Skocz do zawartości

Obserwacje dużych mgławic w szerokim polu widzenia.


stratoglider

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Głowa Wiedźmy to ekstremalny obiekt w wizualu, widziałem ją tylko raz w RPA, gdy Orion i Erydan były ok. 50-60 stopni nad horyzontem, w lustrze 300 mm, przy minimalnym powiększeniu (Baader Asferyk 31 mm). Z Polski nie udało mi się jej zobaczyć niczym i nigdy, a próbowałem wszystkim od lornetki 10x50 począwszy na 16 calach skończywszy.

Filtry wizualne Baadera są nie najwyższych lotów, delikatnie rzecz ujmując. Spróbuj z Lumiconem albo Astronomikiem, zobaczysz różnicę. ;)

Fajny tekst. Też kiedyś myślałem, że filtry to tylko do większych apertur, aż kiedyś zobaczyłem całą Pętlę Łabędzia w achro 102/500 z OIII. To była bajka. ;)

PS najmniejszym sprzętem w jakim dostrzegłem Koński Łeb był achromat 150/750, z okularem 26 mm i h-betą Lumicona.

Edytowane przez lukost
  • Lubię 4
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lukost dzięki za to info o Głowie Wiedźmy. Teraz bardziej wiem na czym stoję. Patrzyłem specjalnie w ten region wczoraj w Wilczycach przez refr 120ED z ES 30 82 i po prostu uzupełniam wpis że nie widać... 

Co do filtrów - jeśli trafi się jakiś "lepszy pewniak" to kupię. Przynajmniej dla spróbowania.

 

14 godzin temu, bartolini napisał:

Ta ciapka koło Alnitaka, na Twoim szkicu to Flame nebula?

Nie. Flame nebula nie był widoczny przez Oczy Sowy, zarówno z filtrami jak i bez. W akapicie o Pętli Barnarda wspomniałem że jest to lekkie pojaśnienie w miejscu mgławicy podświetlającej Koński Łeb.

 

W czasie sobotnich obserwacji, zabrałem inny refraktor, ED120 zamiast L84. Jest to takie trochę oszustwo w tym wątku hehe, ale postanowiłem raz na zawsze rozprawić się z Głową Wiedźmy i z Końskim Łbem. Poza tym planowałem obserwację trzech małych komet więc apertura 120 mm zamiast 80 mm była na mocno moją korzyść. Warunki faktycznie były świetne. W zasadzie poznać to można nie po tym jak wyglądają mgławice emisyjne z filtrami, ale po tym jak wyglądają galaktyki i mgł refleksyjne bez filtra, w małym powiększeniu. A właśnie M81 i  M82 w pow 30 x wyglądały cudownie, chyba najlepiej, wręcz świeciły. (trzecia i czwarta galaktyka z tej grupy również były widoczne, niestety czwarta nie łapała się w jednym polu z trzema) W 75x osobno każda galaktyka była widoczna bardziej szczegółowo. Mgł Płomień, Flame wyglądał świetnie już w 30 x, ale lepiej w 75 x - załączam szkic z 75x, co ciekawe zauważyłem mgławicę refleksyjną wokół gwiazdki pod Flamem, pierwszy raz w życiu. Szkic wygląda trochę niedbale, ale patrząc na niego z daleka, wygląda całkiem sensownie, mgławica łapie swój kształt. Flame wydaje się duży, jednak widać na szkicu jaki jest "mały", w końcu to tylko około 20'. Bez problemu można tu użyć 200x z telekopem D=60 cm i to będzie najlepszy widok tej mgławicy. M78 wraz z NGC 2071 również zaliczyły u mnie życiówkę z tego sprzętu.

 

Uzupełnienie opisu obserwacje przez: ED120 z ES 30mm, 82 stopnie (pow 30x, pole 2.6 stopnia).

