Skocz do zawartości

M27 w średniej skali


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Nie wiem czemu stackowanie w DSS albo ich nie usuwa, albo rozwala gwiazdy

 

Usuwa i potrafi nie rozwalić gwiazd. Trzeba spróbować ustawień suwaków w zakładce "Cosmetics".

 

DSS_cosmetics.png.59b87031fde73944b2f62f5e8b8e85dc.png

 

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

niby jest więcej szczegółu ale zbyt ostra dekonwolucja jakoś mi nie przypadła.

 

Można też zrobić sensowną i delikatną dekonwolucję gwiazd (tu mowa akurat o PIX). Stosuję ją dość często. Oczywiście nie taką, jaką popełniłeś. ;)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Czy bez darków ni da rady?n

 

Bez darków będzie ciężko. Zauważ, że w DSS proces "Cometics" opisany jest jako "Post calibration..."

A więc najpierw darki, które w procesie kalibracji pozwolą wywalić stałe hot i cold pixele, a dodatkowo można jeszcze "Cosmetics" żeby wyczyścić te pozostałe. Uważam, że w DSS działa to całkiem nieźle.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, diver napisał:

 

Bez darków będzie ciężko. Zauważ, że w DSS proces "Cometics" opisany jest jako "Post calibration..."

A więc najpierw darki, które w procesie kalibracji pozwolą wywalić stałe hot i cold pixele, a dodatkowo można jeszcze "Cosmetics" żeby wyczyścić te pozostałe. Uważam, że w DSS działa to całkiem nieźle.

 

Z funkcjami cosmetics bywa roznie...bardzo roznie. Nie ma tu stałych bezpiecznych ustawień. To samo czyszczenie hotów u jednych nie niszczy nic, u innych robi ciemne plamy w srodku gwiazd wiec...trzeba z tym raczej ostroznie. Nie mniej - sprobowac warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tych pikseli zepsutych to jest... Powiedzmy kilkadziesiąt na zdjęciu. Wydaje mi się, że są na maksa nasycone. Z punktu widzenia czysto teoretycznego mówimy o minimalnej informacji, wydawałoby się że człowiek jakby przysiadł to by zapisał pozycję tych pikseli i ręcznie wpisał w ich miejsce medianę z sąsiadów. Dziwne, że komputer ma z tym problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Tych pikseli zepsutych to jest... Powiedzmy kilkadziesiąt na zdjęciu. Wydaje mi się, że są na maksa nasycone. Z punktu widzenia czysto teoretycznego mówimy o minimalnej informacji, wydawałoby się że człowiek jakby przysiadł to by zapisał pozycję tych pikseli i ręcznie wpisał w ich miejsce medianę z sąsiadów. Dziwne, że komputer ma z tym problem...

A na pewno użyłeś jakiejś metody stackowania odrzucającej wartości skrajne? Zakładam, że nie masz prowadzenia idealnie w punkt przez cały czas, więc i hoty powinny sobie wędrować po zdjęciu, tzw. sprzętowy dithering.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli tak ma wyglądać astrofotografia, to przykro mi ale lepsze widoki to ja mam w wizualu z 16 calowego teleskopu pod dobrym niebem.., M27 dodatkowo z filtem UB wygląda niesamowicie a tutaj bieda sygnału.

 

Edytowane przez arctur34wp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, arctur34wp napisał:

Jeżeli tak ma wyglądać astrofotografia, to przykro mi ale lepsze widoki to ja mam w wizualu z 16 calowego teleskopu pod dobrym niebem.., M27 dodatkowo z filtem UB wygląda niesamowicie a tutaj bieda sygnału.

 

 

cóż, może lepiej nie oceniaj całego astrofoto sądząc po moich zdjęciach :)

 

Ostatnio też zauważyłem, że widok Jowisza z APO kolegi @stratoglider bije na głowę to, co schodzi z mojego setupu, nawet po obróbce AS!3 i dekonwolucji. Zakładam więc, że muszę mieć tragiczne warunki seeingowe na tym moim balkonie/osiedlu, i na razie trudno mi będzie to przeskoczyć.

 

Jestem pewien, że pod ciemnym niebem, porządną kamerą, lepszym montażem, a przede wszystkim z większymi umiejętnościami w obróbce da się zrobić lepsze zdjęcie M27.

 

Podobnie w przestrzeni kosmicznej dziesięciometrowym lustrem też dałoby się zrobić lepsze zdjęcie, ale jakoś przyzwyczaiłem się do tego, że każdy robi zdjęcia tam, gdzie może i tak, jak umie. W moim przypadku być może efekt jest daleki od rewelacji, mam nadzieję, że powoli nauczę się i poprawię.

