Skocz do zawartości

Messier 42 z Dwernika


Grzegorz Czernecki

Rekomendowane odpowiedzi

M42 fajna, pyły super, gwiazdki już mniej troszkę :)

Dziwne spajki, czy to może odblkaski. Nierównomierne jakieś wyszły.

Szkoda tego centrum, ale ogólnie odbiór fotki bardzo przyjemny. Widać też, że niebo było dobre, bo ładnie wszystko zbalansowane.

 

Czekam na pogodę jeszcze bliżej listopada, żeby pyknąć swoją wersję :)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, OnlyAfc napisał:

M42 fajna, pyły super, gwiazdki już mniej troszkę :)

Dziwne spajki, czy to może odblkaski. Nierównomierne jakieś wyszły.

Szkoda tego centrum, ale ogólnie odbiór fotki bardzo przyjemny. Widać też, że niebo było dobre, bo ładnie wszystko zbalansowane.

 

Czekam na pogodę jeszcze bliżej listopada, żeby pyknąć swoją wersję :)

 

Właśnie nie wiem co się stało z gwiazdami, za żadne skarby nie mogłem wyostrzyć i gwiazdy miały dziwny kształt, choć nigdy wcześniej tego problemu nie miałem, przypuszczam co może być przyczyną, do koła filtrowego założyłem wydrukowane w 3D obejmy filtrów bo wcześniej przez odbicia od obrzeża filtrów ( prawdopodobnie ) tło było bardzo nierówne i znalazłem na grupie qhy, że właśnie to, to powoduje, niestety te wydruki w niektórych miejscach nie były matowe i przypuszczam, że to właśnie to, będę musiał je chyba papierem ściernym potraktować. Powinno to wyglądać jak na załączniku u mnie były w niektótuch miejscach delikatnie błyszczące. Podsyłam również ,jak ktoś ma też ten problem i kogoś interesuje link do wątku na greckim forum https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=279740&fbclid=IwAR2A4bTkkAO2E_L7hBOkRNm2o-RQbcBOkHDHdS6OYouKACO5ZfomSs5azYc#279740

image.png.2291b655b163372ca38048e6788f0a81.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, dziki napisał:

Kufa jak Ty to czytasz? :D

Google translator odmówił posłuszeństwa :)

He, he, nie czytałem tam, była dyskusja na ten temat na grupie fejsowej qhy image and discussion czy jakoś tak, ale nie wiedziałem jak skopiować link do niej to podlinkowałem źródło 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Grzegorz Czernecki napisał:

Właśnie nie wiem co się stało z gwiazdami, za żadne skarby nie mogłem wyostrzyć i gwiazdy miały dziwny kształt, choć nigdy wcześniej tego problemu nie miałem......

W Bieszczadach temp spadała mocno. Używałeś tego zestawu w takich temperaturach już. Nie do końca przekonują mnie te podkładki. To coś od optyki na pierwszy rzut oka.

Jak CI się uda zdiagnozować będę ciekaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, MaPa napisał:

W Bieszczadach temp spadała mocno. Używałeś tego zestawu w takich temperaturach już. Nie do końca przekonują mnie te podkładki. To coś od optyki na pierwszy rzut oka.

Jak CI się uda zdiagnozować będę ciekaw.

Tak i było ok, teraz jak zaczynałem focić temperatura była 13 stopni i już wtedy miałem problem z gwiazdami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, pablo12311 napisał:

Jeżeli przed zastosowaniem oprawek na filtry gwiazdki były ok to myślę, że wina leży po ich stronie. Może oprawki były za ciasne i pod wpływem obniżenia temp. powstały naprężenia na filtrach.

Raczej nie, bo one mają z 0.5mm grubości i nawet nie dolegają do filtrów, ale zauważyłem, że nie są równomiernie matowe jak na załączonym zdjęciu tylko w niektórych miejscach odbijają światło głównie na obwodzie wewnętrznym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Grzegorz Czernecki napisał:

wiem mogłem dozbierać też krótszych klatek na środek, ale cóż niestety nie nazbierałem i trzeba będzie to nadrobić jak już się pokaże za domem w Katowicach .

 

Generalnie niezłe w odbiorze, ale środek jest praktycznie białą plamą. Można jeszcze kombinować w obróbce - jakieś HDR na przykład.

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, diver napisał:

 

Generalnie niezłe w odbiorze, ale środek jest praktycznie białą plamą. Można jeszcze kombinować w obróbce - jakieś HDR na przykład.

 

Próbowałem z hdr-em, niestety obróbka w dalszym ciągu nie jest moją najmocniejszą stroną. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gwiazdki faktycznie dziwne no i szkoda tego centrum chociaż takie fotki M42 też mają swój klimat. Najbardziej z takiej miejscówki jednak mnie interesowały te pyły w tle bo samą M42 często się widuje. Tutaj fajnie to pokazałeś. Sporo się tam dzieje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, count.neverest napisał:

Wygląda na popluarny dla tego teleskopu problem ze ściśniętą celą. Na Irysie też masz takie gwiazdy.

Tak, ale nigdy wcześniej tego problemu nie miałem, pierwszy raz teraz w Bieszczadach po zamontowaniu właśnie tych zaślepek na filtry. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.