Skocz do zawartości

Zasilanie polowe - gotowe rozwiązania?


Behlur_Olderys

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, MateuszW napisał:

Obawiam się że tylko twój obiektywny pomiar położy kres tej dyskusji :) 

Też jestem ciekawa wyników.

 

W międzyczasie znalazłam takie cudo:

https://e-fortech.pl/banki-energii-bank-energii-jackery-explorer-1000eu,c2413,p10147,pl.html?gclid=CjwKCAjw_L6LBhBbEiwA4c46uvamJ_7dYsAfW21mwcUoO7P24lk-etZNH1zm516CjZ5m_CTbufuOIxoC5s8QAvD_BwE

 

Dobra marka, pojemność baterii 1002 Wh (46,4 Ah), moc znamionowa 1000 W i moc maksymalna 2000 W :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Justyna Wojtczak napisał:

Też jestem ciekawa wyników.

 

W międzyczasie znalazłam takie cudo:

https://e-fortech.pl/banki-energii-bank-energii-jackery-explorer-1000eu,c2413,p10147,pl.html?gclid=CjwKCAjw_L6LBhBbEiwA4c46uvamJ_7dYsAfW21mwcUoO7P24lk-etZNH1zm516CjZ5m_CTbufuOIxoC5s8QAvD_BwE

 

Dobra marka, pojemność baterii 1002 Wh (46,4 Ah), moc znamionowa 1000 W i moc maksymalna 2000 W :)

No i przecenione na tylko 5 125,73 PLN :)

Myślę że za 1/5 tego można to ogarnąć, ale ja się nie znam. Amper to mi się kojarzy z jakimś superbohaterem od Marvela :)

 

  • Lubię 1
  • Haha 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 hours ago, Justyna Wojtczak said:

Dobra marka, pojemność baterii 1002 Wh (46,4 Ah), moc znamionowa 1000 W i moc maksymalna 2000 W :)

Może i tak, ale cena jeszcze lepsza, prawdziwie kosmiczna ;). Na moje to drenowanie kieszeni mimo wszystko. Analogiczny zestaw spełniający wymagania do astrofoto na polu, jestem w stanie sobie zrobić za cenę 5 razy niższą. A to naprawdę sporo, zostaje sporo na inne gadżety jakże potrzebne w tym hobby np. na ogrzewaną z powerbanka kurtkę :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zabieram się (to znaczy czekam na dostawę komponentów z aliexpress) za taki powerbank. powinien być gotowy w styczniu i jak prototyp się sprawdzi to mogę je robić na zamówienie.
Będzie miał 105Ah i będzie sporo lżejszy niż większość rozwiązań, bo na ogniwach LiFePo4. Około 15 kg całość, gdzie sam akumulator AGM o takiej pojemności waży ponad 30. Kosztu jeszcze nie potrafię dokładnie określić, ale powinno wyjść poniżej 1000 zł. Będą gniazda 12V oraz 5V, a monitorowanie stanu naładowania przez aplikację na telefon łączącą się przez bluetooth. Możliwe większe wersje, do 280Ah.
Dodatkowo baterie LiFePo4 dają możliwość wykorzystania około 90%, a AGM około 50% pojemności co oznacza że te 105Ah będzie odpowiadało praktycznie 200 Ah AGMów, czyli 60 kg akumulatora skompresowane w 15-kilogramowej skrzyneczce. Taka bateria powinna wystarczyć na ładnych parę dni focenia ;) 

Edytowane przez janekosa
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2021 o 13:25, Behlur_Olderys napisał:

Dobra, przekonaliście mnie, żeby dziś siąść z woltomierzem i pomierzyć amper

Z ciekawości mierzyłem dzisiaj swój setup. Sterownik Onstep, dwa silniki NEMA17 42BYGHM809 od napędu osi, silnik NEMA 17  17HS4023 od focusera, zestaw trzech grzałek i zasilanie Nikona. Całość 3A przy napięciu 12V.

 

Edit/

Zapomniałem się pochwalić, mój zestaw polowy, czyli 3 akumulatory spięte równolegle, najtańsza skrzynka z e-bazarku, woltomierz, dwa przełączniki, bezpiecznik 10A i trochę kabli i foli bąbelkowej, żeby mi się to w walizce nie przemieszczało ;) Kilka godzin cały setup na tym wytrzymuje, używałem w sumie 3 razy w czerwcu, bo wszystkie inne sesje z zasilacza. 