 

PS: na moim zdjęciu jest tylko Ha. Nie ma sygnału od OIII. Może kiedyś dopalę to też trochę co innego będzie widać. Materiał prezentuję w skali 1:1 co też nie jest regułą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, arctur34wp napisał:

Jeżeli tak ma wyglądać astrofotografia, to przykro mi ale lepsze widoki to ja mam w wizualu z 16 calowego teleskopu pod dobrym niebem.., M27 dodatkowo z filtem UB wygląda niesamowicie a tutaj bieda sygnału.

 

...tylko tu tych cali ponad trzy razy mniej, niebo jak sądzę miejskie, a "zdjęcie" surówka z pytaniem co się rzuca w oczy do poprawienia. Więc tego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Pawcio napisał:

Niżej moje wypociny "dla testu" stack 85 klatek ASI290mm

Ładniutkie! 85 klatek po 2s??? No to chyba zmieniam hobby na numizmatykę, bo widzę, że to co robię z tego mojego balkonu to w ogóle nie ma sensu ani przyszłości... :D

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki i nie p... :) z tych 350 klatek powinno być na moje dużo lepiej. Ja dozbroiłem się ostatnio w EQ6-R ale żeby się "pobawić" muszę wybrać się do teściów, na wieś pod Inowrocław niebo jest tam całkiem znośne o ile nie celuje się na północ (Inowrocław, Zakłady Ciech itp) ale że wybierałem się jak sójka za może i byłem dobrze po 22 i potem jeszcze zanim się rozstawiłem a rano do pracy to powalczyłem trochę dla treningu i wprawy żeby ogarnąć sprzęt i samo rozstawianie klamotów wiem że nie  nadaje się to zbytnio do publikacji ale jak to mówią ćwiczenie czyni mistrza. W ogóle to ognisko główne Synty 8''/1200, 90% najlepszych klatek z 85  exp 2s gain 300 Mogłem wkręcić filtr IR Cut ...

Edytowane przez Pawcio
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm, generalnie to na pewno wszystko ucieka. Wiem że nie ma guidingu, więc ja bym powalczył z jak najlepszym ustawieniem na polarną (sharpcap) plus skróciłbym klatki do 10-15s. Troche sporo tych wypalonych pixeli zostało na stacku. Dla mnie najleepiej stacki wychodziły z DSS, takie artefakty miałem jak stakowałem w autostakkert. Możesz jeszcze spróbować dark dołożyć w sharpcapie żeby na poziomie zbierania materiału takie syfy były usunięte. I ja chyba bym wyjeżdzał z miasta żeby robić takie astro, tak aby wykorzystać to że 462 to kolorowa kamera i nie bawić się w żadne filtry. I tak znowu nachodzi mnie refleksja że z byle jakiej lustrzanki obraz chyba wyszedł lepiej.

  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, arctur34wp napisał:

Coś podobnego można zobaczyć w wizualu z filtrem UB:

post-276706-0-24780300-1529370221.jpg

 

Musisz mieć tragiczne niebo uzyskując takie zdjęcia z 350x30s.

 

Weź pod uwagę że sygnał dostępny wizualnie to głównie OIII, a moje zdjęcie przedstawia emisję w Halpha.

I owszem, robię w Bortle 7/8

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najnowszy efekt wygląda tak:

 

najnowszy_efekt2.jpg

 

Dzięki radom @diver i @Iluvatar udało się również w DSS zlikwidować brzydkie hot piksele: Kappa-Sigma do stackowania i Cosmetics->Remove remaining Hot pixels = 1px dały taki rezultat. W sumie jestem dość zadowolony. Nieco więcej wyciągnąłem, jest nieco więcej szumu ale jego faktura wydaje mi się akceptowalna. 

 

Wydaje się że chociaż gwiazdki są większe niż na początku, to maskuje to lepiej błędy prowadzenia, przez co wydają się bardziej okrągłe. Może to na plus, może na minus ;)

 

Pewnie najlepiej było by oddzielić mgławicę od gwiazd i obrabiać osobno. No... zawsze się wzdrygałem przed takimi zabiegami, ale może kiedyś spróbuję? :)

 

Gdyby tak dozbierać OIII - niestety, nie mam takiego filtra. Zastanowię się, czy może dopalenie samego RGB ma sens z mojej miejscówki. 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2021 o 01:33, diver napisał:

 

Usuwa i potrafi nie rozwalić gwiazd. Trzeba spróbować ustawień suwaków w zakładce "Cosmetics".

