Skocz do zawartości

Antares - Zakrycie - Live z Łodzi


Pawel_Maksym

Rekomendowane odpowiedzi

Już dzisiaj zakrycie Antaresa przez Księżyc.

Tradycyjnie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi we współpracy z portalem Astronomiia.pl będzie transmitować zjawisko w internecie.

Transmisja zostanie przeprowadzona za pomocą kamery CCD i refraktora Zeiss 100/1000.Zapraszamy już ok. 21.30 - http://www.live.astronomia.pl

 

Oczywiście obraz teleskopu trafi do internetu tylko przy dobrej pogodzie.

Cały czas pod ww. adresem można obserwować widok Łodzi z dachu Obserwatorium. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze! Zapraszam w imieniu Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi i portalu astronomia.pl

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj wątpie, żeby coś z tego wyszło... W Lublinie leje przez cały dzień i myśle, że nigdzie w Polsce nie jest lepiej :( No ale miejmy nadzieje bo cuda się zdarzają :notworthy:

 

P.S. Fajna sprawa z tym obserwowaniem na żywo, tylko kurcze szkoda, że mam 1klatke/sekunde :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie dobrze, dzwoniłem na lotnisko i mam już telegramy

 

dla Warszawy: EPWA 261930Z 06008KT 9999 BKN016 09/06 Q1016 NOSIG

 

>> Widoczność pozioma doskonała powyżej 10 km, trochę poprzerywanego zachmurzenia z podstawą ok. 480 metrów (pewnie zanikające dzienne Cu)

, NOSIG czyli bez znaczących zmian w ciągu kilku godzin

 

Poznania: EPPO 261930Z 08005KT CAVOK 10/M01 Q1017

 

>> Tu jest jeszcze lepiej CAVOK - Cloud and Visibility OK ( widzialność 10km i więcej, brak zachmurzenia poniżej 1500 metrów, brak chmur burzowych Cb i brak jakichkolwiek opadów w tym mgieł)

 

Wrocławia: EPWR 261930Z 21002KT CAVOK 08/02 Q1016

 

>> Wrocław to samo co Poznań :-)

 

i Łodzi: EPLL 261930Z 11006KT 8000 FEW200 10/07 Q1016

 

>> Pawle możesz mieć ograniczenie widzialności (ale na szczęście poziomej do 8 mil i nieliczne chmurki na 6 kilometrach

 

Pozdrawiam wszystkich i życzę udanej obserwacji, zaraz sam wyciągam sprzęt i idę szukać sygnałów czasu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odkryciem nie było problemu. Czas 1:12:33. Antares zmaterializował się zza Księzyca.

Zakrycia nie udało mi się zaobserować. Choć Księzyc obserwowałem już od jakiegoś 1st nad horyzontem to refrakcja atmosferyczna, powodowała,że był bardzo blady, tym bardziej nie było widać Antaresa. Choć zerkaniem od czasu do czasu dostrzegałem jakas gwiazdkę. Być może własnie niego. Ale kiedy zniknęła nie mam pojęcia.

 

pzodr

th

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Poznaniu szczęście także dopisało. Wprawdzie sam moment zakrycia chyba się nie nagrał. Kamera sygnalizowała zabrudzenie głowicy ale odkrycie prawie idealnie (mogła być lepsza ostrość) Gwiazda pojawiała się "stopniowo" przez ponad 4 sekundy od godziny 23:11:45,24UT widać na nagraniu "mgiełkę" o godzinie 23:11:49,44UT Antares zaczyna wyraźnie wychodzić z za ciemnej tarczy Księżyca o 23:11:49,46UT świeci w pełnej krasie. Przed samym zakryciem wdrapaliśmy się z Małkiem na dach domu aby zobaczyć wschód Księżyca. Później obserwowaliśmy z tarasu. Na zdjęciach Księżyc nad dachami Poznania, Małek obserwuje odkrycie wizualnie ETX-em i raz jeszcze stanowisko pracy.

P1040006.JPG

P1040013.JPG

P1040020.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i po Antaresie :Salut: . Najpierw z tatą pojechałem na pole. Wschód Księżyca nawet ładny.Szkoda tylko, że widoczność nie była tak dobra jak w niedzielę. Samego zakrycia nie było szans dostrzec, ale gwiazde widzialem (właściwie to tylko teoretycznie) przez chwile na ok 3 minuty przed kontaktem.

Później szybko do domu. Sprzecik na dach i poczekać na odkrycie. Wszystko się udało jak trzeba, szkoda tylko, że wsadziłem na duży okularek i nie widziałem samego pięknie odkrycia (patrzyłem soligorem 15mm), ale liczy się fakt że widziałem kontakt. Zaraz potem załadowałem 6,5mm i to był dopiero widok :D .

Jakąś fotkę zapodam, ale najpierw muszę się troche nimi pobawic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie wszedłem do domu z nocnej zmiany w pracy.

Miło mi było, jak zwykle zresztą, że mogłem wraz z moim dyrektorem Mieczysławem Borkowskim zrealizować transmisję - odkrycie obserwowało ponad 200 osób.

Widać było ponoć ładnie - ja nie wiem bo sterczałem przy telepie.

Mam oczywiście wideo i jest wyśmienite. Dla mnie było to pierwsze odkrycie gwiazdy 1 mag od roku 1998 kiedy to zakończyła się seria z Aldebaranem.

Idę spać

Paweł Maksym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazalibyscie jakies klatki z tych obserwacji...

 

Prosisz masz. Udało się uratować nagranie z momentu zakrycia. Film z zakryciem i odkryciem Antaresa w dziale download. Tutaj trzy fotki

 

1. Tuż przed odkryciem składnika A. Na oryginalnym nagraniu widać składnik B

2. Składnik A zaczyna się wyłaniać z za ciemnej tarczy Księżyca

3. Antares tuż po odkryciu

antares_odkrycie1.JPG

antares_odkrycie2.JPG

antares_odkrycie3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne,dzieki!!

 

Wiesz,nigdy nie probowalem kierowac teleskopu na Antaresa(z wyjatkiem malej lunetki,dawno dawno temu),nie mialem nadziei na rozdzielenie jego skladnikow,to ze wzgledu na jego wysokosc nad horyzontem.Teraz to sie musi zmienic;)

 

Obawiam się, że rozdzielenie Antaresa najlepiej zaobserwować właśnie metodą zakryciową. Przy okazji fotka z momentu zakrycia bo chyba mało kto widział zakrycie. Akurat udało się uratować tę częśc filmu tuż przed zakryciem ale fotki są mocno przepalone, a chyba mało kto uwierzy, że były robione przez drzewo. Miesiąc później i liście skutecznie uniemożliwiły by obserwacje na tej wysokości.

antares_zakrycie.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.