Jump to content

Los. G-11 Gemini + Guidedog DUUUŻY PROBLEM :(


Tiamat
 Share

Recommended Posts

Cześć!

Od dwóch tygodni jestem szczęśliwym posiadaczem montażu Losmandy G-11 z firmowym GOTO Gemini. Posadziłem na niego Soligora 200/800. Mam kamerkę Quickcam pro 4000. Jako autoguider chcę wykorzystać wraz z nią refraktor Celestron 102mm.

I tu, niestety zaczynają się schody.

GOTO Gemini prawdopodobnie działa bez zarzutu. Ściągnołem z sieci program Gemini Control Center, który pozwala na sterowanie praktycznie wszystkimi ustawieniami montażu, w tym również wykorzystywanie go z peceta w funkcji GOTO. Jest to o tyle ciekawe, że po podłączeniu przez sieć, oczywiście też bezprzewodową, jako windowsowy Pulpit zdalny można z innego komputera sterować całym montażem. Program Gemini Control Center wykorzystuje integralne sterowniki, zawarte w nim samym do sterowania montażem Losmandy. Wszystko tu działa OK. Przy naciskaniu klawisza na ekranie komputera "góra" montaż przesuwa się do góry, "dół" to idzie do dołu itd.

 

Bardzo mi sie spodobał w swej prostocie i funkcjonalności darmowy program Guidedog pobrany ze strony www.barkosoftware.com Jako łącznika pomiędzy nim samym a elektroniką Gemini wykorzystuje on platformę sterownikową ASCOM http://ascom-standards.org ). Niestety mimo usilnych prób poprawnego uruchomienia Guidedoga mam z tym poważny problem. Sterowany nim montaż zachowuje się bardzo dziwacznie. Jeśli naciskam w Guidedogu strzałkę kursora kontrolnego "północ" montaz idzie do góry. Jeśli nacisne strzałkę "południe" montaż RÓWNIEŻ idzie do góry! Podobnie zachowują się strzałki w poziomie! Także sam tryb "guidowania" za obiektem zachowuje sie kompletnie bez sensu.

Rozumiem, że kamerka do guidowania względem tuby telesskopu musi byc odpowiednio ustawiona itd. Ale żadnym z powodów złego ustawienia nie jestem w stanie wyjaśnić tak dziwnego zachowania montażu- przy strzałkach przeciwstawnych montaz idzie w tym samym kierunku! W chwilę później inny program (Gemini Control Center) działa poprawnie.

 

Napisałem na dołaczonym do strony Guidedog'a forum o tym problemie, ale nikt przez kilka dni mi nie odpisał. Równiez sam autor programu nie odpowiada na moje maile....

Będę ogromnie wdzięczny za pomoc w tej sprawie....

Pozdrawiam serdecznie

Link to comment
Share on other sites

Przemas ma Losmandy G-11, ale chyba niezbyt często tu zagląda. Mają z Czarkiem już trochę doświadczenia z tym montażem. Proponuję zwrócić się bezpośrednio do nich o pomoc. Adamo i DaVe mają Losmandy G-8, ale nie wiem czy z firmowym GoTo. Może któryś z nich coś poradzi. Gratuluję dobrego zakupu :D:Salut:

Link to comment
Share on other sites

Ale Przemas jak i pozostałe osoby, które znam i które mają Losmandy nie mają Gemini. Ja zrobiłem testy ze swoim mintażem (też bez Gemini) z autoguidingiem (korzystałem z programu CCDSoft) i abstrahując od wyników, generalnie mogę stwierdzić, że działa. Jako radę polecałbym Ci zapisanie się na groups.yahoo.com, jest tam grupa użytkowników Losmandy i jest mnóstwo postów odnośnie G11 i Gemini. Może tam znajdziesz rozwiązanie.

Link to comment
Share on other sites

Ale Przemas jak i pozostałe osoby, które znam i które mają Losmandy nie mają Gemini. Ja zrobiłem testy ze swoim mintażem (też bez Gemini) z autoguidingiem (korzystałem z programu CCDSoft) i abstrahując od wyników, generalnie mogę stwierdzić, że działa. Jako radę polecałbym Ci zapisanie się na groups.yahoo.com, jest tam grupa użytkowników Losmandy i jest mnóstwo postów odnośnie G11 i Gemini. Może tam znajdziesz rozwiązanie.

