Jump to content

Antares - Zakrycie - Live z Łodzi


 Share

Recommended Posts

Już dzisiaj zakrycie Antaresa przez Księżyc.

Tradycyjnie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne im. Arego Sternfelda w Łodzi we współpracy z portalem Astronomiia.pl będzie transmitować zjawisko w internecie.

Transmisja zostanie przeprowadzona za pomocą kamery CCD i refraktora Zeiss 100/1000.Zapraszamy już ok. 21.30 - http://www.live.astronomia.pl

 

Oczywiście obraz teleskopu trafi do internetu tylko przy dobrej pogodzie.

Cały czas pod ww. adresem można obserwować widok Łodzi z dachu Obserwatorium. Miejmy nadzieję, że pogoda dopisze! Zapraszam w imieniu Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego w Łodzi i portalu astronomia.pl

 

Pozdrawiam

Paweł Maksym

Link to comment
Share on other sites

Oj wątpie, żeby coś z tego wyszło... W Lublinie leje przez cały dzień i myśle, że nigdzie w Polsce nie jest lepiej :( No ale miejmy nadzieje bo cuda się zdarzają :notworthy:

 

P.S. Fajna sprawa z tym obserwowaniem na żywo, tylko kurcze szkoda, że mam 1klatke/sekunde :szczerbaty:

Link to comment
Share on other sites

Będzie dobrze, dzwoniłem na lotnisko i mam już telegramy

 

dla Warszawy: EPWA 261930Z 06008KT 9999 BKN016 09/06 Q1016 NOSIG

 

>> Widoczność pozioma doskonała powyżej 10 km, trochę poprzerywanego zachmurzenia z podstawą ok. 480 metrów (pewnie zanikające dzienne Cu)

, NOSIG czyli bez znaczących zmian w ciągu kilku godzin

 

Poznania: EPPO 261930Z 08005KT CAVOK 10/M01 Q1017

 

>> Tu jest jeszcze lepiej CAVOK - Cloud and Visibility OK ( widzialność 10km i więcej, brak zachmurzenia poniżej 1500 metrów, brak chmur burzowych Cb i brak jakichkolwiek opadów w tym mgieł)

 

Wrocławia: EPWR 261930Z 21002KT CAVOK 08/02 Q1016

 

>> Wrocław to samo co Poznań :-)

 

i Łodzi: EPLL 261930Z 11006KT 8000 FEW200 10/07 Q1016

 

>> Pawle możesz mieć ograniczenie widzialności (ale na szczęście poziomej do 8 mil i nieliczne chmurki na 6 kilometrach

 

Pozdrawiam wszystkich i życzę udanej obserwacji, zaraz sam wyciągam sprzęt i idę szukać sygnałów czasu

Link to comment
Share on other sites

Z odkryciem nie było problemu. Czas 1:12:33. Antares zmaterializował się zza Księzyca.

Zakrycia nie udało mi się zaobserować. Choć Księzyc obserwowałem już od jakiegoś 1st nad horyzontem to refrakcja atmosferyczna, powodowała,że był bardzo blady, tym bardziej nie było widać Antaresa. Choć zerkaniem od czasu do czasu dostrzegałem jakas gwiazdkę. Być może własnie niego. Ale kiedy zniknęła nie mam pojęcia.

 

pzodr

th

Link to comment
Share on other sites

W Poznaniu szczęście także dopisało. Wprawdzie sam moment zakrycia chyba się nie nagrał. Kamera sygnalizowała zabrudzenie głowicy ale odkrycie prawie idealnie (mogła być lepsza ostrość) Gwiazda pojawiała się "stopniowo" przez ponad 4 sekundy od godziny 23:11:45,24UT widać na nagraniu "mgiełkę" o godzinie 23:11:49,44UT Antares zaczyna wyraźnie wychodzić z za ciemnej tarczy Księżyca o 23:11:49,46UT świeci w pełnej krasie. Przed samym zakryciem wdrapaliśmy się z Małkiem na dach domu aby zobaczyć wschód Księżyca. Później obserwowaliśmy z tarasu. Na zdjęciach Księżyc nad dachami Poznania, Małek obserwuje odkrycie wizualnie ETX-em i raz jeszcze stanowisko pracy.

P1040006.JPG

P1040013.JPG

P1040020.JPG

Link to comment
Share on other sites

No i po Antaresie :Salut: . Najpierw z tatą pojechałem na pole. Wschód Księżyca nawet ładny.Szkoda tylko, że widoczność nie była tak dobra jak w niedzielę. Samego zakrycia nie było szans dostrzec, ale gwiazde widzialem (właściwie to tylko teoretycznie) przez chwile na ok 3 minuty przed kontaktem.

Później szybko do domu. Sprzecik na dach i poczekać na odkrycie. Wszystko się udało jak trzeba, szkoda tylko, że wsadziłem na duży okularek i nie widziałem samego pięknie odkrycia (patrzyłem soligorem 15mm), ale liczy się fakt że widziałem kontakt. Zaraz potem załadowałem 6,5mm i to był dopiero widok :D .

Jakąś fotkę zapodam, ale najpierw muszę się troche nimi pobawic.

Link to comment
Share on other sites

Właśnie wszedłem do domu z nocnej zmiany w pracy.

Miło mi było, jak zwykle zresztą, że mogłem wraz z moim dyrektorem Mieczysławem Borkowskim zrealizować transmisję - odkrycie obserwowało ponad 200 osób.

Widać było ponoć ładnie - ja nie wiem bo sterczałem przy telepie.

Mam oczywiście wideo i jest wyśmienite. Dla mnie było to pierwsze odkrycie gwiazdy 1 mag od roku 1998 kiedy to zakończyła się seria z Aldebaranem.

Idę spać

Paweł Maksym

Link to comment
Share on other sites

Pokazalibyscie jakies klatki z tych obserwacji...

 

Prosisz masz. Udało się uratować nagranie z momentu zakrycia. Film z zakryciem i odkryciem Antaresa w dziale download. Tutaj trzy fotki

 

1. Tuż przed odkryciem składnika A. Na oryginalnym nagraniu widać składnik B

2. Składnik A zaczyna się wyłaniać z za ciemnej tarczy Księżyca

3. Antares tuż po odkryciu

antares_odkrycie1.JPG

antares_odkrycie2.JPG

antares_odkrycie3.JPG

Link to comment
Share on other sites

Fajne,dzieki!!

 

Wiesz,nigdy nie probowalem kierowac teleskopu na Antaresa(z wyjatkiem malej lunetki,dawno dawno temu),nie mialem nadziei na rozdzielenie jego skladnikow,to ze wzgledu na jego wysokosc nad horyzontem.Teraz to sie musi zmienic;)

 

Dzieki!

Link to comment
Share on other sites

Fajne,dzieki!!

 

Wiesz,nigdy nie probowalem kierowac teleskopu na Antaresa(z wyjatkiem malej lunetki,dawno dawno temu),nie mialem nadziei na rozdzielenie jego skladnikow,to ze wzgledu na jego wysokosc nad horyzontem.Teraz to sie musi zmienic;)

 

Obawiam się, że rozdzielenie Antaresa najlepiej zaobserwować właśnie metodą zakryciową. Przy okazji fotka z momentu zakrycia bo chyba mało kto widział zakrycie. Akurat udało się uratować tę częśc filmu tuż przed zakryciem ale fotki są mocno przepalone, a chyba mało kto uwierzy, że były robione przez drzewo. Miesiąc później i liście skutecznie uniemożliwiły by obserwacje na tej wysokości.

antares_zakrycie.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.