Skocz do zawartości

Mgławica Ślimak w szerokim ujeciu


Charon_X

Rekomendowane odpowiedzi

Adrian, olej stare obiektywy, kup sobie coś pokroju Samyanga 135. Zainwestuj też w najprostszy guiding, o ile nie korzystasz - bez tego ta zabawa ma sens przy 50 mm ogniskowej. Dobierając kadr miej na uwadze wielkość kątową obiektu i rzeczoną ogniskową. Pal materiał w dłuższych klatkach (guiding) i więcej - nie będzie potrzeby ciągnąć go za uszy, swoboda obróbki jest całkiem inna. Pamiętaj o kontroli ostrości powiedzmy co pół godziny - temperatura potrafi zlecieć teraz ostro w dół. Takie tam oczywiste oczywistości od początkującego dla innego początkującego. ;)

Edytowane przez lukost
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2021 o 22:17, lukost napisał:

Adrian, olej stare obiektywy, kup sobie coś pokroju Samyanga 135. Zainwestuj też w najprostszy guiding, o ile nie korzystasz - bez tego ta zabawa ma sens przy 50 mm ogniskowej. Dobierając kadr miej na uwadze wielkość kątową obiektu i rzeczoną ogniskową. Pal materiał w dłuższych klatkach (guiding) i więcej - nie będzie potrzeby ciągnąć go za uszy, swoboda obróbki jest całkiem inna. Pamiętaj o kontroli ostrości powiedzmy co pół godziny - temperatura potrafi zlecieć teraz ostro w dół. Takie tam oczywiste oczywistości od początkującego dla innego początkującego. ;)

 

A zapomniałem odpisać. No tak Samyang byłby lepszy, 6D też byłby lepszy niż 50D, HeQ5 też lepszy niż EQ3-2. Itd., może się z czasem będzie wymieniać sprzęty, ale teraz coraz gorzej z dostępnością, rosnace ceny, a nie wiadomo ile czasu i pogody będzie. Zresztą granice nie definiują tylko ceny, także biorę pod uwagę pogode i czas. A także mobilność. Guidingu nie wykluczam, chociaż to od zestaw robi się bardziej skomplikowany i mniej mobiliny, trzeba zabierać guider, laptop, zasilanie do niego, kamerę, więcej kabli, podłaczania i kalibrowania. 

 

Aha Saturacja chyba za duża, poniżej wersja bardzie blada ;)

 

1254209898_Helixpadziernik20214.png.767cd534f4f25dca9dc2e1438f565db7.png

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, lukost napisał:

5 stów.

 

Jak ja zaczynałem to 500 wydawało mi się astronomiczną kwotą na hobby i używałem do guide  SCP900NC przerobioną w której czasem ekspozycji sterowało się przez port LPT.

No ale faktycznie za minimum postawiłem sobie HeQ5 i od tego zacząłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.