Skocz do zawartości

MEADE LX 90 8"


mariusz

Rekomendowane odpowiedzi

witam

temat zapoczątkowałem na teleskopy.pl ...a mianowicie w maju brat kumpla wraca z USA no  i obiecał że przywiezie teleskop !! na początek pomyślałem.......... LX 200 10 " (ale trochę drogo jak na mnie), potem LX 90 .....a teraz myśle o LXD 55 6" refraktor lub nawet 5" (wiadomo kasa) mam już ETXa 90 (w wersji naziemnej   :D ), kolega Janusz.P dorabia właśnie przeciwwagę do niego i mam chrapkę na coś o wiekszych możliwościach niż ETX 90. mam nadzieje że przeczytam wiele ciekawych opinii  ;D ;D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najpierw się dowiesz, że LXD-55 to szajs bo uchwyt od montażu pęka na mrozie. Jak masz kasę to bierz LX-90 albo lepiej LX-200 8" jak kasy masz więcej. Narazie na tyle potem zobaczymy jak się temat bedzie rozkręcał. Nieźle Cię kolego prześladuję co? Uważaj bo zacznę Ci się śnić po nocach:-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Mirek ma pełną rację, montaż LXD-55 do takiego teleskopu to kompletne nieporozumienie, minimum sztywnosci i satysfakcji z obserwacji to LX-90.

Jak już chcesz refraktor to Celestron 150 na EQ-5 lub Identyczna "Kanadyjska"Synta   :):D ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przesladujesz mnie  ;D , żona mnie przesladuje  ;D ;) twierdzi że mi odbilo ( ale to szerszy temat  :-/ ) ktoś na formu ma 6" refraktor ....ciekaw jestem jak wypada w porównanie z 8" cassegrainem ??,

a tak swoją drogą to mam niezły mętlik w głowie .......

przyjazd kumpla w maju zmusza mnie do pośpiechu w pojęciu decyzji .....na allegro widziałem ogłoszenie o LX 50 8" za 5500 zł, aukcja się zakończyła (nie sprzedano) , ale kontakt mam....... ciekawe co to ??

 

pozdrawiam wszystkich  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak nawiasem czy kiedykolwiek widziałeś na oczy np. Meade SCT 10" lub ten refraktor 150mm? Pytam bo nie wiem czy zdajesz sobie sprawę, że to sporych gabarytów sprzęty. Jeśli będziesz musiał z tym jeździć poza miasto to potrzebujesz spory bagażnik i trochę krzepy. Dla mnie optimum to jest 8" lub refraktor taki jaki kupił El Capitano czyli 120.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz ja widzę, że do maja to my nie dojdziemy do porozumienia. Napisz może czego oczekujesz od sprzętu, który chcesz kupić, a my spróbujemy Ci pomóc. Bo na razie to skaczemy od LX-200 10" do  5" lunety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok

przepraszam za chaos

oczekuję jak wszyscy.... jak najwiecej za jak najmniej  ;D ;D

LX 200 10" odpada (cena)

są LX 90, LX50 i LX10 do kupienia ........

no i ta lupa 5".... bo 6" to armata......

a tak całkiem na marginesie........ Mirku co myślisz o 5" refraktorze MEADEa ?? jak pisałem cena (700 $) jest zachecająca i jak się ma do Tal 100RS lub  RT1000 ??  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mariusz tak naprawdę to co byś nie kupił to i tak będziesz Dżony, bo masz okazję mieć sprzęt po cenie amerykańskiej, a nie europejskiej. Refraktor 5" występuje w dwóch odmianach AR-5 i AR-5EC  Pierwszy ma GO TO czyli automatyczną lokalizację obiektów drugi nie ma.

 

RT-1000 i Tał-100RS to jednak 4" czyli ciężko to porównać. Jeżeli sama rura tej 5" lunety Meade jest zbliżona wielkością do Synty 120 to zastosowany montaż powinien to uciągnąc ale na granicy. Nogi  (statyw) to lepiej niech brat kolegi da jakiemuś murzynowi aby ten sprzedał sobie i miał na piwo, a ty unikniesz denerwowania się no i będzie mniej sprzętu do wiezienia. Teraz krótko uważam, że 5" luneta jest najbardziej kompromisowym rozwiązaniem mającym wyśmienity stosunek cena/mobilność/możliwości obserwacyjne.

Mając jednak taką okazję jak możliwość zakupu w USA kupił bym najdroższy instrument na jaki Cię stać. Na takiej transakcji nie możesz stracić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Przepraszam, że się podłączam w środku, ale...

