Jump to content

IC 410 - plemniki są naprawdę małe


Bartosz
 Share

Recommended Posts

Bardzo mi się podoba, bardzo...widoczne pyły, błękit w centrum przepiękny, świetne "podświetlenie" kijanek, kolor gwiazd! Druga wersja oczywiście!

Mój subiektywny stosunek do tego obiektu nie miał wpływu na ocenę ;)

Dziękuję!

 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stawiam na drugą wersję, fajnie wyszło.

 

Jedynie co mnie dziwi to taki efekt, jakbyś za mocno rozmył/odszumił same mgławice bez gwiazd i potem wstawił w to bardzo ostre gwiazdki.

Może to złudzenie, pokaż crop 1:1 wtedy będzie wszystko widać.

Link to comment
Share on other sites

Zdaję sobie doskonale sprawę, że do dobrej obróbki jeszcze brakuje.

Ale bardzo cieszą mnie Wasze opinie i lajki, motywuje mnie to do dalszego zbierania materiału i obróbki. Mam tzw. fun.

Matryca 20 MP pozwala na zmiejszenie obrazka i gwiazdki "same z siebie" robią się wizualnie mniejsze, bez konieczności forsownej obróbki. Z kolei mały pixel to wyzwanie.

 

3 minuty temu, Grzędziel napisał:

ale wolę leciutki szum i odrobinę lepszy szczegół.

też bym sobie życzył lepszy szczegół :) ale jak "ciągnę" jedno to "rozjeżdża się" coś innego

Link to comment
Share on other sites

Mam identyczny zestaw ale u mnie coś nie gra z prowadzeniem i raz mam gwiazdki w punkt a raz pociągnięte po całości choć wykres guide płaski jak stół.
Twoje prace traktuję jako referencyjne,  podobają mi się :)

Link to comment
Share on other sites

1 minutę temu, tex88 napisał:

Mam identyczny zestaw ale u mnie coś nie gra z prowadzeniem i raz mam gwiazdki w punkt a raz pociągnięte po całości choć wykres guide płaski jak stół.

W takim razie pewnie masz jakieś uginanie guidera lub kamery na złączkach (chociaż przy Kocie to mało prawdopodobne). Zbadaj czy jakiś kabelek nie ciągnie. Tu w grę wchodzą mikrony i już masz efekt pojechanych gwiazd.

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

U mnie zestaw wygląda tak:

53529300_RedCat51-kopia.thumb.jpg.6adc0b37bb9a42cad7998568041b58c1.jpg

 

Sprawdź wyważenie teleskopu, sam się zdziwiłem, że to aż taki wpływ miało na ten zestaw (kamera z małym pix). Przez pierwsze dni się zastanawiałem, dlaczego dryfuje, pomimo, że to tylko 250 mm, lekka tuba na EQ6, SharpCap'em ustawiany biegun. Ale sprawdzenie wyważenia i ponowne wyważenie poskutkowało od razu poprawą prowadzenia. Od razu zaznaczyłem markerem :), w którym miejscu musi być przeciwwaga.

 • Like 3
 • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  No registered users viewing this page.

 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
   • 44 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Like
   • 70 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 132 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.