 

Racja. Ta grupa to chyba jedno z większych źródeł informacji o tym sprzecie jakie znalazłem.

 

Niestety nic nie pomoge bo autoguiding dopiero przedemną. Ale mam nadzieje że "niebawem" sam się zwróce o porady :)

 

 

Pozdr

DaVe

Link to comment
Share on other sites

No to ja może kilka uwag od siebie i konfiguracji jakiej ja użyłem. Jako guidera podłączyłem kamerę sbig'a 237, dodatkowo musiałem się zaopatrzyć w coś o nazwie relaybox aby wpiąć to pomiędzy Losmandy a elektronike kamery. Podobno bez tego można spalić sobie elektronikę montażu. Dodatkowo (nie wiem czmu nie jest to ustawione fabrycznie) musiałem w sbigu przestawić jednego jumpera aby mieć dodatkowo napięcie na jednym z pinów przewodu idącego do Losmandy. No i po tej całej manianie wszystko zaczęło działać. Jedyny problem jaki się bujam ostatnio to już sama kalibracja, tzn. często po prostu nie mogę skalibrować układu. Całą wiedzę czerpałem włąśnie ze wspomnianej gupy na yahoo.

 

Tak naprawdę są to moje początki i myślę, że powoli dojdę do ładu ze wszystkim. Mam nadzieję pomęczyć dalej ten ukąd w trakcie majowego weekendu w Kamieniu.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki za (P)odpowiedzi :)

Do wspomnianego forum na Yahoo należę i faktycznie w kilku sprawach - odnośnie zakupu mi pomogli. Rzuciłem hasło z prośbą o pomoc. Czekam.....

 

TomekL- ją łączę przez serial port czyli RS232 i do tego nie potrzeba relayboxa.

Relaybox niezbedny jest przy łączeniu z wyjściem LPT. Mam rację?

 

Dziwi mnie niezmiernie w moim przypadku to, że firmowy program Gemini Control Center działa bez problemu.

Jeszcze ani razu nie wycelowałem całego ustrojstwa w kosmos.... Wtedy mogą zacząć się dopiero schody z kalibrowaniem, ustawianiem itd. Chyba wszystko jeszcze przede mną. Mam nadzieję, że nie będę musiał ustwić sobie grupy dyskusyjnej o Losmandy jako startowej na najbliższych kilka lat:)

 

Pozdrawiam

 

PS Zaczekam jeszcze trochę na pomoc w sprawie Guidedoga a jak nie to faktycznie przerzucę się na cos innego do guide'owania np CCDSoft. Zdaje się, że jest bezpłatny.

Link to comment
Share on other sites

U mie połączenie jest następujące: z LPT idzie kabel do pudełka z elektroniką od kamery, z tego pudełka kabelek do relayboxa, a z relayboxa do elektroniki montażu.

 

Zapowiada się, że temat guidowania będzie mocna przerabiany na locie w Kamieniu, więc może po najbliższym weekendzie będzie wiadomo coś więcej. Dodam, że w Kamieniu będą jak dobrze liczę 4 Losmandy więc może jakies konkretne wnioski będą.

Link to comment
Share on other sites

Jeśli naciskam w Guidedogu strzałkę kursora kontrolnego "północ" montaz idzie do góry. Jeśli nacisne strzałkę "południe" montaż RÓWNIEŻ idzie do góry! Podobnie zachowują się strzałki w poziomie! Także sam tryb "guidowania" za obiektem zachowuje sie kompletnie bez sensu.

 

Zainstalowałem na próbę GuideDog i sprawdziłem go z SS2K, strzałki działają poprawnie.

 

Czy Twój problem nie jest związany z konfiguracją "Gemini Equipped Mount",

lub z konfliktem na porcie szeregowym - czy masz USB>RS232 ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 58 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.