Jump to content

Bieszczadzkie niebo 10.10.2021 - jesienne zodiakalne


Matheo_89
 Share

Recommended Posts

Weekend zgodnie z prognozami obdarzył nas piękną bezchmurną pogodą, a dodatkowo mieliśmy nów i polską złotą jesień. Zawsze chciałem ją zobaczyć w Bieszczadach i wreszcie się udało. Znalezienie noclegu tak nagle graniczyło z cudem. Widać ludzie tylko czekali na dobre prognozy w gotowości na wyjazd podobnie jak my. Do tego Ultramaraton Bieszczadzki i mamy prawie zero dostępnych noclegów. W każdym razie wracając do obserwacji to postanowiłem, że coś naskrobię, bo dawno nie czułem powiewu świeżości w temacie.

 

20211009_133624.thumb.jpg.c2702fba567c0d3a07bb39bed47fd7ce.jpg

 

Mieliśmy dwie nocki obserwacyjne i obie bardzo dobre, prowadzone w Przysłupie na miejscu noclegu. Pierwszy raz udało mi się przeorać zimowe niebo w Bieszczadach w bardzo dobrych warunkach (wcześniej zloty zimowe jednak nie dawały takiej szansy, szczególnie że ich lokalizacja to nie to samo co serce Bieszczad). Drugiej nocy nad ranem, po wyjściu na podwórko, kiedy już kompletnie pogaszone były wszystkie źródła świateł w okolicy Orion wyglądał jak zanurzony w morzu gwiazd, gdzie w średnich warunkach jednak mocno wyróżnia się tylko główny asteryzm. Tym razem nawet Droga Mleczna ciągnęła się przez całe niebo, w co kiedyś nie wierzyłem - tzn. że zimową Drogę Mleczną naprawdę widać jako gęste pasmo gwiazd :) Prawda to jednak. Sprzętowo szału nie było, miałem tylko 10x50 i Statyw, a kompan Newtona 6", ale do satysfakcji wystarczyłyby mi nawet oczy. Z resztą chyba pierwszy raz w życiu widziałem jesienne światło zodiakalne, które po prostu rzucało się w oczy. Warunki były naprawdę świetne. W M42 detale widoczne już w lornetce. M46 & M47 bardzo ładne tuż nad horyzontem. Ta pierwsza w zasadzie rozbita już w Nikicie, a mgławicowość Rozety bezproblemowa. Niestety nie byłem przygotowany na wyłuskiwanie wszystkiego co oferuje Orion (np. nie nastawiałem się na Pętlę Barnarda - tutaj wolałbym jednak próbować z Fujinonem, bo Nikon ma naprawdę bieda-pole do takich spraw), ale Płomień, czy NGC2071 przy M78 jak najbardziej zaliczone.

 

Temat główny jednak to dla mnie światło zodiakalne, które pięknie się wyróżniało i sięgało nawet wyżej od M44. Przypomniałem sobie, że dawno temu :) Piotrek Guzik opisywał obserwacje przeciwblasku (Gegenschein). Szukałem chwilę, ale nie przygotowałem się teoretycznie, w którym miejscu mam w danej godzinie przeciwległy punkt do Słońca, a szkoda, bo chyba mamy ostatnie lata szansy na obejrzenie takich subtelnych zjawisk na niebie w Polsce. Niestety, gdy podczas przejazdu przez Cisną zobaczyliśmy od razu jebitną łunę jak się później okazało od Orlika to podniosło ciśnienie. Ponoć na Jasło mają w planach postawienie wyciągu krzesełkowego....

http://www.twojebieszczady.net/report/jaslo_wyc.php

Śpieszmy się oglądać niebo bieszczadzkie....

 

20211009_175012.thumb.jpg.adace5fe3cf09016e7212fd873e06cf0.jpg

 • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Byłem w okolicach Cisnej kilka dni wcześniej i miałem ze sobą miernik LP Unihedron. Trafiłem 4 pogodne noce, porobiłem sporo pomiarów. Wg lightpollutionmap SQM powinno być w okolicach 21.90. Mi w zenicie wychodziło między 21.40 a 21.60. Mimo to bieszczadzkie niebo wciąż robi wrażenie.

 

Poza foceniem miałem 120/600, jednej nocy był też kolega @PiotrTheUniverse z Dobsem 12”. Przerobiliśmy trochę klasyków, najlepiej wyglądały: Veil w 12” z OIII z widocznym na wprost Trójkątem Pickeringa, Ślimak w tym samym zestawie, Ameryka Płn i ciemnoty w stronę Cefeusza w 120/600 z UHC, Plejady z mgławicą refleksyjną (szczególnie wokół Merope) też w refraktorze z UHC, majaczące ramiona M33 w 12” czy wielka i jasna M31 z dwoma pasami pyłowymi w 12”. Ciekawie oglądało się też wychodzącą zza drzew na szczycie góry M42.

Link to comment
Share on other sites

To ja byłem z @Alice , z fajerwerków zaliczyłem konia w 6" jako cos widoczne na granicy, przez 30% czasu. Nie udało mi się to w 10" z Roztocza, będę musiał podejść jeszcze raz.. Rozeta ładnie pokazała struktury, zdecydowanie przypomina kwiat. Próbowałem na pamięć odszukać Pętlę Barnarda, jednak nie rzuciła mi się w oczy, podobnie Głowa Wiedzmy ;). Mglawice w plejadach również świetnie widoczne, ta przy Merope zawinięta, wielkości jak na fotografiach, przyjemny widok. Z mniej oczywistych zahaczyłem jeszcze o Serce i Duszę, mgławicę Kalifornia, mgławicę Meduza, wszystkie widoczne.

M42 wiadomo, zawsze piękna, ciężko wybrać w jakim szkle najlepsza... Dla mnie chyba w 30mm z l-extreme od @dobrychemik ;), 12mm ES ale już z DGM też miał swój urok - lepsze centrum, ciemmiejsze otoczenie.

 

Poza tym, że szron siadał na sprzęcie było bardzo ok i pogoda dopisywała.

Edited by Szymon Szozda
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 godzin temu, PawlU81 napisał:

Niestety Bieszczady robią się coraz bardziej mniej dzikie i komercyjne. Zaraz będzie trzeba jeździć do Afryki na ciemne niebo niestety. 

Lutowiska, stanowisko obserwacyjne na terenie parku ciemnego nieba, a mimo to reklama hotelu Chreptiów pali się całą noc i walki światłem w kierunku obiektywów. 

 

Wolność Tomku w swoim domku ;p

Link to comment
Share on other sites

Ale tak naprawdę obiektywnie (uwzględniając interes wszystkich) to serio nie ma potrzeby oświetlać Orlików, czy hoteli po godzinie 22. Ani nikt wtedy nie gra w piłkę, ani nie ma jakiegoś ruchu dużego, żeby się reklamować. To jest nie tylko szkodliwe dla nas, ale i ogólnie bez sensu.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 60 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 73 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 17 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.