Koński Łeb (z filtrem H beta) - oprócz lekkiej poświaty, w końcu udało się dostrzec ciemną wnękę, która jest głową konia. Wnęka wydawała mi się w kształcie rozmytego półkola, nic więcej. Załączam szkic.  

 

Pętla Barnarda (z filtrem H beta), widoczny jest jedynie ten fragment co przez Oczy Sowy, pomimo usilnych starań, pomiędzy Riglem a Saiph nie widać. Za to ten fragment obok M78 jest widoczny całkiem nieźle, jest ogromny, trzeba "skanować" niebo ruszając teleskopem. Jego odległość od M78 wynosi zaledwie 1 stopień (w kierunku od Pasa Oriona) więc jest łatwy do odnalezienia. Idąc jeszcze dalej w lewo w góre, po Pętli Barnarda natrafia się na ciemność. Co ciekawe, refleksyjny M78, nadal był widoczny (ledwo i dużo gorzej) pomimo bardzo wąskiego filtra H beta.

 

NGC 281, Mgławica Pacman - mgławica emisyjna w Kasjopei w kształcie nieregularnego koła o średnicy 30'. Bez filtrów ledwo widoczna w mrowiu gwiazd :original:. Z filtrem UB - mocna poprawa widoku, pojawiło się charakterystyczne trójkątne wcięcie (Pacman). Obserwowałem ją pierwszy raz w życiu, będę tam częściej zaglądał. Jestem ciekaw w L84.

 

IC 2177, Mgławica Mewa, nieregularny kompleks mgławic i gromad gwiazd, głowa mewy ma kształcie nieregularnego koła o średnicy około 20', natomiast skrzydła mewy mają rozpiętość około 2 stopni. Po przeczytaniu marcowych obserwacji użytkownika @midimariusz , poczytałem więcej o tym obiekcie i postanowiłem go obadać wizualnie. W sobotę pierwszy raz w życiu patrzyłem w tamtym kierunku, niestety nie widziałem tam praktycznie żadnych śladów mgławicy. Jedynie kształt głowy może troszkę się wyłaniał. Przy następnej okazji poświęcę więcej czasu i sprawdzę dokładniej, jednak nie spodziewam się cudów.

 

CDN.

 

 

FlameJ.JPG

KL0j.JPG

Edytowane przez stratoglider
(próba usunięcia formatowania, by zapewnić jednolite tło)
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, stratoglider napisał:

@lukost dzięki za to info o Głowie Wiedźmy. Teraz bardziej wiem na czym stoję. Patrzyłem specjalnie w ten region wczoraj w Wilczycach przez refr 120ED z ES 30 82 i po prostu uzupełniam wpis że nie widać... 

Co do filtrów - jeśli trafi się jakiś "lepszy pewniak" to kupię. Przynajmniej dla spróbowania.

 

Nie. Flame nebula nie był widoczny przez Oczy Sowy, zarówno z filtrami jak i bez. W akapicie o Pętli Barnarda wspomniałem że jest to lekkie pojaśnienie w miejscu mgławicy podświetlającej Koński Łeb.

Rozumiem - pytałem bo Flame N. i NGC2023 to dość łatwe obiekty, w porównaniu z IC434.

I też nigdy IC434 nie udało mi się zobaczyć, mając Alnitaka w polu widzenia.

Pozwolę sobie wrzucić zdjęcie w h-beta, które dość dobrze pokazuje relację jasności obiektów w tym rejonie:

post-254539-0-38984100-1511573780_thumb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta mglawica IC434 jest mega trudna. Testowslem z różnymi filtrami Uhc H-Beta Oiii i nic nie pomogło

Dopiero użycie filtra H-Afla i P8079hp sprawił, że mgławica jest mega latwa widoczna w każdych warunkach, nawet złych.

To wymiar wymiar obserwacji.

 

 

 

Edytowane przez midimariusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, bartolini napisał:

Rozumiem - pytałem bo Flame N. i NGC2023 to dość łatwe obiekty, w porównaniu z IC434.