2021-10-23 22.34.33.jpg

Edytowane przez Zlew
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Update:

Coś ciekawego dla @ZbyT i @MateuszW:

 

Wreszcie znalazłem trochę czasu, żeby pomierzyć pobór prądu przez moją nowiutką astroskrzynkę.

Przy włączonym trackingu w osi RA, jednoczesnym ruszaniu osi DEC, włączonym wentylatorze 0.1A i oczywiście zasilaniu do Arduino Mega pobór prądu zmierzyłem: 0.7A. 

Uff! Całe szczęście nie spełniły się czarne scenariusze.

 

Wygląda na to, że nocka z astrofoto będzie na spokojnie do ogarnięcia nawet na lichym akumulatorze :)

 

Edited:

Wydaje się, że można pomyśleć o tym tak:

Driver ma działać z natężeniem 1.5A na cewce o rezystancji 1.5Ohm. Daje to napięcie 2.25V.

Dostarczam do niego napięcie 12V, więc 5.33x za dużo. 

To znaczy, że chopper będzie podawał PWM o wypełnieniu jakieś 19%. Daje to - po wygładzeniu przez kondensator przed zasilaniem drivera - 0.28A średnio na silnik, 0.56A na dwa silniki. 

Być może naiwne i błędne myślenie, ale zgadza się z odczytem miernika ;)

 

Natomiast prawdopodobnie gdybym podłączył zamiast zwykłego miernika oscyloskop albo coś w tym stylu to by można było zbadać jakieś inne charakterystyki, piki czy inne wzgórza.

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za post pod postem ale mam cokolwiek smutną obserwację: zakupiony przeze mnie "akumulator" rozruchowy AIZICO A12 Car Jump Starter okazał się totalną klapą, bo z jakiegoś powodu nie jest w stanie poprzez gniazdo 12V zasilić mojego montażu na dłużej niż... 5s.

Nie wiem o co chodzi, bateria jest naładowana na full, wg producenta powinna na 12V dawać do 10A, ale choćby i do 3A. Po 5s działania (ok. 0.55A na mierniku, normalnie przy pracy na zasilaczu jest ok. 0.7A)  widać jakby nagły spadek prądu, krokowce przestają reagować i nawet wentylator zaczyna się wolniej kręcić. Jakiś koszmar. Zwracam zakup, szkoda tylko czasu i nerwów. Wydaje się, że sprzęt ma jakieś ograniczenie na prąd, i nie jest to bynajmniej podawane przez producenta 10A....

 

W związku z tym powraca stan początkowy:

 

Szukam kompaktowego rozwiązania, bez żadnego dodatkowego lutowania i składania części, które zasiliło by mój zestaw pobierający 0.7A (średnio) przy 12V przez kilka godzin. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Przepraszam za post pod postem ale mam cokolwiek smutną obserwację: zakupiony przeze mnie "akumulator" rozruchowy AIZICO A12 Car Jump Starter okazał się totalną klapą, bo z jakiegoś powodu nie jest w stanie poprzez gniazdo 12V zasilić mojego montażu na dłużej niż... 5s.

 

Nadziałem się na to samo. Ostatecznie na tę chwilę przywiązałem się do sieciowego zasilania na działce. Myślę jeszcze o czymś takim:
https://pl.aliexpress.com/item/4001063166019.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Behlur_Olderys napisał:

Przepraszam za post pod postem ale mam cokolwiek smutną obserwację: zakupiony przeze mnie "akumulator" rozruchowy AIZICO A12 Car Jump Starter okazał się totalną klapą, bo z jakiegoś powodu nie jest w stanie poprzez gniazdo 12V zasilić mojego montażu na dłużej niż... 5s.

Nie wiem o co chodzi, bateria jest naładowana na full, wg producenta powinna na 12V dawać do 10A, ale choćby i do 3A. Po 5s działania (ok. 0.55A na mierniku, normalnie przy pracy na zasilaczu jest ok. 0.7A)  widać jakby nagły spadek prądu, krokowce przestają reagować i nawet wentylator zaczyna się wolniej kręcić. Jakiś koszmar. Zwracam zakup, szkoda tylko czasu i nerwów. Wydaje się, że sprzęt ma jakieś ograniczenie na prąd, i nie jest to bynajmniej podawane przez producenta 10A....

