w środku jest absolutna czerń, ani śladu ciemnej półkuli :)

To dlatego, że ekspozycja była nastawiona na atmosferę, a nie na nieoświetloną półkulę. Przecież zespół New Horizons zapowiadał, że te zdjęcia (nieoświetlonej półkuli) będą:

1. dopiero w pażdzierniku lub później

2. zestackowane z wielu, wielu zdjęć

 

To jest "pierwsze spojrzenie". Dopiero 5% danych zostało pobrane z sondy, w dodatku skompresowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak myślicie - czy nowe "rewelacje" z New Horizons, mogą w jakiś sposób wzmocnić argumenty przeciwników degradacji Plutona do planety karłowatej?

 

Nie widzę żadnego związku między jednym a drugim. O degradacji Plutona zadecydowała IAU na podstawie formalnej definicji planety, która musi spełniać jasno określone 3 warunki. Pluton jednego z nich nie spełnia, i misja New Horizons w żaden sposób tego nie zmieniła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnia się, że skroplony lub zeszroniony, prawie zestalony azot delikatnie przykrywa kratery na twardszym, zapewne metanowo-azotowo-dwutlenkowowęglowym podłożu?!

Ale najciekawsze teraz wydają mi się te szpiczaste góry. Czym one różnią się od ich otoczenia że takie inne wyrastają?

Na Ziemi na Antarktydzie czy w Arktyce nie mamy raczej analogii takiego zjawiska. :-/

 

Ciekawe może być porównanie wielkości kraterów na Łysym i na Plutonie. Przypominam, że Księżyc jest większy więc kratery podobne w skali tarczy są nieco większe.

 

W zasadzie ilość i rozmiar kraterów pokazują nam jak stare, niezatarte wydarzenia impaktowe mamy szansę zobaczyć. Na Ziemi prawie wcale / tylko bardzo niedawne (sprzed zaledwie kilkudziesięciu milionów lat) :)

 

Pozdrawiam.

ksvspl.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie dane było (będzie) nam zobaczyć drugiej połowy Plutona w lepszej jakości niż ta...

 

lor_0298893474_0x630_sci_1b.png

2015-07-11 04:05:55 UTC

 

 

gdyż wydaje się bardzo interesująca, chyba ciekawsza niż ta nad którą sonda przeleciała 14 lipca

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polska, obszerna relacja o Plutonie - co prawda dziennikarska ale na dość poważnym portalu - nie Fakt.pl :)

 

http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114881,18425306,lodowce-z-azotu-niezwykla-geologia-i-mglista-atmosfera-nowe.html

 

Pozdrawiam

wow.jpg

Edytowane przez ekolog
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda że nie dane było (będzie) nam zobaczyć drugiej połowy Plutona w lepszej jakości niż ta...

(...)

gdyż wydaje się bardzo interesująca, chyba ciekawsza niż ta nad którą sonda przeleciała 14 lipca

 

Pozwolę sobie się nie zgodzić ;) naukowcy specjalnie wybrali tą półkulę już na długo przed przelotem, gdyż była bardziej kontrastowa. A co za tym idzie, mamy informacje o różnych obszarach na Plutonie, co będzie kluczowe dla poznania mechanizmów rządzących planetą. Gdyby wybrali drugą półkulę, nie zobaczylibyśmy płynących lodów w Sercu. Nie ma co narzekać- jest super :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pozwolę sobie się nie zgodzić ;) naukowcy specjalnie wybrali tą półkulę już na długo przed przelotem, gdyż była bardziej kontrastowa. A co za tym idzie, mamy informacje o różnych obszarach na Plutonie, co będzie kluczowe dla poznania mechanizmów rządzących planetą. Gdyby wybrali drugą półkulę, nie zobaczylibyśmy płynących lodów w Sercu. Nie ma co narzekać- jest super :)

 

Tak, wiem, że wybrano półkulę bardziej kontrastową. Ja bym z chęcią ujrzał te twory w wysokiej rozdzielczości..

lor_0298893474_0x630_sci_1bc.png

 

Mimo to jestem i tak zachwycony powierzchnią Plutona i Charona. Już nie mogę doczekać się FITSów !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem filmik o skoku 1 godzina, animacja w Celestii. Jako początek ustawiłem godzinę ze zdjęcia które wyżej zamieściłem (tej półkuli nieobfotografowanej)

 

Niebieska strzałka Z wskazuje północny biegun Plutona, a czerwony X południk zero

 

 

 

jeszcze GIF w lepszej jakości (skala szarości) !UWAGA ! plik 5.13 MB

New Horizons mission to Pluto-Charon GIF.gif

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pluton okazał się być bardzo ciekawym, nie monotonnym światem, kolejnym krokiem który pozwoli nam dowiedzieć się więcej o Plutonie powinna być sonda wyposażona we własny napęd i lądownik, która wejdzie na orbitę Plutona. Dzięki napędowi lot do Plutona trwałby krócej, odpadałaby konieczność korzystania z asyst grawitacyjnych itd. Może napędem takiej sondy powinien zostać silnik jonowy, tak jak w sondzie Deep Space 1? Taka sonda zbadałaby dokładnie Plutona i okolice, lądownik zebrałby interesujące dane. Byłaby to bardzo ciekawa i pełna wyzwań misja. ^_^

 

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pluton okazał się być bardzo ciekawym, nie monotonnym światem, kolejnym krokiem który pozwoli nam dowiedzieć się więcej o Plutonie powinna być sonda wyposażona we własny napęd i lądownik, która wejdzie na orbitę Plutona. Dzięki napędowi lot do Plutona trwałby krócej, odpadałaby konieczność korzystania z asyst grawitacyjnych itd. Może napędem takiej sondy powinien zostać silnik jonowy, tak jak w sondzie Deep Space 1? Taka sonda zbadałaby dokładnie Plutona i okolice, lądownik zebrałby interesujące dane. Byłaby to bardzo ciekawa i pełna wyzwań misja. ^_^

 

Niestety ale ten design z silnikiem jonowym nie trzyma się kupy ;) a powody dla których robiliśmy tylko przelot, były w tym wątku wałkowane wielokrotnie.

Za naszego życia na 99% nie będzie ani orbitera Plutona, ani tym bardziej lądownika.

Edytowane przez Krawat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety ale ten design z silnikiem jonowym nie trzyma się kupy ;)

Według Wiki, był on najwydajniejszym z silników używanych na rok 2003 w przestrzeni kosmicznej, około dziesięć razy wydajniejszym niż powszechnie stosowane wtedy chemiczne silniki rakietowe.

Radzę poczytać sobie o misji Deep Space 1.

a powody dla których robiliśmy tylko przelot, były w tym wątku wałkowane wielokrotnie.

Ale ja go jeszcze nie wałkowałem. Gdybym miał lecieć na obiekt który może być tylko nudną mieszaniną lodu i skał, też zdecydowałbym się na jednorazowy przelot i sondę która dostarczy jak najwięcej danych, jak najmniejszym kosztem. Teraz już wiemy, że Pluton jest wart dokładniejszego zbadania, tak samo jak jego najbliższe okolice, czyli księżyc Charon itd.

nie mam pojęcia

Nie zaprzeczę.

Za naszego życia na 99% nie będzie ani orbitera Plutona, ani tym bardziej lądownika.

A ja uważam, że szanse na taką misję są dużo większe, gdyż Pluton pokazał, że nie jest nudną kupą lodu i skał.

Edytowane przez Teleskop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.