I też nigdy IC434 nie udało mi się zobaczyć, mając Alnitaka w polu widzenia.

Pozwolę sobie wrzucić zdjęcie w h-beta, które dość dobrze pokazuje relację jasności obiektów w tym rejonie:

 

To zdjęcie nie wygląda na zrobione w h-beta, tylko całkiem bez filtrów. Świadczy o tym kolor mgł flame - jest dosyć naturalny, a w h-beta wszystko miałoby tylko głęboką zieleń. Albo jest to przez jakiś szerokopasmowy filtr wizualny, gdyż całkiem bez filtrów to mgł otaczająca Koński Łeb, była by czerwona od światła h-alfa.

 

Natomiast faktycznie dobrze pokazuje relację jasności w obserwacjach wizualnych.

A z filtrem h-beta, różnice te się zacierają - to flame jest ledwo widoczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Flaytec1 napisał:

Używam zrnicy ok 2,4 

Właśnie dlatego ich nie widzisz..... Pod ciemnym niebem i gdy mentalnie @panasmaras czuwa nade mną, Fujinon FMT-SX 10x50 pokazuje mi i Amerykę i Wschodniego Veila. Z filtrami UHC widok jest bossssssski - Veil wychodzi w całości --> oba łuki + trójkąt Pickeringa

Edytowane przez Marcin_G
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2021 o 12:08, stratoglider napisał:

IC 2177, Mgławica Mewa, nieregularny kompleks mgławic i gromad gwiazd, głowa mewy ma kształcie nieregularnego koła o średnicy około 20', natomiast skrzydła mewy mają rozpiętość około 2 stopni. Po przeczytaniu marcowych obserwacji użytkownika @midimariusz , poczytałem więcej o tym obiekcie i postanowiłem go obadać wizualnie. W sobotę pierwszy raz w życiu patrzyłem w tamtym kierunku, niestety nie widziałem tam praktycznie żadnych śladów mgławicy. Jedynie kształt głowy może troszkę się wyłaniał. Przy następnej okazji poświęcę więcej czasu i sprawdzę dokładniej, jednak nie spodziewam się cudów.

 

 

Fajny wątek, też czasem lubię pomęczyć takie rozległe słabizny. Do Mewy miałem chyba ze trzy podejścia z czego jedno udane. W użyciu był achromat 120/600, okular Maxvision 28mm (pow. ok 21,5x, FOV ok 3,17 stopnia, ŹW 5,6mm), i filtr Badera UHC-S, niebo niezłe ale bez szaleństw (Bortle 4).

 

Na początku nie było nic widać, dopiero po 10-15 minutach wpatrywania się w okular przy lekkim poruszaniu tubą zacząłem dostrzegać delikatne, podłużne pojaśnienie. Obiekt był bardzo trudny, kolega z którym byłem wtedy na obserwacjach potwierdził jednak, że też coś widzi.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Amerykę i wschodniego Veila na niebie Bortle 4 widziałem w 8x42.

 

A Głowa Wiedźmy majczyła w 8":

Korzystając z dobrej przejrzystości, ponowiłem atak na Głowę Wiedźmy, IC 2118 (NGC 1909). Niestety, mój najszerszy okular to 25mm 60°, co daje jedynie 1,25° pola widzenia, więc szału nie ma. Wystartowałem od beta Eri i ustawiłem pole widzenia tak, by parka gwiazd SAO 131738 i SAO 131735 była przy lewej krawędzi. Z filtrem CLS udało mi się wyłuskać z tła pojaśnienie w centralnej i prawej części pola widzenia, które ciągnęło się ulotnie na południe aż do deklinacji gwiazdy psi Eri. Nie był to widok spektakularny, ale mgławica wyraźnie tam majaczyła. To była chyba i tak najlepsza możliwa NGC 1909 jak na moje skromne warunki sprzętowe.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.11.2021 o 20:01, Marcin_G napisał:

(...) FMT-SX 10x50 pokazuje mi i Amerykę i Wschodniego Veila. Z filtrami UHC widok jest bossssssski - Veil wychodzi w całości --> oba łuki + trójkąt Pickeringa

oba łuki + trójkąt Pickeringa w 10x - naprawdę nieźle. Dobrze że jest taka relacja, będzie bardziej wiarygodne że w 13x też widać Trójkąt Pickeringa :original: (czyli wszystkie 3 części Veila na raz).