 

W związku z tym powraca stan początkowy:

 

Szukam kompaktowego rozwiązania, bez żadnego dodatkowego lutowania i składania części, które zasiliło by mój zestaw pobierający 0.7A (średnio) przy 12V przez kilka godzin. 

Ja polecam coś takiego:

https://www.net-s.pl/produkt/viking-smartech-ii-40000mah-czarny-vsmtii40b-1202836;20-g-10?gclid=Cj0KCQiAkNiMBhCxARIsAIDDKNWaMS1hCyf7D0nhr6reh7gYsbzUUof3mO4pVqXFCXunTOCY0kC-iZwaAk9IEALw_wcB

 

Tanie nie jest, ale robi robotę. W samolot spokojnie również zabierzesz. Sprawdzone przy temperaturze -220C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, tomchm napisał:

Ja polecam coś takiego

Kurde, kosztuje prawie 700 zł a opis jest wręcz powalający. 

W parametrach technicznych też nic nie ma. Ile na tym dc out jest maksymalnie w stanie wypluć prądu, ile na wyjściach USB itd.? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.10.2021 o 09:22, Pysiak napisał:

 

Niestety zmartwię Cię, silniki korkowe podczas pracy pobierają prąd cały czas, nawet jak się nie kręcą, więc Twoja oś DEC i focuser również będą pobierać prąd.

 

No nie do końca. Każdy przyzwoity sterownik silników krokowych obniża znacznie prąd gdy silnik stoi...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam tego wikinga, akumulator ma przy napięciu 12v, jakieś 12Ah. Spięte wszystko w asiair (kamera, chlodzenie 50%, guiding, eaf i koło filtrowe), starczał mi spokojnie na 4-5h bezstresowego focenia. Napewno do zalet można zaliczyć jego kompaktowość. Nie wiem jak to by wyglądało przy temperaturach bliskich 0, ale teraz go używam go zasilania Cem25p (co bierze tyle co nic :p), a setup zasilam z aku 50Ah. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Miesilmannimea napisał:

 

No nie do końca. Każdy przyzwoity sterownik silników krokowych obniża znacznie prąd gdy silnik stoi...

Zgadza się. Też pracuję nad urządzeniem zasilającym do mojego sprzętu. W ramach przygotowań zmierzyłem prąd pobierany przez montaż i różnica jest zasadnicza w zależności od tego czy silniki kręcą się z dużą prędkością czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

...

Szukam kompaktowego rozwiązania, bez żadnego dodatkowego lutowania i składania części, które zasiliło by mój zestaw pobierający 0.7A (średnio) przy 12V przez kilka godzin. 

Ja używam lipo modelarskich: do grzałek w dobsie, do napędu platformy, do suszarki turystycznej.

Potrzebowałbyś baterii:

https://allegro.pl/oferta/pakiet-lipo-gens-bashing-11-1v-5000mah-3s-60c-xt90-11261046252

Buzzera wpinanego w balanser, który podaje napięcie i ostrzega dźwiękowo przed rozładowaniem:

https://allegro.pl/oferta/buzzer-miernik-napiecia-alarm-lipo-2-8s-rc-asg-8462051040?reco_id=3cc42ce6-490b-11ec-b6af-ecf4bbd60790&sid=1147bbb04b955b96a226cab2e664258d9124ef0862320b2d7366fdd6604cf017

I ładowarki:

https://allegro.pl/oferta/ladowarka-imax-b6-80w-6a-lipo-nimh-zasilacz-gratis-8273948073

+ kabelek banan - XT90:

https://allegro.pl/oferta/przewod-do-ladowarki-gold-banan-4mm-wtyk-xt90-8995544661

 

Zalety:

- super kompaktowe

- "zajebista" wydajność prądowa - można stosować do rozruchu samochodu

- Ładowarką monitorujesz rzeczywistą pojemność baterii

- szybko się ładuje

 

Wady:

- Lipo może się zajarać w razie uszkodzenia mechanicznego.

- Lipo nie można przechowywać dłuższy czas rozładowanego

- Z racji dużej wydajności prądowej musi być bezpiecznik.

- Różnie bywa z trwałością ogniw. Jedne wytrzymują kilkadziesiąt cykli, inne kilkaset. 

 

 

 

 

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, OnlyAfc napisał:

Kurde, kosztuje prawie 700 zł a opis jest wręcz powalający. 

W parametrach technicznych też nic nie ma. Ile na tym dc out jest maksymalnie w stanie wypluć prądu, ile na wyjściach USB itd.? 

