Skocz do zawartości

NASA szykuje wyprawę do Plutona!


Jacek Michalski

Rekomendowane odpowiedzi

Pluton został planetą, bo wtedy jeszcze nie znano pasa Kuipera, po prostu odkrywca robił zdjęcia nieba w odstępie kilku dni i zauważył, że jakaś gwiazdka zmienia położenie. Nie znał jego masy, wielkości, nachylenia orbity czy Charona. Gdyby Plutona teraz odkryto, nie został by planetą.

tak mi się przynajmniej wydaje :)

 

ale Pluton raczej zostanie planetą, bo nie będą robić zamieszania

Zamieszanie to właśnie jest tera jak niewiadomo co to jest planeta a co nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pluton ma być planetą to dlaczego nie większa o 1/4 od Plutona Xena (2003 UB313), która zresztą też ma księżyc. Mi się jednak wydaje, że system Pluton-Charon to śmieć obiektu pasa Kuipera, a Pluton nie powinien nazywać się "planetą", może New Horizons ostatecznie tego dowiedzie i za ok. 10 lat MUA zdyskfalifikuje Plutona. Fakt, że większość ludzi utrwaliło sobie, że jest 9 planet i zmiana tego mogłaby wprowadzić dodatkowe zamieszanie, ale wg mnie hmmm jeśli Pluton znajduje się popierwsze tak daleko od słońca, porusza się po bardzo wydłużonej orbicie eliptycznej mocno nachylonej do płaszczyzny ekliptyki, a za nim jest wiele podobnych do niego obiektów to znaczy że nie jest on niczym wyróżniającym się śmieciem na peryferiach układu słonecznego. :szczerbaty:

 

bo Xena miala pecha ;) ....Pluton juz zaczol swoja planetowa historie... to co ze jest mniejszy :) Ci co sa w temacie beda wiedziec na czym to wszystko polega ..nie widze sensu robic zamieszania o przydzial dla Plutona :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba wiem jak odróżnić planetę od reszty. Planeta to kulka, a reszta to kartofle. Jak się okaże, że Pluton jest bardziej kartoflany niż kulisty, to powinien zostać zdyskwalifikowany. Teraz trzeba by to tylko ubrać w jakieś napuszone słowa i definicja gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie, Pluton był i pozostanie planetą Układu Słonecznego, niezależnie od doczesnych pomysłów oraz aktualnych trendów w dziedzinie "astropisarstwa". Usilne starania nakierowane ku spłycaniu tego tematu, mają swe źródło w nadmiernym nasyceniu aktualnej wiedzy odkryciami pozornymi, które noszą znamiona odkryć ważniejszych, niż powinniśmy je za takie uywaźać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 miesiące temu...
  • 8 lat później...

Strasznie jestem ciekaw zdjęć zdjęć Plutona i Charona :) Ostatnia planeta Układu Słonecznego w czasach gdy najbardziej chłonąłem wiedzę a nigdy nie mieliśmy sensownych widoków powierzchni, zawsze jakaś niewyraźna plama albo wizja artystyczna...

Ciekawe też, co dalej. Misja ma trwać do 2038 roku kiedy sonda osiągnie 100 Jednostek Astronomicznych...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

dzisiejsza wiadomość że jakoby mają pojawić się nowe zdjęcia plutona (odległość 1,4 AU więc ciągle bardzo daleko) przypomniała mi takie pytanie na stackexchange:

 

"Dlaczego na zdjęciach Plutona robionych przez Hubbla widać czarny obszar?"

 

plu.jpg

 

odpowiedź żartownisia :)

 

"Być może sie mylę, ale chyba po prostu Pluton przez ostatnie 8 lat zaczął oczyszczać swoją najbliższą okolicę żeby odzyskać utracony status planety. Wolno mu to idzie ale jakiś postęp widać!"

 

a wy, drodzy forumowicze, wiecie dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestaw dwóch fotek? Pewnie na zdjęciu gdzie mamy mniejsze księżyce, Pluton i Charon były tak prześwietlone, że zlały się w jedną plamę światła. Dlatego potrzebne było dla nich osobne zdjęcie.

tak, oczywiście chodziło o zniwelowanie olbrzymiej różnicy w jasności tych obiektów.

 

natomiast techniką jaką zastosowano być może był też koronograf, bo na "normalnych" zdjęciach blask plutona rozciąga się jakoś inaczej

p1.jpg

 

no i czarny pasek zawsze wygląda tak samo, jak gdyby był czymś fizycznym.

 

aczkolwiek z drugiej strony, oni tam stosują jakieś ciekawe przetwarzanie obrazu... te ciemne smugi w odblaskach nie moga być przecież prawdziwe?

p3.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aczkolwiek z drugiej strony, oni tam stosują jakieś ciekawe przetwarzanie obrazu... te ciemne smugi w odblaskach nie moga być przecież prawdziwe?

Oni chyba stosują taką technikę, że robią dwa zdjęcia dość oddalone czasowo i odejmują je od siebie. Wtedy blask Plutona jest wygaszany i uwidaczniają się te słaby księżyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, oczywiście chodziło o zniwelowanie olbrzymiej różnicy w jasności tych obiektów.

 

natomiast techniką jaką zastosowano być może był też koronograf, bo na "normalnych" zdjęciach blask plutona rozciąga się jakoś inaczej

attachicon.gifp1.jpg

 

no i czarny pasek zawsze wygląda tak samo, jak gdyby był czymś fizycznym.

 

aczkolwiek z drugiej strony, oni tam stosują jakieś ciekawe przetwarzanie obrazu... te ciemne smugi w odblaskach nie moga być przecież prawdziwe?

attachicon.gifp3.jpg

Ewidentny fotomontaż.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dzisiaj mija 109 rocznica urodzin Clyde'a Tombaugh. Z tej okazji opublikowano pierwsze zdjęcie Plutona i Charona zrobione ponad tydzień temu:

 

15-018_0.jpg

 

http://www.nasa.gov/press/2015/february/nasa-spacecraft-returns-new-images-of-pluto-en-route-to-historic-encounter/#.VNKOixI8F-d

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.