(edit: może nie "bardziej wiarygodne", tylko że te moje obserwacje przez małe apertury i wąskie filtry - to nic niezwykłego).

 

W dniu 15.11.2021 o 13:27, Astrobonq napisał:

Do Mewy miałem chyba ze trzy podejścia z czego jedno udane. W użyciu był achromat 120/600, okular Maxvision 28mm (pow. ok 21,5x, FOV ok 3,17 stopnia, ŹW 5,6mm), i filtr Badera UHC-S, niebo niezłe ale bez szaleństw (Bortle 4).

 

Na początku nie było nic widać, dopiero po 10-15 minutach wpatrywania się w okular przy lekkim poruszaniu tubą zacząłem dostrzegać delikatne, podłużne pojaśnienie. Obiekt był bardzo trudny, kolega z którym byłem wtedy na obserwacjach potwierdził jednak, że też coś widzi.

Świetny zestaw sprzętu do takich mgławic. Ja na razie podchodziłem raz, ale nie mogę się doczekać kolejnych. Też spróbuję popatrzyć tam przez spokojne i wygodne kilkanaście minut.

 

W dniu 15.11.2021 o 14:54, polaris napisał:

 (...) A Głowa Wiedźmy majczyła w 8":

Korzystając z dobrej przejrzystości, ponowiłem atak na Głowę Wiedźmy, IC 2118 (NGC 1909). Niestety, mój najszerszy okular to 25mm 60°, co daje jedynie 1,25° pola widzenia, więc szału nie ma. Wystartowałem od beta Eri i ustawiłem pole widzenia tak, by parka gwiazd SAO 131738 i SAO 131735 była przy lewej krawędzi. Z filtrem CLS udało mi się wyłuskać z tła pojaśnienie w centralnej i prawej części pola widzenia, które ciągnęło się ulotnie na południe aż do deklinacji gwiazdy psi Eri. Nie był to widok spektakularny, ale mgławica wyraźnie tam majaczyła. To była chyba i tak najlepsza możliwa NGC 1909 jak na moje skromne warunki sprzętowe.

Dzięki za tą relację, w takim razie popróbuję też i ja, sądzę że tej zimy się uda. A przy okazji : NGC 1909 ? Wiem już jaki jest jej związek z IC 2118  :original:

 

 

 

(ciąg dalszy obserwacji obiektów, ostatnia część)

 

Serce i Dusza, IC 1805 i IC 1848. ogromne mgławice o złożonym kształcie, w przybliżeniu dwa nieregularne pierścienie o średnicy około 1.5 stopnia, odległe od siebie o około 3 stopnie. W zasadzie nie planowałem patrzeć w tamten rejon, gdyż wpisanie w google: „heart and soul nebula drawing” nie pokazuje żadnych rysunków tych mgławic, a to sugeruje że są zbyt słabe aby były widoczne. Jednak obserwując jakiś czas temu nocne niebo wraz z @Piotrek Guzik, namówił on mnie, aby zerknąć w tamten rejon i okazało się że „coś widać”, były tam jakieś słabiutkie pojaśnienia, ale na pewno widoczne przez obydwu z nas. Jednak nie znając tych rejonów, nie wiedzieliśmy co dokładnie widzimy. W planach mam nauczyć się na pamięć tego rejonu nieba i dokładnie sprawdzić które fragmenty Serca i Duszy są widoczne. W L84, pewnym ułatwieniem jest, że będą one w jednym polu widzenia z gromadami gwiazd ha & hi persei. Ostatnio patrzyłem też w tamtą stronę z Wilczyc (przez 120ED w 30x, 2.6 stopnia), znów "coś ledwo widziałem" jednak nadal byłem nieprzygotowany. Przyjdzie na to czas, mam nadzieję że jeszcze tej zimy.

