Skocz do zawartości

Tilt, backfocus czy guiding?


everr

Rekomendowane odpowiedzi

Od dłuższego czasu walczę z rozjechanymi gwiazdami. Najpierw myślałem, że to kwestia reduktora, który jest modelem wspólnym dla różnych APO ze stajni WO. Zgodnie z instrukcją ustawiłem 5,4mm, potwierdziłem to dwiema suwmiarkami. Później myślałem, że to tilt bo uciekał jeden róg. W tym momencie to nie wiem czy to nie guiding. Trochę już straciłem motywację i dlatego proszę o poradę w którą stronę mam iść?

 

Poniżej link do dzisiejszych klatek z tlenu na IC1396. Wszystkie to 300s, gain 100, -20st, guiding 0,50"-0,70".

Sprzęt w stopce poniżej.

 

https://drive.google.com/drive/folders/1r_SWWYAUx86sv8pDT-lEXfA5plk5IjzC?usp=sharing

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, everr napisał:

Najpierw myślałem, że to kwestia reduktora, który jest modelem wspólnym dla różnych APO ze stajni WO. Zgodnie z instrukcją ustawiłem 5,4mm, potwierdziłem to dwiema suwmiarkami.

Instrukcja jedno, praktyka drugie. Nie spotkałem korektora, który by pracował na podanej w instrukcji odległości.

 

13 godzin temu, everr napisał:

tym momencie to nie wiem czy to nie guiding. Trochę już straciłem motywację i dlatego proszę o poradę w którą stronę mam iść?

Zerknąłbym ale w pracy mam poblokowane chmury, więc postaram się nie zapomnieć zerknąć z domu.

 

Oczywiście zdajesz sobie sprawę z tego, że nie podając jakości prowadzenia (chociażby RMS) to wróżenie z fusów?

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

52 minuty temu, Pav1007 napisał:

Oczywiście zdajesz sobie sprawę z tego, że nie podając jakości prowadzenia (chociażby RMS) to wróżenie z fusów?

Podając, że guiding 0,5"-0,7" miałem na myśli total RMS. Uwzględniając dither to podskakuje lokalnie do 0,9-1,0". Każda sesja za każdym razem jest kalibrowana w guidingu. Montaż klasy HEQ5 opaskowany i po serwisie u Tomka.

 

Podrzucę jedną klatkę z HA (300s, gain 100) i tam widać, że jedna strona to typowy objaw zbyt dalekiego odsunięcia od matrycy natomiast druga strona wygląda na zbyt bliskie lub właśnie problem przy prowadzeniu.

 

Light_IC1396b_300.0s_Bin1_1_-19.6C_0060a.thumb.jpg.ab4eca2ed09b6948fa0d6149c9008256.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, everr napisał:

Podając, że guiding 0,5"-0,7" miałem na myśli total RMS. Uwzględniając dither to podskakuje lokalnie do 0,9-1,0". Każda sesja za każdym razem jest kalibrowana w guidingu. Montaż klasy HEQ5 opaskowany i po serwisie u Tomka.

 

Podrzucę jedną klatkę z HA (300s, gain 100) i tam widać, że jedna strona to typowy objaw zbyt dalekiego odsunięcia od matrycy natomiast druga strona wygląda na zbyt bliskie lub właśnie problem przy prowadzeniu.

Wyjaśnijmy jedną rzecz :-) błąd w prowadzeniu tyczy się całej klatki a nie tylko jej części :-)

Jeśli miałbyś pojechane klatki w tym samym kierunku na całej klatce to wtedy możemy mówić o błędzie prowadzenia... ale...

W tym przypadku zakładam, że błędów w prowadzeniu nie masz (patrząc na RMS), bo może być taka opcja, że błędy optyki/sprzętu maskują delikatne błędy w prowadzeniu, dlatego też należy wykluczyć jeden błąd by potem zdiagnozować i skupić się na innych.

 

To co masz na zdjęciu to ugięcie drawtube, kamery z korektorem lub samej kamery - w skrócie błąd prostopadłości matrycy względem toru optycznego. Matryca nie jest idealnie prostopadła - jej część jest bliżej a druga część dalej od płaszczyzny ostrości. W twoim wypadku płaszczyzna ostrości jest mniej więcej gdzieś w centrum zdjęcia i w tym miejscu gwiazdy są punktowe więc błądem prowadzenia bym się na razie nie przejmował.

 

Przed Tobą inne zadanie - ustawić matrycę prostopadle przy pomocy tiltera.

 

To niestety normalka w chińskich kamerach, małe rączki wkręcają płytkę z matrycą i nikt nie przywiązuje wagi do sprawdzenia jej prostopadłości... łatwiej dołożyć tilter do obudowy kamery :-) 

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pav1007 dziękuję. Czy może się okazać, że to nie wina matrycy kamery tylko krzywego wyciągu?

Rozumiem, że w pierwszej kolejności muszę dążyć do tego aby wszystkie gwiazdy wyglądały tak samo, a dopiero później poprawiać backfocus?

 

Właśnie się zorientowałem, że moje chromy są mocno grubsze o standardowych filtrów więc pewnie BF zmieni mi się względem deklaracji producenta.

Są sposoby na ustawienie tiltera w warunkach niepogody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, everr napisał:

Czy może się okazać, że to nie wina matrycy kamery tylko krzywego wyciągu?

Tak, to niestety najgorszy z możliwych błędów bo jest sporo winowajców - drawtube, mocowanie wyciągu, mocowanie korektora/flattenera, mocowanie samej kamery, matryca - ale suwmiarka Twoim przyjacielem :-)

 

2 godziny temu, everr napisał:

Są sposoby na ustawienie tiltera w warunkach niepogody?

Sztuczna gwiazda, niestety tylko, chociaż najlepiej błędy wychodzą na wielu gwiazdach w kadrze.

 

2 godziny temu, everr napisał:

Rozumiem, że w pierwszej kolejności muszę dążyć do tego aby wszystkie gwiazdy wyglądały tak samo, a dopiero później poprawiać backfocus?

Tak, jeśli jest koma to musi być centryczna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Pav1007 mógłbym wyeliminować z grona podejrzanych o krzywizny tubę podpinając kamerę ze skorygowanym tiltem?

 

Grubość filtrów wpływa na backfocus...czyli jeśli właśnie miałem zamiar kupić filtry LRGB ZWO, a one są cieńsze od moich chrom SHO, to znaczy, że zrobiłbym sobie niezły bałagan.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To już było tyle razy...

BF wydłuża się o 1/3 grubości szkła/filtra i należy go dodać (nie odjąć, jak w pewnych manualach) do wartości BF podawanej przez producenta flattenera.

Filtry o różnych grubościach w 1 karuzeli to niestety strzał centrycznie w kolano :( 

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minutes ago, Tom-cio said:

Filtry o różnych grubościach w 1 karuzeli to niestety strzał centrycznie w kolano :( 

 

Eee tam, to jest problem który akurat można rozwiązać rzucając w niego pieniędzmi (na EAF) ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Herbert West napisał:

 

Eee tam, to jest problem który akurat można rozwiązać rzucając w niego pieniędzmi (na EAF) ;-)

Niestety BF nie zależy od focusera. Odległość między flattenerem a kamerą ustawiasz raz. EAF zmienia odległość między przednimi soczewkami a flattenerem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 hours ago, everr said:

Niestety BF nie zależy od focusera. Odległość między flattenerem a kamerą ustawiasz raz. EAF zmienia odległość między przednimi soczewkami a flattenerem.

 

A, racja, ja nie mam żadnej rurki z flattenerem czy korektorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.