Jump to content

Astroszałas


Kapitan Cook
 Share

Recommended Posts

Cześć, niektórzy robią astro z balkony, niektórzy robią astrokanciapy a ja, ja jestem astrotułaczem. I tak od 2 lat tułam się to tu to tam moją 23 letnią Nubirą. I dopóki ja albo ona się nie zepsuje tułać się będę. Wiadomo , CZORNE niebo fajne, ale CZORNE niebo daleko. W związku tym począłem zastanawiać się czy tak dalej być musi? Do teraz prowadzę prowadzę eksperymentalne badania nad tym ile można wytrzymać cierpienia zanim nie rzuci się astro.

Nubira straciła ogrzewanie jakieś 1,5 roku temu, linki od przednich szyb się pourywały i szpary po 1 cm. Natomiast ja w stroju astro-rolnika (18 kompletów ubrań plus 5 par skarpet plus gumowiaki) próbuję nie umrzeć do rana

Jakieś 2-3h jest ok ale potem zaczynamy morsowanie na sucho, gdzie od 3 nad ranem nogi same zaczynają chodzić. Pierwsza noc jest jest spoko, ale przy piątej pod rząd to zaczynam mieć omamy. Żeby nie było , przeżyłem w ten sposób już kilkadziesiąt nocy, z mrozem do -18 włącznie gdzie musiałem ogrzewać lalka własnym ciałem żeby nie zamazł,  ale powoli zaczynam myśleć że niedługo mogę umrzeć od mojego pieknego hobby.

 

W związku z tym zastanawiam się nad jakąś alternatywą w postaci namiotu samorozkładającego się plus do tego śpiwór zimowy. Tak żeby wiecie, cyk myk i gotowe. Już z samym setupem jest wystarczająco dużo roboty , żeby do tego jeszcze dokładać samodzielne rozkładanie namiotu. Plan jest taki aby wyciągnąć namiot, wskoczyć do jakiegoś śpiwora zimowego i takim szałasie pilnować setupu przez całą noc (SWSA, uciekająca ostrość, upiory, nie wiadomo co robiący o 2 nad ranem na środku niczego ludzie etc. ). Problem jest tylko jeden, ani z jednym ( namiot) ani z drugim ( śpiwór ) nie mam żadnych doświadczeń.

 

Czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z ww akcesoriami w aspekcie mroźnych nocy ? Da radę nie zamarznąć do rana ?

 

PS. Druga alternatywą jest rozkładanie świeczek w Nubirze ale mam delikatny problem z nie do końca szczelną instalacją gazową ( ekonomia i ekologia ) i nie chcę spłonąć/wybuchnąć ...

 

Edited by Kapitan Cook
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nie da rady, padł wiatrak od nadmuchu i mój miejscowy guru, Pan Leszek nie może za cenę mniejszą niż koszt całego samochodu dojść co jest nie tak. Poza tym te centymetrowy szpary w drzwiach szybko pomagają wyrównać temperaturę zewnętrzną do wewnętrznej.

Edited by Kapitan Cook
Link to comment
Share on other sites

4 minuty temu, Kapitan Cook napisał:

@orlen Da się znaleźć jakiś śpiwór z 1000g w taniej cenie ? Czy namiot w ogóle coś zmieni jak chodzi o komfort termiczny ?

Namiot osloni cię od wiatru ale ja bym na twoim miejscu rozłożył się w aucie, co sam zresztą robię. Polecam grupe na fb "kamper z osobowki". 

W śpiwór warto zainwestować i się nie cackać, 1-2k pln to realny przedział

Link to comment
Share on other sites

Ja dotąd używałem rękawic grzanych elektrycznie, buty takie na skandynawskie zimy, bardzo ciepłe. Kilka warstw ciuchów rowerowych z membrany i polaru. Jednak najlepsze, co mi się sprawdza, to teleskop na balkonie, a ja w łóżku z laptopem. I chyba to jest sposób na mroźną pogodę, który mogę polecić :)

Alternatywnie spory akumulator AGM lub litowy i jakaś kamizelka grzewcza lub coś podobnego. Oczywiście poza ogrzewanymi rękawicami. Sposoby typu gorąca herbata w termosie to pewnie masz już przetestowane, zresztą to daje radę na kilkadziesiąt minut, a nie kilka godzin na mrozie.