 

Tu jest lepszy opis, co prawda po angilesku:

https://www.alzashop.com/viking-smartech-ii-40000mah-grey-qc-3-0-d5151325.htm#parametry

 

Ja ten powerbank sprawdzałem przy -220C i działał bez zarzutu. 

Mam dwa takie powerbanki i z nich zasilałem mój setup wyjazdowy: dwie grzałki USB, Asiair, aparat i telefon. Spokojnie na 4-5h przy 00C wystarczy. A i tak najwięcej prądu ciągnęły grzałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, tomchm napisał:

Ja polecam coś takiego:

https://www.net-s.pl/produkt/viking-smartech-ii-40000mah-czarny-vsmtii40b-1202836;20-g-10?gclid=Cj0KCQiAkNiMBhCxARIsAIDDKNWaMS1hCyf7D0nhr6reh7gYsbzUUof3mO4pVqXFCXunTOCY0kC-iZwaAk9IEALw_wcB

 

Tanie nie jest, ale robi robotę. W samolot spokojnie również zabierzesz. Sprawdzone przy temperaturze -220C.

 

Tylko się boję, że jak ktoś na czymś tak małym pisze na dzień dobry "40000 mAh" to już włącza mi się czerwona lampka. To tak, jak z mocą laserków z aliexpress :P

 

Chodzi mi o to, że pewnie wolałbym 100% sprawdzone i "prawdziwe", ja wiem, 10 000 mAh, niż 40 000 na zasadzie "może kłamiemy w specyfikacji, i co nam Pan zrobi?"

 

Ale jeśli z dwóch źródeł się pojawia pozytywna opinia (dzięki @tomchm i  @Ersoy to może będzie ok). Tylko ta cena... Trzeba chyba zacisnąć zęby i płacić - osobiście po przeprawach z wnętrzem mojego pudełka ze sterownikami montażu mam już dość elektroniki na dłuższy czas :) 

 

 

Jeszcze tylko ostatnia propozycja - ktoś używał / ktoś coś wie? Opinie ma ultrapozytywne, a XiaoMi ma u mnie bardzo wysoki poziom zaufania...

 

https://allegro.pl/oferta/xiaomi-mi-3-pro-20000mah-power-bank-pd-qc3-0-45w-8452082743?utm_feed=c9faa3c7-f817-45a7-9529-84b750279de2&utm_source=ceneo&utm_medium=cpc&utm_campaign=polecane
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Behlur_Olderys napisał:

Nie wiem o co chodzi, bateria jest naładowana na full, wg producenta powinna na 12V dawać do 10A, ale choćby i do 3A. Po 5s działania (ok. 0.55A na mierniku, normalnie przy pracy na zasilaczu jest ok. 0.7A)  widać jakby nagły spadek prądu, krokowce przestają reagować i nawet wentylator zaczyna się wolniej kręcić. Jakiś koszmar.

Podejrzewam, że Twój pobór prądu jest za mały i urządzenie uznaje, że nic nie jest podłączone i trzeba się wyłączyć :) Zwykłe powerbanki na USB też mają jakiś dolny limit, choć znacznie niższy (rzędu 100-200 mA).

Swoją drogą bardzo chętnie bym zobaczył jak ten akumulator płonie przy prądzie 2500A :) Nie wyobrażam sobie, żeby odpalił takie auto.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

Tylko się boję, że jak ktoś na czymś tak małym pisze na dzień dobry "40000 mAh" to już włącza mi się czerwona lampka. To tak, jak z mocą laserków z aliexpress :P

 

Chodzi mi o to, że pewnie wolałbym 100% sprawdzone i "prawdziwe", ja wiem, 10 000 mAh, niż 40 000 na zasadzie "może kłamiemy w specyfikacji, i co nam Pan zrobi?"

ja ci wytłumaczę bo kiedyś to rozgryzłem na innym przykładzie. pokazują sumaryczną pojemność ogniw przemilczając fakt że są połączone szeregowo a nie równolegle ;) Zapewne jest to 4S więc faktyczna pojemność 10000 mAh :)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji jeszcze o AIZICO: telefon normalnie mi ładuje, ale np. jak podłączę USB do mojej skrzyneczki to ledwo wentylatorem kręci. Nic dziwnego, w USB jest 5V, a nie 12. Pewnie można by posprawdzać jeszcze z przetwornicą 5->12V ale już mi się nie chce. Miało być 12V 10A a nie ma i tyle w temacie :) 

 

@MateuszW wydaje mi się, że gdyby nie było osiągnięty max prąd, to ciągnąłby 0.7A po podłączeniu (jak na zasilaczu) a potem by spadło. A tutaj zaczyna od 0.55A...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam poniższych (zob. też mój poprzedni post w tym wątku).