 

Mgławica Motyl, IC 1318, plus inne obłoki wodorowe w rejonie Gamma Cygni (Sadr), z filtrem UB widoczne przez L84 jako słabe pojaśnienia, jednak nie znam jeszcze tego obiektu i tak naprawdę nie kojarzę które części widziałem. Pozostaje też obadać i porównać widoki w Hb i OIII. Podobnie jak Serce i Dusza oraz Pelikan (pierwszy opis mgł Pelikan jest w drugim poście od góry) - mgł Motyl czeka na odkrycie. Ostatecznym podsumowaniem będą szkice.

 

M33, galaktyka, której nie widzę gołym okiem. Natomiast już w OS (pow 2x) staje się widoczna bez problemu jako malutka mgiełka. M33 jest widoczna lepiej niż 3 krotnie większa mgł Rozeta bez filtra, ale gorzej niż Rozeta z filtrem. OW pokazują ją jeszcze wyraźniej. W L52 jest fajnie widoczna, jednak nie tak „proporcjonalnie lepiej” jakby to wynikało ze wzrostu powiększenia względem OWS, na pewno patrzenie jednym okiem ma na to ujemny wpływ. W L84 widać już owalny kształt z delikatną strukturą jakby ramion spiralnych i dość punktowe jądro, mniej odznaczające się niż np. w M31.

 

M31, widoczna gołym okiem, jednak użycie OS w pow zaledwie 2x powoduje zaskakująco dużą poprawę. M31 jest widoczna natychmiast, przy czym widać że są te ramiona szeroko rozwinięte poza jądro. Jest ona odległa o około 15 stopni od M33 i lekko mieszczą się razem w polu widzenia. To jest kwintesencja Oczu Sowy na ciemnym niebie! Podobnie jak w opisie M33 – OW dają kolejna poprawę (ale już ich nie widać na raz!), L52 pokazuje fajnie, ale jest niedosyt z patrzenia jednym okiem, L84 pokazuje ją bardzo ładnie, stosunkowo silnie świecące jądro i szerokie ramiona na około pół pola widzenia, lekko są też widoczne M32 i M110. Do szczegółowych obserwacji jądra i pasów pyłu przecinających je, najlepszy będzie po prostu ogromny teleskop i duże powiększenie. Natomiast do podziwiania ładnych świetlistych widoków całej M31, to jednak najlepsza będzie dobrej jakości lorneta 16x80, max 20x100. A w przypadku M33, najlepsza będzie 40x150.

 

(na chwilę obecną, opis jest na bieżąco z obserwacjami)

Edytowane przez stratoglider
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Cześć, wracam do opisów gdyż w ostatnim czasie dokonałem nowych obserwacji letnich dużych mgławic w szerokim polu widzenia.

 

Wspomnę jednak że zrobiłem lekki upgrade sprzętu i od tej pory będę opisywać widoki właśnie przez niego:

- lunetę 80/400 zamieniłem na AR102XS. Pole widzenia wynosi teraz nieco mniej: 5.5 stopnia, jednak daje to nieco większy zasięg.

- filtr Baader H-Beta 8.5 nm zamieniłem na Baader CMOS Optimized H-Beta 5.5 nm.

- filtr Baader OIII 8.5 nm zamieniłem na Antlia Pro (3 nm) - tylko tutaj jest duża zmiana.