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Oj gorąca herbata jak tyłek ci odmarza smakuje jak dobre whisky. No ubrania dają radę do pewnego stopnia ale jak siedzisz w bezruchu 10h. W ogóle jak mówią znajomym że w lato w nocy marznę to się pukają w czoło. Ja zawsze się ich wtedy pytam czy kiedykolwiek w życiu siedzieli w bezruchu calusieńką noc. Jak dotąd nikogo takiego nie znalazłem.

Link to comment
Share on other sites

No takie coś może zrozumieć tylko ktoś kto siedzi na zewnątrz. Lepiej przygotować ciuchy na 10-15 stopni mniej, nawet jeśli ma być noc tropikalna 25 stopni, a wkoło rozgrzany do 30 stopni asfalt :D lekki wiaterek, wilgoć, siedzenie bez ruchu i robi się mocno zimno po jakimś czasie.

Na siedzenie na mrozie da radę tylko jakieś grzanie. Przy wychłodzeniu nie pomagało mi nawet grube ubranie i owijanie kocem za wczasu. Śpiwór trzeba dodatkowo samemu sobie rozgrzać... wyjść trzeba będzie co jakiś czas. No chyba żeby go grzać wstępnie jakimś kocem elektrycznym :)

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rada jest taka: sprzedaj astrograty i za uzyskaną kasę sprzedaj / wymień / napraw / zezłomuj / kup nowe auto. Dalekie podróże 23-letnim złomem w poszukiwaniu ciemnego nieba nie są bezpieczne... :)

 • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

W prawdzie w zimę narazie tylko obserwowałem na dzikich i wilgotnych łąkach. I to może 3-4h przy temp. bliskiej 0, parę nocy do max. - 5. Można było podreptać i schować się do samochodu. 

Jednak cała noc w takich warunkach może być naprawdę wyzwaniem. Już teraz w samochodzie, w ogródku po 5-6h, przy temp. ok. +1, palce u nóg miałem przemarznięte na kość. 

A co dopiero cała noc na takiej łące w minusowych temperaturach... 

Ciekawy wątek. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kapitan Cook said:

Oj gorąca herbata jak tyłek ci odmarza smakuje jak dobre whisky. No ubrania dają radę do pewnego stopnia ale jak siedzisz w bezruchu 10h. W ogóle jak mówią znajomym że w lato w nocy marznę to się pukają w czoło. Ja zawsze się ich wtedy pytam czy kiedykolwiek w życiu siedzieli w bezruchu calusieńką noc. Jak dotąd nikogo takiego nie znalazłem.

Osobiście polecam niesiedzenie w bezruchu, ja sobie z zimnem w miarę radzę poprzez wszystkie możliwe warstwy na sobie, gorącą herbatę i energiczny spacer co jakieś pół godziny, ale taki konkretny, z wymachami rąk itd. Można się tak rozgrzać. Rozważam też zakup kuchenki biwakowej, chociażby takiej https://www.tuttu.pl/product-pol-35003-Kuchenka-turystyczna-POCKET-STOVE-SMALL.html żeby podgrzać coś do jedzenia i przy okazji siebie.

Link to comment
Share on other sites

8 godzin temu, Kapitan Cook napisał:

szukaj 1000g wypełnienia, powinien mieć podane parametry temp komfort -15/-20. 

Im niższa temp komfortu tym będzie droższy.  Ja mam taki  - >

https://malachowski.pl/web/pl/spiwory/13-spiwor-puchowy-1000-ii-climber.html

 

Śpię w nim w górach zimą pod gołym niebem. 

A żeby sie odizolować od zimnego podłoża jak kręcisz się wokół montażu i nie wychladzac stop polecam kalosze polarne z pianki eva. Są sztosem. Co do rad o elektrycznych gadzetach to bym byl ostrożny, lubią zawodzić. 

Odowiednie, ubranie, buty i śpiwór zabezpiecza cie dużo lepiej. 

 

https://allegro.pl/oferta/lekkie-kalosze-piankowe-lemigo-50-c-arctic-43-7006293969?snapshot=MjAyMS0wMy0zMVQxODo1ODo1MC4yMTlaO2J1eWVyOzJjN2VhYzVjYzMzOGQ0MmNjMDMxMDg5ZjBhMDExNjFkYWNmMjljZDU2ZGE5ZDY5NDAyNzM3MzYyMmIwZDA4MmQ%3D

Edited by orlen
 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 44 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.