 

DSS_cosmetics.png.59b87031fde73944b2f62f5e8b8e85dc.png

 

 

Można też zrobić sensowną i delikatną dekonwolucję gwiazd (tu mowa akurat o PIX). Stosuję ją dość często. Oczywiście nie taką, jaką popełniłeś. ;)

 

Tw opcje powinny byc PERMANENTNIE WYLACZONE. 

 

@Behlur_Olderys

Straszna sieczke mas  na zdjęciu. Pomysl zdecydowanie nad inna obrobka lub zastowowaniem innego podejścia do materialu. 

 

Kolorowa wersja jest jeszcze gorsza od pierwszej mono. 

Edytowane przez Tayson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Tayson napisał:

Straszna sieczke mas  na zdjęciu. Pomysl zdecydowanie nad inna obrobka lub zastowowaniem innego podejścia do materialu. 

 

Kolorowa wersja jest jeszcze gorsza od pierwszej mono.

 

Dosadnie, ale dzięki za szczerość. Tak podejrzewałem ;)

Muszę się trochę poduczyć bo to wstyd ;)

Szykuje się pochmurna jesień to będę miał czas, obiecuję poprawę ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.10.2021 o 10:45, Pawcio napisał:

Ja pobawiłbym się programem ASTAP - Całkiem fajnie działa tam stackowanie, można odrzucić najgorsze klatki dodatkowo ma jeszcze sporo innych opcji Niżej moje wypociny "dla testu" stack 85 klatek ASI290mm, 2s właśnie z tego programu ..

 

363921234_M272021-09-0285x2LZWOASI290MM_stacked_popr.thumb.jpg.f2c5be1764949b2a40d50cb699f95ce6.jpg

Pawcio, Twoje zdjęcie M27 ma ogromny potencjał. Po krótkiej obróbce widać na nim pięknie całą mgławicę! I to z klatek 2-sekundowych?

225060118_M272021-09-0285x2LZWOASI290MM BW.jpg

Edytowane przez Chojrak12
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Chojrak12 napisał:

Pawcio, Twoje zdjęcie M27 ma ogromny potencjał. Po krótkiej obróbce widać na nim pięknie całą mgławicę! I to z klatek 2-sekundowych?

Dzięki,  zebrałem 85 klatek exp. 2s gain 300 (żeby coś zebrać dla testu, nauki bp późnawo było) z tych 95 klatek zestakowałem 76 najlepszych klatek (ostrość była ustawiana na oko, nie miałem jeszcze wtedy maski bahtinova) Faktycznie fajniej to wygląda ale: obróbka zawsze u mnie kulała i to ostro, używam póki co tylko programów darmowych, zaczynam dopiero i zawsze bardzo się pilnuję żeby nie przedobrzyć w mojej "obróbce" Teraz offtop - M1, materiał zebrany podczas zlotu w Zatomiu - ogółem 151 klatek exp 5s gain 400 stack 70% najlepszych klatek, niestety bez klatek kalibracyjnych..

 

2127354275_!M12021-10-09113x9LEQMODHEQ56ZWOASI290MM_stacked-1.thumb.jpg.92ca41404b234bfba9dcda0fe2381c5e.jpg

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Pawcio napisał:

Dzięki,  zebrałem 85 klatek exp. 2s gain 300 (żeby coś zebrać dla testu, nauki bp późnawo było) z tych 95 klatek zestakowałem 76 najlepszych klatek (ostrość była ustawiana na oko, nie miałem jeszcze wtedy maski bahtinova) Faktycznie fajniej to wygląda ale: obróbka zawsze u mnie kulała i to ostro, używam póki co tylko programów darmowych, zaczynam dopiero i zawsze bardzo się pilnuję żeby nie przedobrzyć w mojej "obróbce" Teraz offtop - M1, materiał zebrany podczas zlotu w Zatomiu - ogółem 151 klatek exp 5s gain 400 stack 70% najlepszych klatek, niestety bez klatek kalibracyjnych..

 

2127354275_!M12021-10-09113x9LEQMODHEQ56ZWOASI290MM_stacked-1.thumb.jpg.92ca41404b234bfba9dcda0fe2381c5e.jpg

2023407188_300375688_!M12021-10-09113x9LEQMODHEQ56ZWOASI290MM_stacked-1.jpga.thumb.jpg.af2d7683772d915dc3417955282e0d6d.jpg

 

Bez klatek kalibracyjnych też można dużo wyciągnąć.

 

Edytowane przez Chojrak12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.