Skocz do zawartości
  • 0

Zestaw do guidingu dla Newtona 6''


Justyna Wojtczak

Pytanie

Chciałabym skompletować zestaw do guidingu dla mojego Newtona (600/150) na którym uczę się astrofotografii. Posiadam montaż HEQ5 Pro, który ma dedykowany port. Nie za bardzo się orientuję jaki setup będzie najlepszy, gdyż jest to mój pierwszy teleskop i nigdy wczesniej nie miałam do czynienia z guidingiem. Budżet to 1500zł.

 

Założenia:

- w zestawie kamera, luneta i jakiś montaż który umożliwiłby mocowanie na tubie https://deltaoptical.pl/tuba-optyczna-6-f-4-m-lrn-ota

- najlepiej gdyby w zestawie był już szukacz albo 2 w 1

- soft kamery powinien działać na macOs, jesli to mozliwe współpraca ze SkySafari

- w przyszłości: możliwość integracji z AstroBerry itp.

 

Po przestudiowaniu tematu znalazłam opcje:

https://teleskopy.pl/Luneta-do-guidingu-StarGuider-Guidescope-50-mm-f-=-162-mm-/-1,25--z-oprawą-i-stopką-teleskopy-2415.html

https://deltaoptical.pl/kamera-asi120mm-mini?from=listing&q=zwo+mini

 

Niestety wszystko niedostepne :(

 

Montaż chyba najlepiej w miejsce obecnego szukacza? Czy lepiej zastosować jakieś specjalne obejmy?

 

Edytowane przez Justyna Wojtczak
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Pomocnicze pytanie: Jaką kamerkę podłączasz/masz zamiar podłączać do Newtona jako główne narzędzie fotografujące? 

Innymi słowy, jakiej dokładności prowadzenia oczekujesz w sensie sekund łuku albo pikseli na zdjęciu? Wystarczy, jak zdjęcie nie będzie "pojechane" bardziej niż 3-4px? A może chcesz palić półgodzinne klatki w punkt?

Pytam dlatego, że do kamery z pikselem 2.9um będziesz stawiać większe wymagania wobec guidera, niż gdybyś miała tam np. 7um. Co innego też, gdy np. masz jasne niebo i robisz RGB - siłą rzeczy kilka minut i prześwietlisz kliszę - a co innego jak chcesz robić narrowbandy po 20min na jedno ujęcie :)

 

Tak czy inaczej, jeśli Twój piksel jest odpowiednio duży, albo Twoje oczekiwania względem guidingu odpowiednio niskie, to może wystarczyć Ci jakiś obiektyw foto w stylu Pentacon 200/4 + najtańsze T7. 

Często też ludzie modyfikują szukacze (ja mam tak w swoim SW130/650) pod wsadzenie kamerki do guidingu i ponosisz wtedy tylko koszty kupna kamerki, która najczęściej jest dość tania (T7 to 200-300zł).

Jeśli masz program do robienia plate-solve i Stellarium to moim zdaniem szukacz jest zdecydowanie przereklamowanym akcesorium :)

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
5 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Pytam dlatego, że do kamery z pikselem 2.9um będziesz stawiać większe wymagania wobec guidera, niż gdybyś miała tam np. 7um. Co innego też, gdy np. masz jasne niebo i robisz RGB - siłą rzeczy kilka minut i prześwietlisz kliszę - a co innego jak chcesz robić narrowbandy po 20min na jedno ujęcie :)

Dzięki za doprecyzowanie :)

 

Obecnie mam zwykłego Canona 77D i pixel ma 3.7 um. Docelowo (ale nie wcześniej niż za rok) planuje zakup kamerki mono, bo zamierzam focić głownie przez filtry. Stanowisko balkonowe - więc niestety jasne niebo, nawet bardzo, bo bortle 8 :( Aby wyczyścic spektrum kupiłam filtr narrwoband Ha i fotki będę robić z jego użyciem.

 

Cytat

Jeśli masz program do robienia plate-solve i Stellarium

 

Jeszcze się nie zorientowałam co do oprogramowania na Maka, na razie udało mi sie zintegrowac z wspomnianym SkySafari. Szukacza rzeczywiście używam tylko do star alignment po ustawieniu na polarną.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czesc ja sie delikatnie podlacze do kolezanki, 150/750 eos1100d mod

ja rozwazam takie cuś

https://www.amazon.pl/Bigking-Finderskop-aluminium-prowadnica-astronomicznego/dp/B08F7CN7XY/ref=mp_s_a_1_11?dchild=1&keywords=50mm+guide+scope&qid=1634638784&sr=8-11

z takim cosiem

https://www.amazon.pl/Svbony-elektroniczny-okularek-teleskopowy-teleskopu/dp/B07CB14GZL

jakby ktos z kolegow skomentowal czy warto, to moze i kolezance podpasi?

