Skocz do zawartości

Łączenie dwóch sesji w róznych warunkach


Artu

Rekomendowane odpowiedzi

Przez dwie noce w odstępie kilku dni fotografowałem NGC7635. Po pierwszej nocy sprawdziłem co wyszło, obrobiłem najlepiej jak potrafiłem i czekałem na kolejna bezchmurną noc bo miałem tylko 5 godzin. Po kilku dniach nadarzyła się okazja i dozbierałem drugie tyle. Po zestakowaniu wszystkiego okazało się że nie widać znaczącej poprawy. Wówczas zacząłem śledztwo. Okazało się że DSS pokazuje dużą różnicę pomiędzy sesjami jak na załączonym zdjęciu.

 

1982526824_dssngc7635.thumb.jpg.288def4b2b4117e7430a8fee651c36e3.jpg

 

Czy wg Was zrobiłem błąd próbując stackować materiał z tak różnymi wartościami  score, FWHM i #stars? Jeśli tak to jakie powinny być maksymalne dopuszczalne róznice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numerki numerkami, a tu by się przydały przykładowe klatki z obu sesji z opisem warunków (wiatr, Wilgotność, temperatura, prowadzenie, zaswietlenie etc) rezultat obydwu stakow no i wyjaśnienie jakiego rezultatu oczekiwales

Edytowane przez orlen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sesje były wykonane w podobnych warunkach pogodowych, z tego samego miejsca. Z danych pogodowych archiwalnych wynika że podczas drugiej, tej gorszej było nieco chłodniej, ok 2 stopnie. Zawsze po sesji przeglądam wszystkie klatki w celu wyeliminowania tych poruszonych.

Poniżej linki do stacków Autosave035 - 89klatki z pierwszej sesji, Autosave036 - 169 klatki z obu sesji

IMG0013 - klatka reprezentatywna dla pierwszej sesji, wg DSS : Score, FWHM/#stars - 832/5.40/133

IMG0017 - klatka reprezentatywna dla drugiej sesji, wg DSS : Score, FWHM/#stars - 398/6.66/78

 

Oczekiwałem że po dozbieraniu kolejnej porcji materiału uzyskam lepszy efekt końcowy, (lepszy szczegół, mniej szumu) i obróbka będzie przyjemniejsza a okazało się że wcale tak nie jest.  I teraz zastanawiam się czy to wina gorszej drugiej sesji (gorsza wg DSS) czy dotarłem do kresu możliwości mojego sprzętu

 

https://drive.google.com/file/d/1PeBw3YBk9yNsRnuEWsak0vI74D5XQn88/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1akr6sI8j2Loep0RK_TjubeMwuS0S2mDq/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/18sTh_-KnMpwQbr-TP_YrCYMvN1pqcub3/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1zdXQbxSDpKDcx6Y7DMvwoi19_TZyj7OZ/view?usp=sharing

 

Edytowane przez Artu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, jak napisałeś o ostrości to przypomniałem sobie że miałem z nią problemy, nie skojarzyłem tego wcześniej :Lighten:. Ostrość ustawiałem z maską Bahtinova i ustawiłem najlepiej jak się dało. Widać z tego że warunki były na tyle złe że pomimo widoczności gwiazd lepiej było iść spać niż focić do rana. No ale z drugiej strony czegoś się nauczyłem nowego :original:

Dzięki za pomoc !

 

Zdjęcia robiłem SW 150/750 z Canonem 1100D mod 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Artu napisał:

No właśnie, jak napisałeś o ostrości to przypomniałem sobie że miałem z nią problemy, nie skojarzyłem tego wcześniej :Lighten:. Ostrość ustawiałem z maską Bahtinova i ustawiłem najlepiej jak się dało. Widać z tego że warunki były na tyle złe że pomimo widoczności gwiazd lepiej było iść spać niż focić do rana. No ale z drugiej strony czegoś się nauczyłem nowego :original:

Dzięki za pomoc !

 

Zdjęcia robiłem SW 150/750 z Canonem 1100D mod 

 

jeszcze takie porównanie 

Screenshot 2021-10-12 at 21.44.52.png

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.