 

Ameryka Północna, NGC 7000 wraz z Mgławica Pelikan, IC 5070 (pierwsze obserwacje opisane w drugim poście) - widoczne wspaniale przez OIII 3nm. Gwiazdki świecące w mgławicy dodają mega uroku, pomimo faktu że przez tak wąski filtr są widoczne jedynie zerkaniem. Tło jest po prostu fantastycznie czarne, wrażenie jest jakbym był tylko ja (obserwator), mgławica, a między nami - nic, żadnych świateł, pyłów czy zamgleń. Przez to Ameryka świeci w co najmniej kilkustopniowej skali szarości, nie wygląda "płasko", tylko jak chmurka, gdzieniegdzie gęstsza, w innych miejscach rzadsza i to rzadsze też widać. Wracam tam w każdą noc obserwacyjną. W HB jest trochę gorzej, mgławica jest wprawdzie widoczna wyraźnie, jednak wydaje się bardziej płaska, nie ma tylu odcieni jasności. 

 

(opisy pierwszych obserwacji poniższych obiektów są opisane dwa posty wyżej)

 

Serce i Dusza, IC 1805 i IC 1848 - w końcu przyłożyłem się do nich dość porządnie i powiem tak, że w UB - praktycznie niedostrzegalne, są za to widoczne skupiska gwiazd widoczne w tym kierunku i one nieco mylą się z fragmentami mgławic. Natomiast w OIII (3nm) dało się dostrzec 2 najjaśniejsze fragmenty mgławicy Serce w postaci dwóch małych raczej jednorodnych kółeczek i całą mgławicę Dusza w postaci jednorodnego owalu, jednak obecność gromady gwiazd wewnątrz może nieco mylić ten kształt. W HB Dusza nadal jest dostrzegalna, jednak fragmenty Serca były słabsze. Postudiuję jeszcze zdjęcia tych mgławic i będę próbował cokolwiek więcej wydostać z mgławicy Serce, dam znać. 

 

Mgławica Motyl, IC 1318, obłoki wodorowe obok Gamma Cygni - super - również się przyłożyłem i w końcu ewidentnie ją dostrzegłem i wiem na co patrzę. Tylko w HB widoczna ewidentnie, w postaci trzech osobnych eliptycznych obłoków, o różnym wydłużeniu i z co najmniej dwoma stopniami jasności. W OIII - niedostrzegalna. W najbliższym czasie spróbuję jeszcze poszukać innych słabszych fragmentów. Wszystkie obłoki są oczywiście widoczne na raz w jednym polu widzenia, pomimo rozstępu około 3 stopnie.

 

NGC 281, Mgławica Pacman (w Kasjopei, obok gwiazdy Shedar)- na niebie 21.4 mag/sec kw - jest dostrzegalna już w pow 15x bez filtra. W UB - duża poprawa, w OIII poprawa kontrastu kolosalna, kształt Pacmana widoczny bez najmniejszego problemu pomimo niewielkiego powiększenia, w HB jest nieco gorzej niż w OIII. Ten obiekt ewidentnie nie pasuje do tego wątku, gdyż jest mały, więc im większy teleskop, tym pokaże go lepiej. Dodałem go jako ciekawostkę.

 

(poniższe obiekty opisuję pierwszy raz)

 

Mgławica Crescent, Sierp, NGC 6888 - niewielka mgławica, 2 stopnie na zachód od Gamma Cygni, o rozmiarze zaledwie około 20 minut łuku, w kształcie raczej półkolistym. Jest dostrzeżona przez AR102XS, a nawet przez 80/400 ją ledwo dostrzegłem w OIII 3nm - w postaci po prostu pojaśnienia. Jednak tutaj mocno pomógł fakt że nauczyłem się gdzie dokładnie jest. Natomiast okazuje się że w AR102XS jest na granicy dostrzeżenia w większym powiększniu (20 ... 40x) z filtrem UB i tam już "sierp" jest dostrzegalny. Ten obiekt ewidentnie nie pasuje do tego wątku, gdyż jest mały, więc im większy teleskop, tym pokaże go lepiej. Dodałem go jako ciekawostkę.

