Skocz do zawartości

IC1805 samo Ha


D@SnD

Rekomendowane odpowiedzi

39 minut temu, D@SnD napisał:

Od razu widzę że gwiazdki są pojechane w prawy dolny róg co podejrzewam jest problemem w tilt

Strzelam że to nie tilt, są pojechane w całym kadrze.

Jak na pierwszą fotę to całkiem nieźle, kadr dopracowałeś starannie. I tak jak napisał przedpiśca ;) - materiał można jeszcze wyciągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, .zombi. napisał:

Bardzo słabo wyciągnięte.

Postaram się oczywiście nad tym jeszcze popracować.

4 minuty temu, dziki napisał:

Strzelam że to nie tilt, są pojechane w całym kadrze.

Jak na pierwszą fotę to całkiem nieźle, kadr dopracowałeś starannie. I tak jak napisał przedpiśca ;) - materiał można jeszcze wyciągnąć.

Dzięki. Jeśli nie tilt to może to być prowadzenie? Dodam że na innych zdjęciach z kolejnej nocy mam podobny efekt. :g:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie :-) Może użyj MaskedStrech i zrób to agresywniej niż ta manipulacja histogramem, którą zrobiłeś? Ponad 4 godziny materiału przy tej światłosile na pewno pozwolą na pokazanie czegoś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, .zombi. napisał:

Po całości jajo w jedna stronę gwiazdy , może problem z ustawieniem na polarna ?

Ustawiałem jak zawsze to robię za pomocą qhy polemaster. Wcześniej miałem zamiast kamerki canona i nigdy nie miałem takiego efektu. Przy jakiejś najbliższej bezchmurnej nocy przyjrzę się temu problemowi, bo rozumiem że jeżeli byłby to problem z tiltem to rozciągnięcie gwiazdek nie było by identyczne w całym kadrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocujesz kamerę na gwint czy też clamp-ring 2"? Tylko gwint jest godzien zaufania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minutes ago, D@SnD said:

że jeżeli byłby to problem z tiltem to rozciągnięcie gwiazdek nie było by identyczne w całym kadrze?

 

Przy tilcie część matrycy jest bliżej idealnej odległości i gwiazdy będą miały lepszą geometrię niż w częściach matrycy, które są dalej i będą bardziej zdeformowane. Jeżeli gwiazdy na całym kadrze (sprawdź surowego suba) są zniekształcone w taki sam sposób to raczej tilt to nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dziki napisał:

 kadr dopracowałeś starannie.

Idealnie weszło.

 

24 minuty temu, .zombi. napisał:

Po całości jajo w jedna stronę gwiazdy , może problem z ustawieniem na polarna ?

JEdna z możliwośći.

 

@D@SnD

Patrzyłeś może jak wyglądał wykres guidingu ? 

OFf-axis? sztywny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Herbert West napisał:

Mocujesz kamerę na gwint czy też clamp-ring 2"? Tylko gwint jest godzien zaufania.

Kamera jest na gwint do koła, następnie koło na gwint przez przedłużkę M42 na M48 16.5mm (tylko taką miałem) na gwint do teleskopu. Myślę nad wyeliminowaniem tej przejściówki 16.5mm i wstawieniem tam jak najkrótszej. 

Przy najbliższej okazji sprawdzę tą polarną. Co do guidingu to nie mam off-axis a oddzielny guidescope 60/240mm. Wykres +/- 1.5'' jedynie przy ditheringu skacze nawet do 4''

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchaj, jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Sprawdź wyciąg. TS65Q ze starszych lat mają luzy na wyciagu. W tubie wyciągu jest oczywiście przekładnia, ale są też takie paski wklejone, chyba teflonowe. Z czasem się wycierają i wygniatają i skutkuje to odczuwalnym luzem ruchomej rurki wyciagu. Zwłaszcza to widać i czuć, gdy kręcisz wyciągiem.

 

Ja ostatnio kupiłem TS65Q z pierwszych lat i ma tą przypadłość. Na razie używałem do wizuala i przy średnich i duzych powiększeniach, gdy ustawiam ostrość, pole widzenia się przesuwa bo rurka wyciągu ma luz. Taka wada na 100% wyjdzie na fotografii, ponieważ ja przez ostry okular widzę jak się zmieniają gwiazdki gdy wyciąg rusza się w płaszczyźnie tego luzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O- chodzi o taki ruch z powodu luzów.