 

Do wielogodzinnych sesji z nagrywaniem: 40 Ah (+ ładowarka 7,2 A)

csb_agm_40ah.jpg.0f3bf58a15abdaffc0f96ff7f5bc7ec7.jpg

 

Możliwe, że 20-26 Ah też by mi wystarczył.

 

Na krótkie wypady, np. tylko zasilanie HEQ5 podczas kolimacji teleskopu, albo do całodobowego zasilania małego kompaktu (ustawionego gdzieś w krzakach) rejestrującego time lapse (np. link):

 

csb_agm_7_2ah.jpg.6bb5d226c44374e289c8eccc6587c189.jpg

 

(+ ładowarka 1,8 A)

 

Jedyne dodatkowe części to konektory i gniazdka 12 V za parę złotych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, WielkiAtraktor napisał:

Jedyne dodatkowe części to konektory i gniazdka 12 V za parę złotych.

Patrzę na ceny tych żelowych akumulatorów i chyba powoli wygrywają z innymi opcjami. 

Skąd wiadomo, że akumulator się rozładowuje? Czy napięcie nie spada itp? Coś może jeszcze dokupić?

Może jakiś namiar na adapter z tego akumulatora na zwykły wtyk DC 5.5/2.1mm?

 

PS co za różnica jaki prąd w ładowarce? Im więcej tym lepiej, czy jest jakiś haczyk?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, Behlur_Olderys napisał:

PS co za różnica jaki prąd w ładowarce? Im więcej tym lepiej, czy jest jakiś haczyk?

Prąd ładowarki wpływa na czas ładowania, co oczywiste, ale w połączeniu z napięciem na jakim operuje decyduje to o tym, czy uda się doładować akumulator do pełna. Byle jakie ładowarki potrafią być bardzo kiepskie pod tym względem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

Skąd wiadomo, że akumulator się rozładowuje? Czy napięcie nie spada itp? Coś może jeszcze dokupić?

Napięcie spada oczywiście, jak w każdym kwasowo-ołowiowym. Żeby kontrolować, mógłbyś zabierać ze sobą woltomierz (ale żeby oszacować pozostały ładunek, trzeba mierzyć bez obciążenia).

 

Godzinę temu, Behlur_Olderys napisał:

PS co za różnica jaki prąd w ładowarce? Im więcej tym lepiej, czy jest jakiś haczyk?

Chyba z grubsza tak, ale podejrzewam, że tego małego lepiej nie ładować zbyt wysokim prądem (?).  Moje ładowarki były polecane do tych konkretnych akumulatorów (większy zestaw był dość drogi, ok. 500 zł aku + ok. 200 zł ładowarka, ale działa bez zarzutu od 2016). Z tego, co czytałem, AGM nie należy ładować zwykłym tanim prostownikiem.

 

Cytat

Może jakiś namiar na adapter z tego akumulatora na zwykły wtyk DC 5.5/2.1mm?

 

Do podpięcia od strony akumulatora konektor oczkowy albo konektor żeński w odpowiednim rozmiarze.

Edytowane przez WielkiAtraktor
  • Lubię 1
  • Dziękuję 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zwrócić uwagę, że akumulatory które widać tu na zdjęciach to nie są akumulatory żelowe, tylko AGM. Oferty sprzedaży takich akumulatorów opisują je najczęściej jako żelowe, ale takie oferty nie są do końca zgodne z prawdą. Akumulatory AGM są tańsze od prawdziwych akumulatorów żelowych i niestety mają one bardziej ograniczony zakres stosowania. Akumulatory AGM przeznaczone są do pracy w takich zastosowaniach jak np. UPS, gdzie tak naprawdę są one właściwie cały czas w pełni naładowane, a jakieś większe rozładowanie następuje tylko w rzadkich przypadkach. Natomiast w przypadku regularnego używania go jako źródła energii wiążącego się ze znacznym rozładowaniem trwałość akumulatora jest dużo mniejsza niż w przypadku prawdziwego akumulatora żelowego.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.