Skocz do zawartości

Flattener i złączkologia do apo 115/800


janekosa

Rekomendowane odpowiedzi

Po mniejszych i większych dyskusjach jestem na 99% zdecydowany na triplet 115/800. TS photoline lub tecnosky - z tego co wiem to to właściwie to samo. 
Rejestratorem będzie canon 6d czyli FF. 
no i teraz powstaje pytanie jaki flattener do tego kupić żeby było dobrze? rozważam zarówno opcje z redukcją jak i bez, przychylam się bardziej chyba do redukcji x~0.8 
producent (TS) zaleca dla 1x coś takiego 

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p10264_TS-Optics-REFRACTOR-1-0x-Flattener-for-Full-Frame-Sensors---M63x1-connection.html

natomiast z redukcją coś takiego

https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p6085_TS-PHOTOLINE-3--0-79x-Reducer-4-element-fuer-Apos-ab-115mm-Oeffnung.html
 

no i tu pojawiają się moje pytania. Ten refraktor ma wyciąg 2.5” także czy reduktor 3-calowy to nie jest pomyłka? Czy to faktycznie da się zastosować i czy ma sens?

czy oba te korektory będą dobrze działać z pełną klatką? Godzę się na niewielką winietę, ale czy korekcja będzie Ok?

 

ponadto jeszcze jedna kwestia: czy jest opcja założenia koła filtrowego lub chociaż szufladki filtrowej i ustawienia prawidłowego backfocusu dla tego zestawu (55mm)? 
Moje pytania mogą być głupie, ale zlaczkologia to dla mnie zupełnie czarny dział magii jak zapewne można się i po innych tematach zorientować, także dzięki za wyrozumiałość ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znając mojego pecha w kupowaniu apo, gdy wkrótce zdecyduję się na zakup 115/800, to się okaże, iż ostatnia sztuka właśnie pojechała do @janekosa

I sam sobie będę winny, bo mu wspomniałem o tym refraktorze :Boink:

A nawiązując do pytania: to jest bardzo tani tryplet, więc nie ma co się spodziewać świetnej pełnej klatki. Mnie zadowoli APS-C.

Edytowane przez dobrychemik
  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jestem pewien? Nie, nie jestem pewien :) taki mam aparat i nie planuje go na razie wymieniać. Może w przyszłości na kamerę CCD (i niekoniecznie będzie to FF). Jednocześnie nie mam budżetu na optykę za 20k i faktycznie jest to kompromis polecony przez Oskara :D mam szczerą nadzieje że jednak kupię PRZEDostatni i jeden zostanie dla @dobrychemik ;) 

jezeli okaże się że nie obsłuży pełnej klatki i gdzieś w samym rogu będzie

rozjazd to trudno. ale niech to bedzie jednak więcej niż APSC. Cudów nie oczekuję. 
 

z drugiej strony TS sprzedaje te korektory do tych teleskopów z opisem dosłownie „do pełnej klatki”. Wiec o ile z rozjazdem w rogach się pogodzę to jednak rozumiem że pod takie sensory to jest przewidziane..

Edytowane przez janekosa
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.