 

Mgławica "Trąba Słonia", IC 1396 - kompleks mgławic i gromad gwiazd obok gwiazdy mi Cephei, w kształcie ogromnego koła o średnicy aż 3 stopnie, nieregularnego i jego część przypomina właśnie Trąbę Słonia, stąd nazwa. Widać! (ledwo, ale ewidentnie jest) W OIII widać całe ogromne koło z takim jakby przedziałkiem. Koło jest ledwo dostrzegalne, raczej w jednostopniowej skali (jest-nie ma) stąd w ogóle sukces z tym przedziałkiem. W HB jest podobnie. Kółko zajmowało w pół pola widzenia i tutaj nie wyobrażam sobie czegoś lepszego do oglądania tej całej mgławicy (sam fragment z kształem "Trąby" jest oczywiście daleko poza możliwościami AR102XS z czymkolwiek w wyciągu).  W UB - niedostrzegalna w ogóle z uwagi na zbyt jasne tło, heh ...

 

PS.

Na letnie obserwacje ciekawią mnie jeszcze: Mgławica Czarodziej (emisyjna w Perseuszu, NGC 7380) i obłoki wodorowe "nad" Kasjopeją. Jest na co patrzeć po raz pierwszy i po raz któryś tam, gdyż zawsze dostrzeże się coś więcej. Dam znać co uda mi się dostrzec i jak słabo :D 

 

PS 2.

Naturalnie że z ciekawości patrzyłem przez nowy filtr H-Beta na mgławice tlenowe. W przypadku Veila - jedynie fragment 1 (F1, Veil wschodni NGC 6992 i 6995) był dostrzegalny, jednak wyglądał tak jakoś "inaczej", może w większych aperturach byłaby możliwość dostrzec różnice w porównaniu do OIII. W przypadku M27 (Hantle) - są ledwo dostrzegalne w HB i żadne dodatkowe "halo" się nie pojawiło w mojej skromnej aperturze. Za to wyraźne różnice są w przypadku Laguny i Trójlistnej. Tam obrazy z OIII i HB są rózne. W OIII Laguna jest przeogromna (jak na "swój rozmiar") (pokazuje się większy obszar mgławicy niż w przypadku UB, który łapie wszystkie 3 linie widmowe, lecz ma ~10x jaśniejsze tło). Natomiast Trójlistna mocno uwypukla swój środek tylko w HB. 

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Cześć,

 

przeglądając internet o obserwacjach mgławicy "Trąba Słonia", IC 1396, natrafiłem na takie szkice:

https://www.cloudynights.com/topic/679147-astronomy-wide-field/ 

tam w pierwszym poście na samym dole jest właśnie ta mgławica i szkic ten bardzo dobrze odzwierciedla widok który opisywałem w poście wyżej.

 

Ogólnie bardzo podobają mi się wszystkie te szkice, jednak reszta już niezbyt dokładnie pokazuje widoki które pamiętam - np mgławicy serce (jeszcze) nie widziałem tak dobrze, natomiast np Amerykę widziałem lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
9 minut temu, lukost napisał:

Takie relacje świetnie się czyta - treściwe, konkretne i do rzeczy. 

 

Takie relacje są niebezpieczne, bluźniercze, wręcz rewolucyjne: Lech używa w wizualu Antlię OIII 3nm - szkiełko z natury swej astrofotograficzne. I co najbardziej szokujące @stratoglider wydaje się być zachwycony współpracą z tym filtrem :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie urządzałby mnie taki układ - te same filtry do astrofotografii i wizuala. :)

A co do widzialności Meduzy (IC 443) nie sądzę, żeby w tej aperturze było to możliwe. Mam w pamięci, jak to wygląda w czternastu calach.

Co innego inna Meduza - czyli Abell 21 na pograniczu Bliźniąt i Małego Psa. Ta spokojnie powinna być w zasięgu tej soczewki.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.