Untitled.png.31ae2cda84fe966bfa724065f7468547.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Herbert West napisał:

Słuchaj, jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Sprawdź wyciąg. TS65Q ze starszych lat mają luzy na wyciagu. W tubie wyciągu jest oczywiście przekładnia, ale są też takie paski wklejone, chyba teflonowe. Z czasem się wycierają i wygniatają i skutkuje to odczuwalnym luzem ruchomej rurki wyciagu. Zwłaszcza to widać i czuć, gdy kręcisz wyciągiem.

 

Ja ostatnio kupiłem TS65Q z pierwszych lat i ma tą przypadłość. Na razie używałem do wizuala i przy średnich i duzych powiększeniach, gdy ustawiam ostrość, pole widzenia się przesuwa bo rurka wyciągu ma luz. Taka wada na 100% wyjdzie na fotografii, ponieważ ja przez ostry okular widzę jak się zmieniają gwiazdki gdy wyciąg rusza się w płaszczyźnie tego luzu.

 

Dzięki, przy najbliższej okazji sprawdzę. Inna sprawa że teraz ostrzy z dość dużym wysunięciem dlatego chciałbym wywalić tą przedłużkę 16.5mm i wstawić przedłużkę tuby którą jeszcze mam. Powinno to znacząco skrócić wysunięcie.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten luz występuje nawet przy minimalnym wysuwie wyciągu, więc jeżeli go masz, to jedynym rozwiązaniem jest remont wyciągu. Dociskanie śrubą dociskową go może trochę zmniejszyć, ale gdy go zlikwiduje całkowicie, to unieruchomisz wyciąg :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Herbert West napisał:

Ten luz występuje nawet przy minimalnym wysuwie wyciągu, więc jeżeli go masz, to jedynym rozwiązaniem jest remont wyciągu. Dociskanie śrubą dociskową go może trochę zmniejszyć, ale gdy go zlikwiduje całkowicie, to unieruchomisz wyciąg :-)

Sprawdziłem i rzeczywiście jest delikatny ruch. Jeżeli rzeczywiście to jest ten problem to gdzie to można sprawdzić/naprawić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz samemu, jeżeli gdzieś dostaniesz odpowiednie paski poślizgowe. Nie wiem jednak gdzie i jakie, bo nie szukałem. Ten wyciąg to prosta konstrukcja. Ja jeszcze tego nie robiłem u siebie i zamierzam poprosić @Tom-cio aby to dla mnie zrobił przy okazji innej, większej robótki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Herbert West napisał:

Taka wada na 100% wyjdzie na fotografii, ponieważ ja przez ostry okular widzę jak się zmieniają gwiazdki gdy wyciąg rusza się w płaszczyźnie tego luzu.

 

Ale w foto jak się ułoży to już potem się nie ruszą, a przynajmniej nie tak samo na 52 klatkach x 300s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie jestem pewien czy się układa równo nawet gdy się dokręci. Jeżeli ślizgi są niesymetrycznie wytarte to może być minimalnie krzywy wyciąg. Poza tym ustawiasz ostrość gdy wyciąg jest ruchomy a gdy dociśniesz to może minimalnie zmienić pochylenie i wychylić się z właściwej płaszczyzny. Lepiej zrobić serwis i mieć z głowy. To akurat łatwa naprawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie czekałem zbytnio i rozkręciłem. Nie wygląda to jakoś strasznie. Tak czy inaczej będę miał na uwadze wymianę tych pasków. Jako że ten luz był dosłownie minimalny to delikatnie dokręciłem śrubki, można powiedzieć że praktycznie ich nie ruszyłem. Teraz siedzi sztywno. Zobaczę przy najbliższej sesji czy efekt jest cały czas taki sam. Oczywiście jeszcze polarną sprawdzę 2 razy :) Dziękuje za podpowiedzi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to ze ja bym na początku sprawdził polarna i prowadzenie bo żeby krzywizna była tak duża ze wypada poza matrycą (nigdzie nie ma okrągłych gwiazd) to już musi być poważna odchyłka i gwiazdki najdalej od punktu ostrości robiły by się ciapkami albo kometkami a tu równomiernie wszędzie są jajowate.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.