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
53 minuty temu, Justyna Wojtczak napisał:

Jeszcze się nie zorientowałam co do oprogramowania na Maka

Polecam Kstars. Jest kompletny kombajn na macOS z wbudowanym planetarium, sterowaniem montażem, modułem akwizycji, prowadzenia, itp. Używam od ponad roku.

Edytowane przez apolkowski
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A ten wynalazek (wiem że ponad budżet): https://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p11252_ZWO-ASIAIR---ASI120MM-Mini---30-mm-Guide-Scope-Autoguiding-Kit.html

 

czy ma rację bytu? Widzę, że ma integrację ze SkySafari... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
2 minuty temu, apolkowski napisał:

image.png.3099555442eff2bf35e3ee5a78439956.png

 

Obie pozycje dostępne w teleskopy.pl.

A ten kontroler? https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6676&lunety=ZWO ASIAIR PLUS nowo zapowied pierwsze dostawy w listopadzie 2021 jestem ciekawa czy się sprawdza, razem tworzy ciekawy zestaw ale nie wiem na ile jest przydatny dla początkującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
10 minut temu, Justyna Wojtczak napisał:

A ten kontroler? https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6676&lunety=ZWO ASIAIR PLUS nowo zapowied pierwsze dostawy w listopadzie 2021 jestem ciekawa czy się sprawdza, razem tworzy ciekawy zestaw ale nie wiem na ile jest przydatny dla początkującego.

AsiAir ma wielu zadowolonych użytkowników na tym forum. Ja sam używam astroberry na RPi jako serwerów Indi/EKOS, a Kstars na Maku i Windows jako programów do obsługi sesji.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nie wiem czy do 600 mm lunetka 120mm to nie za mało? 

 

Sam Asiair to na pewno dobry wybór, miałabyś spokój jeśli chodzi o samodzielne sklejanie kilku programów. Miałabyś mapę nieba, GoTo, platesolve i guiding w jednym. Klikasz co chcesz focic, pilota możesz wyrzucić i iść spać :D

Edytowane przez danon
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Justyna ten zestaw od zwo bedzie ok. Sam go uzywam z powodzeniem z podobna ogniskową. Komponenty ZWO daja Ci tez szanse na podlaczenie ich potem do ZWO Asi Air - to jest bardzo fajne urzadzenie, ktore ogarnia wszystkie elementy astrofotografii i sterujesz im z poziomu tableta lub komorki. Mysle, ze warto isc w tym kierunku.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ASIAIR bardzo ułatwia start. Jeśli cena nie jest dla Ciebie problemem, to polecam. Zwłaszcza wersję PLUS z wyprowadzonym gniazdem anteny wifi dzięki czemu znikną być może problemy z zasięgiem sieci.

Bardzo podobną funkcjonalność możesz mieć za cenę płytki Raspbery Pi 4b (i obudowy) z darmowym softem Astroberry, ale trzeba włożyć nieco więcej czasu i energii w konfigurację softu dla swojego setupu. Dla osoby początkującj może to być kłopotliwe.

Ja używam ASIAIR w obserwatorium "na wsi", natomiast Astroberry (właśnie jako serwer Indi/Ekos) w mieście fotografując z balkonu. Taki podział nie ma oczywiście nic wspólnego z lokalizacją, wynikł ze względów praktycznych: na wsi, oprócz mnie, ASIAIR'a używa take mniej doświadcona osoba.

Przed decyzją o zakupie sprawdź czy ASIAIR obsługuje kamery które potem będziesz używać, bo preferowane są oczywiście kamery ZWO. Kamery innych producentów niekoniecznie muszą być obsługiwane.

  • Kocham 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki za wskazówki :) Ze względu na bardzo jasne niebo zdecyduję się prawdopodobnie na wiekszą lunetę prowadzącą niż 30mm, ta podana przez @krispikoro wyglada dobrze, ewentualnie 60mm: https://www.amazon.pl/Svbony-przewodnika-prowadzenia-wyszukiwania-kompatybilny/dp/B07N1BDPL4/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=60mm+guide+scope&qid=1634648289&sr=8-1

 

Perspektywa możliwości późniejszej rozbudowy wygląda bardzo zachęcająco, dlatego wybiorę wspomnianą kamerę ZWO pasującą do ASIAIR'a.