 

Jestem początkującym miłośnikiem obserwacji astronomicznych. Myślę jak każdy początkujący o posiadaniu jakiegoś instrumentu (lornetkę już mam).

 

Na razie złych opinii nie słyszałem o TAŁach 100RS. Prawdopodobnie będę miał możliwość przywiezienia czegoś małego (gabarytami   :) ) z USA. Na początek nie chciałbym wydawać dużo pieniędzy (dużo to jest > 1500 zł) na wypadek jakby się okazało, że się znudzę, instrument nie spełnia pokładanych oczekiwań itd.

 

Czy warto myśleć o Celestron 80mm f/5 Wide View (http://www.optcorp.com/cart/ProductDetail.asp?PR_ProductID=1425)? W USA mają go za około 200 $ bez montażu. Czy rzeczywiście takie cudo pasuje na zwykły statyw fotograficzny?

 

Jak ma się jakość (wiem, że to nie 100 mm) wykonania takiego Celestrona w porównaniu z TAŁem 100RS (wszyscy piszą, że TAŁ jest super wykonany - brak plastiku itd.)? Czy takie Celestron jest lepszy od dostępnych w tej cenie w kraju przyrządów (chyba jest tańszy bo można umocowaćgo na statywie fotograficznym)?

 

Jeżeli kupować coś w Polsce to co nadaje się dla początkującego amatora, którego nie stać na wpadkę z słabym sprzętem?

 

PS Na pewno za jakiś czas będę chciał wykonywać zdjęcia, muszę myśleć sprzęcie nie odcinającym mi tej drogi.

 

Pozdrawiam,

Wojciech Skowroński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czesc

zdjec to nim nie porobisz......

ale za 200 $ to bierz w ciemno  ;D

napewno cos poogladasz (sasiadki??)

a tak na serio to kupujac taki sprzet masz perspektywe ze jak Ci astronomia przejdzie to tylko 200$ i można zawsze przez okno powygladać.

 

a może lepiej lornetkę ??

 

pozdrawiam M

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w Jachrance ktoś miał tą krótką lunetę Celestrona . Może się odezwie. Ja odnoszę wrażenie, że ta luneta jest bardziej do obserwacji dziennych niż astronomicznych. Nie patrzałem przez nią ale to f/5 sugeruje, że aberracja chromatyczna może być bardzo duża. Jednym ona przeszkadza innym nie to już kwestia gustu. W Polsce w Himpolu ta luneta stoi bodaj 1300zł (jeżeli się mylę to mnie poprawcie) więc jak ty ją kupisz za 200USD to zawsze znajdzie się chętny na odkupienie w tej cenie.

 

Tak jak napisał Janusz zdjęcia Księżyca można tym robić ale raczej nic więcej.

 

Jeżeli chodzi o statyw to najlepszy był by geodezyjny masywny tak aby się wszystko nie trzęsło jak osika. Montaż paralaktyczny to już zupełnie inna bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Moje konkretniejsze pytania:

 

1. W himpol.pl nie ma tego sprzętu (jest 102 mm za 1650 zł - w USA 1300 zł).

 

2. Czy biroąc pod uwagę punkt 1 warto kupować 80 mm za granicą bez gwarancji? Tego się boję - popsuty sprzęt przywieziony zagranicy to same problemy .

 

3. Co mogę nim poobserować (poza ptakami i sąsiadkami)? Da się zobaczyć choć obrysy najlepiej widocznych planet? Jak widać mgławice, galaktyki - jak kropi na niebie czy jakoś lepiej? W życiu nie obserwowałem niczym poza lornetką.

 

4. Może się orientujecie - czy trzeba dokupić jakiś specjalny "okular" aby podłączyć to do CANONa?

 

5. Recenzji nie znalazłe - możesz podać bliższe namiary jak ją odszukać?

 

Pozdrawiam i bardzo dziękuję,

Wojciech Skowroński.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

Nie znalazłem ponieważ to opis (jak mniemam) produktu Synta Sky Watcher. Czy Synta to to samo co Celestron? Inna marka w Europie a inna za oceanem?

 

W recenzji jest o statywie itd., która ma być w komplecie (ten Celestron nie ma statywu w komplecie) - dlatego zdaje mi się, że to nie to samo...

 

Pozdrawiam,

Wojciech Skowroński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy to oznacza, że każdy przyrząd obserwacyjny wyposażony jest standardowo w gwint M42 niezależnie z której części świata pochodzi (zdawało mi się, ze tylko Rosyjskie np. TAŁy mają ten typ gwintu)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.