Edytowane przez Justyna Wojtczak
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
42 minuty temu, Justyna Wojtczak napisał:

Dzięki za wskazówki :) Ze względu na bardzo jasne niebo zdecyduję się prawdopodobnie na wiekszą lunetę prowadzącą niż 30mm, ta podana przez @krispikoro wyglada dobrze, ewentualnie 60mm: https://www.amazon.pl/Svbony-przewodnika-prowadzenia-wyszukiwania-kompatybilny/dp/B07N1BDPL4/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=60mm+guide+scope&qid=1634648289&sr=8-1

 

Perspektywa możliwości późniejszej rozbudowy wygląda bardzo zachęcająco, dlatego wybiorę wspomnianą kamerę ZWO pasującą do ASIAIR'a.

 

Używałem tej lunetki, jest spoko.

Wyciągałem przy ASI 120mm na niej RMS koło 0,5".

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
3 godziny temu, js77 napisał:

ASIAIR bardzo ułatwia start. Jeśli cena nie jest dla Ciebie problemem, to polecam. Zwłaszcza wersję PLUS z wyprowadzonym gniazdem anteny wifi dzięki czemu znikną być może problemy z zasięgiem sieci.

Nie byłbym tego taki pewien. Rewelacji z tym zasięgiem nie ma w plusie.

AsiAir to na prawdę fajne rozwiązanie, na start idealne, nie musisz grzebać w wielu ustawieniach, odpalasz i focisz, oczywiście pod warunkiem że masz cały ekosystem od zwo :)

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

U mnie z balkonu i bardzo mały szukaczoguider daje radę. kamera szukacza z portem ST4, przyzwoity/stabilnie mocowany szukaczoguider i będzie działać.

 

3 godziny temu, Justyna Wojtczak napisał:

Dzięki za wskazówki :) Ze względu na bardzo jasne niebo zdecyduję się prawdopodobnie na wiekszą lunetę prowadzącą niż 30mm, ta podana przez @krispikoro wyglada dobrze, ewentualnie 60mm: https://www.amazon.pl/Svbony-przewodnika-prowadzenia-wyszukiwania-kompatybilny/dp/B07N1BDPL4/ref=sr_1_1?__mk_pl_PL=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=60mm+guide+scope&qid=1634648289&sr=8-1

Trochę duża i u mnie pierścienie czasami łapią luz - a stosuję to jako szukacz do DK f/19  więc "precyzja" wskazana (i ją trochę gubi).

 

Używałem tych dwóch:

- duża: https://teleskopy.pl/product_info.php?products_id=6479

- mała: https://www.aliexpress.com/item/32368090495.html

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Któryś z forumowiczów wykonywał na zamówienie lunetki do gaiderów na drukarce, używał soczewek z lornetek. Cenowo wychodziło połowę tego co ta z Ali a robił co tylko sobie zażyczyłaś.

Jakaś 120 czy T7 też co chwilę na giełdzie się pojawia.

Jak chcesz zacząć nie wydając większej kasy to jest to dobra ścieżka, pewnie w 500zł byś się zmieściła za taki komplet.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

ASIair to dobra inwestycja. Proste w obsłudze, kablowisko można ograniczyć.

Laptopa nie trzeba przy foceniu używać. Do sterowania starczy smartfon lub tablet.

 

Lunetka 120mm (ZWO) może być trochę krótka przy 600mm. Używałem z 420 i było OK, ale im dłuższa ogniskowa tuby, tym prowadzenie będzie dla tak krótkiej lunetki gorsze.

Sądzę, że dla 600mm tuby warto użyć lunetki o ogniskowej przynajmniej 200mm.

 

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja zrobiłem sobie guidera ze starej lunetki. Wygląda tak jak na foto i działa bezproblemowo z kamerą T7C. Nie mam problemu z gubieniem klatek i PHD2 działa bardzo dobrze, na EQ3-2 z AstroEQ uzyskiwałem RMS spokojnie poniżej 1".

 

 

guider.jpg

Edytowane przez Pysiak
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, apolkowski napisał:

Z T7 sporo osób miało problemy

Potwierdzam! Denerwuje mnie ta kamera! Od samego początku! Mało przyjemny sprzet. 

Najpierw konieczny upgrade firmware by działała właściwie że sterownikami ZWO. Później gubienie gwiazdek.

Godzinę temu, Zlew napisał:

dla 8bit problem występuje baaardzo rzadko

Tego nie próbowałem. Może jest dla niej nadzieja?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
1 godzinę temu, Artu napisał:

 T7M

Może dla T7M problem nie występuje. Ale kilka osób zwracało uwagę na problemy w wersji kolorowej.

9 godzin temu, bacHor napisał:

Tego nie próbowałem. Może jest dla niej nadzieja?

Spróbuj, moja też przeleżała trochę na szafce zanim wróciła do łask. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.